Од данас на аутопутевима Србије важе нова правила, а уколико ПРЕСПОРО ВОЗИТЕ платићете казну 5.000 динара
Полиција спремна
Од данас почиње мерење просечне брзине на аутопутевима између наплатних рампи и кажњавање возача који је прекораче.
БИТНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СВЕ ВОЗАЧЕ: Од овог јутра важи НОВИ ЗАКОН на аутопутевима, ево шта се очекује
СРБИ, ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ПРАЗНИК: Обавезно испоштујете обичаје и пратиће вас срећа
Полиција је за то апсолутно спремна и данас креће са првом деоницом, изјавио је раније директор полиције Владимир Ребић.
Он је рекао да полиција, захваљујући доброј сарадњи са ЈКП "Путеви Србије", успела да постојеће ресурсе тог предузећа искористи да прибави потребне податке, а то су време уласка на одређену наплатну рампу и време изласка.
- Тај пут смо измерили, пређени пут се дели са временом, имамо јасан показатељ колика је просечна брзина и ми ћемо практично од понедељка те податке прибављати од "Путева Србије" и достављати их на кућне адресе грађана, а када се ради о страним држављанима, они ће се на лицу места заустављати, саопштаваће им се прекршај и у складу са учињеним прекорачењем водити прекршајни поступак или изрицање новчане казне на лицу места - рекао је Ребић.
Међутим, стижу и казне за преспоре вожње.
Свако ко преспором вожњом буде угрожавао нормалан саобраћај, мораће да плати казну од 5.000 динара, најавили су у Саобраћајној полицији.
Како је наглашено, то ће се пре свега односити на оне возаче који, уз изузетно споро кретање, одбијају да се помере и пропусте друге аутомобиле који иду нормалном брзином.
Преспора вожња кажњаваће се на местима где је постављен знак који то регулише.
- Поред брзине, законом је регулисана и спора вожња. Уколико на путу приметите кружни знак плаве боје не смете се кретати брзином мањом од оне која је уписана на знаку. То је саобраћајна наредба "најмање дозвољене брзине" и уколико је не поштујете, платићете казну у износу од 5.000 динара.
- Према закону, возач је дужан да брзину кретања прилагоди особинама и стању пута, видљивости, прегледности, атмосферским приликама, стању возила и терета, густини саобраћаја и другим саобраћајним условима - рекли су у саобраћајној полицији.
Професор Саобраћајног факултета Милан Вујанић истиче да животе не угрожава само бахата и брза вожња, већ и они који возе преспоро, те да услед такве вожње може доћи до незгоде.
Он је подсетио да за то постоји законско овлашћење, још од 2009. године када је донет Закон о безбедности саобраћаја, који предвиђа и могућност мерења просечне, односно средње брзине.