ОД МАЛИХ БОГИЊА оболели деца и запослени у Звечанској, огласио се и директор Центра
Милачић је навео да је ситуација под контролом
Мале богиње прошириле су се и у Дому за децу без родитељског старања у Звечанској, а из Министарства здравља тврде да је у овом центру тренутно седморо радника и троје деце оболелих од малих богиња.
Прочитајте и:
- Центар у Звечанској, Министарство за социјална питања и Министарство здравља су предузели све предвиђене мере у оваквим случајевима и ова ситуација се налази под контролом - наводи се.
Такође, Министарство здравља ће одређени број вакцина које се управо дистрибуирају здравственим установама широм Србије ради вакцинације здравствених радника, преусмерити Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској улици, како би се вакцинисали радници и штићеници ове установе.
У питању је још један случај који говори о озбиљности ситуације у Србији и нова потврда да је вакцинација неопходна.
- Мислим да грађани схватају у каквој су заблуди били слушајући неке који су против вакцинације, а који немају везе са медицином па смо дошли до тога да имамо преминуле од малих богиња. Држава ће учинити све што може, али морамо да се вакцинишемо да би изашли из овога - казао је Лончар.
У овом делу Србије су скоро сва деца ВАКЦИНИСАНА: Ево градова где нема оболелих од малих богиња
Директор Центра у Звечанској Зоран Милачић рекао је да је ситуација у тој установи под контролом, по питању епидемије морбила.
Милачић је у разговору рекао да "нам је ова тема нарочито интересантна када нам је празна програмска шема", истакавши потом да је "информација о појави морбила у Звечанској - стара".
- Почетком децембра је једно дете, које је код нас у смештају, а било је на контролном прегледу у једној дечјој клиници, унело морбиле овде, а код нас су смештена деца са сметњама у развоју, која контраиндикативно не смеју да примају вакцину - навео је Милачић.
Он је додао да су због тога и друга деца добила морбиле.
- На основу тога смо интервенисали у Заводу за заштиту здравља и предузели смо епидемиолошке мере којих смо се држали. Одређени број деце је добио морбиле, али се зауставило даље ширење и већ десетак дана немамо ниједан случај. Било је случајева код деце и код дела радника који нису вакцинисани. Још двоје, троје деце су у делу приче “до три недеље од обољења се сматра да се морбиле могу пренети неком другом. Чекамо да прође још десетак дана да кажемо да морбиле уопште не постоје код нас - додао је Милачић.
Према његовим речима, ситуација је стабилна и под контролом, иако су ризици велики јер у Звечанској бораве деца са тешким и тежим сметњама која спадају у најризичнију групу.
- На сву срећу, ниједно дете није имало озбиљније компликације - закључио је Милачић.