Очекује нас најезда на јесен: Нападају нас смрдибубе из Кине!
Непожељни гости
Смрдибубе поново нападају, а стручњаци кажу, ово није ништа наспрам онога што нас очекује крајем лета и почетком јесени.
- Није их било скоро пола године, а онда је кренула права инвазија. Не смемо више ни на пет минута да отворимо прозор јер одмах њих 10-20 ускаче унутра. Буквално чекају на стаклу погодан тренутак - у очају је суграђанин са Дорћола.
Данас још топлије! Максимална температура и до 35 степени
Ово, међутим, није усамљен случај, напротив. Све више Београђана жали се да им последњих ноћи у станове и куће улећу непозвани гости.
Ипак, појава смрдибуба, које су увелико почеле да освајају Београд, тренутно је само пука случајност, а с почетком јесени оне ће учинити све да ваш дом постане и њихов.
Испуштају непријатан мирис
Смрдибубе је веома лако приметити, али и препознати. Оне несносно зује док лете, ударају у лустере, а када их стиснете или згњечите испуштају веома непријатан мирис по којем су и добиле име.
Најчешће су зелене боје, мада има и оних браон, па чак и шарених.
- Тренутно су смрдибубе напољу и хране се разним биљкама. У станове улазе само пратећи светлост и обично улећу на вишим спратовима, у близини којих се налази дрвеће. Нова врста која потиче из Кине појавила се пре десетак година у Швајцарској, али је пренета и код нас и то вероватно транспортом - каже Александар Ћетковић, професор на Биолошком факултету, који наводи да се оне могу пренети приликом увоза биолошке робе, као што су саднице, али и приликом транспорта друге робе.
Оне се могу увући чак и у кофер, а довољна је једна женка да дође до читаве инвазије смрдибуба.
- Оне сада освајају територију и самим тим се драстично множе. Тек након неколико година то ће се променити набоље. До тада, неће постојати начин да се одбранимо од њих. Сулудо је прскати стан нон-стоп, а напољу исто тако не можете ништа да урадите јер су оне, када су биљке у питању, сваштоједи. Не можете испрскати сваку биљку у граду - прича Ћетковић, који наводи да је једини начин одбране онај механички и да треба ставити комарнике на прозоре.
Међутим, чак и тада треба водити рачуна о њиховом квалитету и не стављати било какве. Смрдибубе су, наиме, наоружане механизмом који им помаже да нађу и најмању пукотину, од свега два милиметра и да се кроз њу провуку.
Једном када уђу, оне маркирају ваш стан мирисом, који ће касније привлачити све смрдибубе у крају.