СРАМОТА
ДНО ДНА! Опозиција преко хрватских медија напада Вучића јер се бори против резолуције о Сребреници! (ВИДЕО)
Опозиција преко хрватске телевизије напада Вучића јер се бори против резолуције о геноциду.
Док је председник Александар Вучић ангажован у дипломатским напорима у Уједињеним нацијама како би спречио усвајање резолуције која би окарактерисала догађаје у Сребреници као геноцид, српска опозиција се активно обраћа хрватским медијима, оптужујући Вучића за неприкладно представљање интереса Србије.
Хрватски РТЛ: А и код куће и у иноземству, Вучић је тај који се бори за Србију против великих свјетских сила! На дневном реду је Резолуција о сребреничком геноциду која је за Вучића напад на српски народ и државу!
Међутим, реакције опозиције, као што је истакао Слободан Ступар, опозициони аналитичар, инсистирају на томе да резолуција не представља напад на Србију као целину, већ се фокусира на појединачне одговорности засноване на закључцима Хашког трибунала. Ступар додаје да је важно разликовати индивидуалне кривице од колективне одговорности.
- То наравно да није напад на Србију, Резолуција се позива на Хашки трибунал и реч је о појединачним кривицама!
Није неуобичајено да политичке странке или појединци из опозиције користе прилике у страним медијима како би изнели своје ставове или критике о владајућој гарнитури. Међутим, када се то чини на начин који оснажује наратив непријатељства и сукоба унутар земље, то може бити штетно за национално јединство и међународни углед земље.
Нападати председника државе путем медија једне суседне земље, уместо да се о питањима од националног значаја води конструктивна унутрашња дебата, само продубљује политичке поделе и нарушава спољнополитичке односе. Поред тога, коришћење таквих платформи за политичке сврхе може додатно поларизовати јавност и отежати постизање консензуса о кључним питањима, као што су односи са суседима или тумачење историјских догађаја.
Уместо да се користе спољнополитички контроверзни догађаји како би се политизовали унутрашњи сукоби, политичке странке и лидери требало би да теже конструктивном дијалогу и сарадњи, како би се постигло национално јединство и избегле непотребне тензије. Опозиција има важну улогу у демократском процесу, али та улога треба да се заснива на конструктивној критици и алтернативним решењима, а не на подстицању непријатељства и поделе.