НОВИНЕ У СКУПШТИНИ: Нови кодекс понашања за посланике, поједини ће и даље моћи да псују?
Нови сазив парламента обавезао се да коначно усвоји кодекс понашања.
Ипак, занимљиво је да ће поједини посланици очигледно и даље моћи да се псују и вређају, а да им се не одузму три плате, колика би требало да буде највиша казна. Довољно је да се јавно извине.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/06/04/srdjatrifkovic.jpg?itok=8AzKx5rA)
ЗЛОЧИНЦИ СЕ ВРАЋАЈУ У РЕГИОН: Срђа Трифковић најавио да Бајденови људи долазе да "заврше посао" на Балкану
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/07/pjimage_8.jpg?itok=0Pywkppy)
ВОЈСКА СРБИЈЕ ДОБИЈА НОВА УНАПРЕЂЕЊА: Састанак Колегијума министра одбране (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/07/av.jpg?itok=bPEGpRZh)
"Сачувати оптимизам и дух празника" Александар Вучић објавио фотографију из председништва (ФОТО)
Ко о чему, посланици о правилима сопственог понашања. Јер Скупштина Србије се по ко зна који пут јавно обавезала да утврди кодекс по којем ће се тачно "вагати" шта посланик сме да каже и ради у парламенту и колико кошта када превагне и уђе у забрањену зону. Засад се тек разматрају све раније верзије кодекса и траже најбоља решења, али је извесно да се у преваспитавању посланика највише очекује од казнене политике.
Ипак, није још јасно ни како ће то тачно изгледати, односно да ли ће се све претворити у обичну фарсу, јер према неким информацијама које су доспеле у јавност, кодекс би требало да предвиђа драконске новчане казне за псовке и увреде. Али само уколико се јавно не извине.
Етички савет
Једна од верзија кодекса, која ће, служити као основа новог и у њему је предвиђено да се посланику одузму три плате, што је скоро 300.000 динара, уколико се не извини због свог прекршаја. У овом нацрту дефинише се формирање етичког саветам који је задужен за спровођење кодекса.
- У случају повреде овог кодекса етички савет може народном посланику да изрекне следеће мере: нејавну опомену, јавну опомену, јавно извињење... Народни посланик коме је изречена мера јавне опомене кажњава се новчаном казном у висини од 10 одсто основне плате народног посланика... Меру јавног извињења извршава усмено народни посланик на седници Народне скупштине која је у току, а најкасње на првој наредној седници. Ако народни посланик не изврши меру јавног извињења на начин предвиђен одлуком, етички савет доноси одлуку о новчаној казни у висини три основне плате народног посланика - наводи се у нацрту.
Понашање ван зграде
Шеф посланичког клуба СПС Ђорђе Милићевић каже за Курир да се размишља о распону казни од укора и опомене до новчаних, од којих је најдрастичнија обустава зараде на три месеца.
- Кодекс још није усвојен, јер неким политичким опцијама то није одговарало. Намера је била да се уреди понашање посланика не само у згради Скупштине него и ван ње, што је далеко важније. Верујем да ће овај сазив парламента показати политичку вољу да коначно усвоји кодекс - каже Милићевић.
Драган Марковић Палма (ЈС)
Ниси пошао да береш кукуруз
- Мени то не значи ништа, јер се кодекс понашања носи од куће. Неће ваљда парламент да преваспитава посланике. Просечна старост посланика је 45 година, према томе, нема ништа од преваспитавања и учења шта може, а шта не може да се каже. Друге не коментаришем, а ја не користим термине који могу да изазову стид код оних који то гледају. Као и за онај кодекс облачења. Па нећеш ваљда мајицу да обучеш за Скупштину, ниси пошао да береш кукуруз!
Владимир Маринковић (СНС)
Правила нам неће шкодити
- Доношење кодекса неће сигурно да шкоди, али ваљда се подразумева да имамо политичку културу и да смо као изабрани представници народа одговорни да се понашамо у складу с правилима јавног посла. Овај кодекс ће нам послужити да се увек подсетимо колико је важно поштовати институцију Народне скупштине.
Ђуро Перић (ПУПС)
Речник у политици неприкладан
- Речник у политици је постао ружан и неприкладан, а с временом се то само обогаћује. Имао сам прилику да читам неке записнике из 1935. и 1936, и то је друга прича. Има у њима оштрих замерки, али никад личног вређања. Тај кодекс је тема још од 2008. и крајње је време да се усвоји.