Одржан помен радницима РТС-а убијеним у НАТО агресији 1999. године
У Ташмајданском парку рано јутрос одржан је помен за 16 радника Радио-телевизије Србије који су погинули у НАТО бомбардовању зграде РТС-а током агресије на СР Југославију 1999. године.
Испред споменика „Зашто“ у 2.06 и ове године окупили су се чланови породица погинулих радника, њихове колеге и пријатељи, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић, представник Министарства информисања и телекомуникација Дејан Стојановић, представник Министарства културе Младен Весковић, градска секретарка за културу Наташа Михајловић Вацић, преноси РТС.
Међу присутнима били су и генерални директор РТС-а Драган Бујошевић, председник Управног одбора РТС-а Бранислав Кланшчек, као и представници УНС-а и НУНС-а и синдиката.
Минутом ћутања одата је пошта убијенима, а у име породица жртава окупљенима се обратио Мирослав Медић, брат страдалог Синише Медића.
Он је подсетио на злочин НАТО, који је одлучио да први пут у историји ратовања бомбардује једну медијску кућу, смештену у густо насељеном делу града.
Медић је рекао да је НАТО желео да покаже сву своју моћ, бахатост и некажњивост хладнокрвно убијајући цивиле и уништавајући привредне и цивилне објекте широм тадашње државе у 78 дана рата који су водили без одобрења Савета безбедности Уједињених нација.
-Без икаквог јасног упозорења запосленима, гађали су зграду Радио-телевизије Србије, не водећи ни једног тренутка рачуна о могућем броју цивилних жртава - рекао је Медић.
Зграда РТС-а бомбардована је током емитовања вести у два сата и шест минута после поноћи 23. априла 1999. године.
Први пут у историји ратовања погођена је једна медијска кућа која је претходно проглашена за легитимни војни циљ.
Тада је на својим радним местима погинуло 16 радника РТС-а.
Животе су изгубили: Јелица Мунитлак – шминкер, Ксенија Банковић – видео-миксер, Дарко Стоименовски – техничар у размени, Небојша Стојановић – техничар мастера, Драгорад Драгојевић – радник обезбеђења, Драган Тасић – електричар, Александар Делетић – дизајнер програма, Славиша Стевановић – техничар у размени, Синиша Медић – дизајнер програма, Иван Стукало – техничар у размени, Дејан Марковић – радник обезбеђења, Милан Јоксимовић – радник обезбеђења, Бранислав Јовановић – техничар мастера, Слободан Јонтић – монтер, Милован Јанковић – прецизни механичар и Томислав Митровић – режисер програма.
Извор: Србија Данас/Спутњик