ПРОЦУРИЛИ ДЕТАЉИ БРИСЕЛСКОГ "НОН-ПЕЈПЕРА": ЕУ има приоритет - Србију као регионалну силу!
Након јучерашњег састанка у Бриселу, чија је тема био Западни Балкан, хрватски медији наводе да ЕУ у суштини не занима БиХ, него Србија.
Тема јучерашњег састанка у Бриселу била је, како је то објаснио високи представник ЕУ Ђузеп Борељ, ситуација на западном Балкану, који је објаснио да је циљ разговора како да се Унија јаче ангажује у регији и да понуди бољу, снажнију европску перспективу за регион.
НОВЕ ТЕМЕ НА СТОЛУ: Заказана седница Скупштине Србије за данас
"ШТО МЕ МАЛТРЕТИРАШ ЈУТРОС У ЕМИСИЈИ?" Шешељ прогнозирао када ћемо ући у ЕУ - мислио сам да ће то бити 2046. године
ПАДА ОДЛУКА ДА ЛИ СЕ УЈЕДИЊУЈУ СНС и СПАС! Вучић стигао у седиште странке - почео састанак делегација
Како наводи Јутарњи лист, састанак о Западном Балкану сазван је на хрватску иницијативу након што се појавио "нон пејпер", наводно настао из пера словеначког и мађарског премијера, Јанеза Јанше и Виктора Орбана, а који је предлагао да се БиХ распадне по етничком критеријуму.
Загреб је потом, како се наводи, покренуо "хвалевредну дипломатску акцију, придобио подршку пет чланица, међу којима Словенију и Мађарску, и поделио чланицама свој 'нон пејпер', који се залаже за територијално очување БиХ".
То је и разумљиво, наводи даље Јутарњи, јер је нестабилност БиХ стратешка ноћна мора за Хрватску и Србију.Јутарњи међутим наводи да је за ЕУ кључни проблем Србија и косовско питање. Србија је највећа држава у регији, с упливом у БиХ, Црној Гори, Северној Македонији.
Пре седам дана бивши словеначки председник Милан Кучан потврдио је да му је Херман ван Ромпеј, први председник Европског савета, након што му је пре десет година предао документ о стању у БиХ, одговорио:
"Пажња ЕУ - све док нема рата - усмерена је на Србију, Србију треба што пре оспособити и примити у ЕУ како би она као регионална сила на Балкану преузела одговорност за пацификацију Балкана".
Тај се тренд, како наводе извори Јутарњег у Бриселу, види и у "нон-пејперу" о решењу косовског питања који у потпуности иде у прилог Београду.
У прилог томе, наставље се у тексту, иду и закључци јучерашњег састанка, који се завршавају реченицом: "Министри су такође затражили брзи наставак дијалога Београда и Приштине те поновили трајну и недвосмислену подршку територијалном интегритету и суверенитету БиХ".
БиХ је, не случајно, на дну пописа с поруком о територијалном интегритету. Разумљиво, је и даље нема помака око 14 тачака које је ЕУ поставила пре две године као услов да би се могло разговарати о кандидатури за чланство.
БиХ нема стратешку тежину за ЕУ као што има Србија или Косово које и даље не признаје пет чланица. Или Северна Македонија, неуралгична тачка региона.
ЕУ је заморена са БиХ, није случајно Борељ у недељу објавио блог о БиХ у којем је написао да је састанак с Председништвом БиХ пре десетак дана био "тежак, уз бројне нападе и међусобне узајамне оптужбе тројице чланова".
Дакле, закључује се у тексту, ЕУ ће се и даље бавити Западним Балканом, али примарни је циљ Србија (и Косово). А кад је реч о БиХ, довољно је рећи да би договор о изборном законодавству требало бити довршен до краја маја, а још нема нити назнака компромиса.