"НАТО СЕ СТРАТЕШКИ ПОМЕРА НА ИСТОК" Вучић открио паклени план Запада, праве моћни блок тик уз Русију - циљ је ЈАСАН
Вучић најавио тектонске промене на међународној позорници - шта то значи за нас?
Американци праве нови блок у Европи и то на самом истоку, практично на граници са Русијом, пошто би у њему биле балтичке земље Естонија, Летонија и Литванија, затим Пољска и Украјина, али и Румунија. Председник Александар Вучић најавио је да би формирање тог блока могло да почне већ у јуну и да би тај секстет био најјачи у Европи. Са друге стране, аналитичари тврде да је у основи тог америчког пројекта идеја о потпуној контроли три мора: Балтичко, Црно и Јадранско!
ЗАШТО АМЕРИКА ПРАВИ НОВИ БЛОК НА ТЛУ ЕВРОПЕ?! Вучић најавио тектонске промене на међународној позорници, стручњаци сагласни: Мењаће се и однос Србије са ЕУ
ДЕТАЉ КОЈИ ЈЕ СВИМА ПРОМАКАО Урсула фон дер Лајен на овај начин открила више него што је хтела, Вучић: Биће интересантно
ВУЧИЋ О ДЕТАЉИМА РАЗГОВОРА СА ПУТИНОМ! Није ми рекао шта ће се десити у Украјини, али сам препознао то - ни 3 минута није причао о тој теми
Рат у Украјини је донео многе геополитичке промене, а једна од највећих могла би тек да уследи и то на истоку Европе. Вучић то предвиђа пошто сматра да ће се "у наредним месецима мењати динамика нашег односа са Европом".
- Мислим да то већ у јуну мора да уследи, пошто Украјина неће лако победити у војном смислу, то је готово немогуће, очекујем да ће добити велики замах на европском путу. Мислим да ће бити донете одлуке о хитном почетку преговора и хитном уласку у ЕУ. Американци праве један блок унутар Европе, посебан блок који ће чинити Пољска, Балтичке земље и Украјина - навео је Вучић.
Како каже, имаћете земље које су веће од Француске по броју становника.
- Ако додате томе и Румунију, онда тај квинтет или секстет постаје најмоћнији у Европи, а под директним је утицајем Америке. У самој Европи долазиће до промене политичке мапе - поручио је Вучић.
Председник је додао да ће се у наредним месецима мењати динамика нашег односа са Европом, и да жели да се нада да ће то бити у позитивном светлу.
- Али за нас постоје ограничавајући фактори, а то су санкције Русији и Косово и Метохија - закључио је Вучић.
"Пољска је посебно битна"
Војни аналитичар Владе Радуловић сматра да само у Вашингтону знају шта ће и како радити у јуну, али да заиста има индиција да ће формирати блок на истоку Европе.
- Нарочито је јасно је да у последње време Пољска постаје кључна земља сарадње за Вашингтон. Пољска посебно јача своје оружане снаге. У основи тог новог блока могла би да буде идеја о изласку на три мора: балтичко, Црно и јадранско. На тај начин би се линија НАТО-а и генерално америчког утицаја померила ка истоку - оцењује Радуловић.
Како каже, Западна Европа односно, пре свега, Велика Британија и Француска имају своје изазове док исток Европе постаје све битнији за САД.
- Мислим да ће камен темељац тог новог блока на истоку бити идеја о изласку на три мора с тим што сматрам да ће поред балтичких држава и Скандинавија представљати нову ударну песницу Европе поготово у економском смислу - анализира Радуловић.
Саговорник тај нови пројекат Вашингтона види као јачање позиције САД-а у Европи.
- По свему судећи, долази до измештања америчке интересне линије ка истоку. Све земље источне Европе знају шта значи бити под руском чизмом од Румуније преко Словачке и Чешке до Пољске и балтичких држава. Зато и не чуди што ће бити осовина будуће стратегије у Европи - закључује Радуловић.
"НАТО се стратешки помера на исток"
Срећко Ђукић, бивши амбасадор Србије у Белорусији, каже да је стварање овог блока стара идеја, чија је реализација убрзана почетком рата у Украјини.
- То је очекивано. Рекао бих да то није оригинално амерички пројекат. Та идеја појавила се доста давно у смислу јачања источног крила НАТО-а пред "руском опашношћу" још до агресије Русије на Украјину. Када се догодио "неочекивано", тај акт, све је убрзано, па и процес јачања источног фронта алијансе - каже Ђукић.
Према његовим речима, цео евроатлантски геополитички фронт се помера према истоку.
- Тежиште геополитике евроатланског пространства неповратно се помера ка Истоку Европе. Зато уопште није чудно да се догађа редефиниција темељних односа на европском континенту, и да се тежиште нашег континента помера из његовог центра, са Немачке и Француске, на Пољску и Украјину у првом реду, а упоредо на друге источне земље, некада чланице Варшавског пакта, и у равној мери на Прибалтик и Скандинавију. Онај ко прати темељније и објективни процесе престројавања односа на пространству од Атлантика до Урала односно Владивостока може извући сличне оцене - сматра Ђукић.