Одржана трибина "Насиље не, љубав да": Нулта тачка насиља у Србији је циљ и држава иде ка томе! (ФОТО)
Поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, који уједно представља и почетак светске кампање “16 дана активизма против насиља над женама”, Српска напредна странка организовала је трибину под називом “Насиље не, љубав да”.
Присутнима су на трибини о проблему насиља над женама у Србији говориле чланица Главног одбора Српске напредне странке Стана Божовић, социјална радница Смиљка Ђорђевић и чланица Општинског одбора Земун Александра Љубојевић.
-Задобили смо ваше поверење, нема града где нисмо били. На ову трибину су дошле све жене, нема мушкараца, нажалост увек се само интересују жене. Ствари су се у Србији промениле, жене сада имају подршку председника Србије Александра Вучића и управо он је дао могућност и амбијент да се жене осећају равноправније у друштву. У јако малом проценту су жене на местима одлучивања, ипак даје се подршка за лепшу и бољу будућност, а примери за то су Јоргованка Табаковић, Ана Брнабића. Нулта тачка насиља је политика коју спроводи наш председник. Јако забрињавајуће је то што 80 процената жена сматра да је насиље нормална ствар - истакла је чланица Главног одбора Српске напредне странке Стана Божовић.
БОРБА ПРОТИВ НАСИЉА: Уводи се нови систем, наруквица ће омогућити да се ЖРТВА правовремено УПОЗОРИ!
ЦРНА СТАТИСТИКА на Дан борбе против насиља над женама: ОД ПОЧЕТКА ГОДИНЕ УБИЈЕНО ЧАК 28 ЖЕНА!
"Срби су 1999. пробудили многополарни свет" Професор Дугин обишао изложбу "Одбрана 78"
Како је на трибини наведено, насиље доживљавају жене из свих професија, доктори наука, домаћице, учитељице, менаџерке, куварице.
- Није битна професија, свако може да доживи насиље. Мада, углавном су то незапослене жене. И што је такође забрињавајуће оне се враћају насилнику. Зато се кроз све секторе политике ради на оснаживању и запошљавању жена, како би биле независне - рекла је чланица Главног одбора Српске напредне странке Стана Божовић.
Како је објављено, у протеклом периоду размотрено је више од 119 пријава насиља, а са применом “хитне мере” се наставља и кроз њу је прошло 34.347 индивидуалних чланова. Такође, 149 лица је осуђено за полно узнемиравање, а ове године је страдало 28 жена и приметно је да као ескалација насиља страдају и деца, као средство смањења насиља у Србији примењиваће се и нови Закон за бесплатну правну помоћ.
На трибини је говорила и социјална радница Смиљка Ђорђевић која је истакла да центри за социјални рад свакодневно интензивирају свој рад кроз многобројне системе подршке женама које су жртве насиља.
- Центар за социјални рад заједно са другим системима интевзирао је рад за подршке женама које су се нашле у проблему и практично као жртвама система. Веома је важно да и други пријаве насиље, као што су комшије и рођаци. Држава помаже женама кроз финансијску подршку, ту је и Сигурна кућа, али нажалост жене често опраштају насилницима и враћају им се - саопштила је Смиљка Ђорђевић.
Смиљка Ђорђевић је присутне подсетила и на то да жене жртве насиља имају уредбом Града Београда право на сталну новчану помоћ девет месеци од када напусте Сигурну кућу, имају приоритет у преквалификацији, запошљавању и та права треба да остваре.
Чланица Општинског одбора Земун Александра Љубојевић представила је присутнима чињенично стање да је степен трауме породичног насиља и трговине људима подједнак. Наведено је и да на територије Општине Палилула има највећи број жртава насиља, а први после Палилуле је Нови Сад.
- Степен трауме жртве трговине породичног насиља и трговине људима је исти. Млада девојка од 14 година - на њој могу да зарађују деценијама. Жене треба да знају да постоји и прихватилиште за ургентни пријем за жене и девојчице од 16 година. Апелујем на вас да не шаљете слике деце путем Интернета. Експлоатација се врши углавном на 100 метара од куће, трафикери су обично особе од поверења - каже Александра Љубојевић.
Подсетимо, у оквиру МУП-а отворена је бесплатна телефонска линија за пријављивање насиља, 0800 100 600, а пријава може бити потпуно анонимна.