ОДБИЈЕН ЗАХТЕВ МИЛА ЂУКАНОВИЋА! Срби извојевали победу
У 9 часова почела је Света архијерејска литургија у Саборном храму Христовог васкрсења, а затим од 11 часова почиње Свенародни Тројичиндански сабор.
Данас, на Тројичиндан, у Подгорици се организован је велики сабор, који ће бити одговор митрополита, епископа, свештенства, монаштва и верног народа у Црној Гори, на скандалозни Предлог закона о верским слободама, чијим усвајањем би Српској православној цркви било отето 650 светиња и додељено непризнатој Црногорској цркви, коју води распоп Мираш Дедеић.
Срби рекли "НЕ"
Архијереји, свештеници и верници Српске православне цркве (СПЦ) затражили су данас од црногорске владе да, "у разумном року", повуче предложени закон о слободи вероисповести и да припреми нови или ће, у супротном, СПЦ још одлучније бранити своја права.
Поруку Тројичинданског сабора у Подгорици великом броју окупљених верника испред Храма Христовог Васкрсења прочитао је епископ будимљанско-никшицки Јоаникије, а његове речи су чето прекидане аплаузом и узвицима одобравања.
- Уколико Влада Црне Горе то што скорије не учин,и ми ћемо још одлучније саборно иступити у одбрани својих светиња и законских права - поручио је епископ Јоаникије.
Он је поручио да се архијереји, свештенство и монаштво, као и верници, данас испред подгоричког храма заветују и заклињу да ће чувати, обнављати и бранити своје светиње, чивоте српских светитеља, цркве, манастире, гробља и гробове предака.
- Тако нам Бог љубави, Свети Петар Цетињски и Василије Острошки помогли - поручио је епископ Јоаникије завршавајући са три пута поновљеним "амин”.
Иринеј о Ђукановићу: Нека му Бог да памети
Оно што сада чини и наговештава да чини председник Црне Горе Мило Ђукановић изазива чуђење читавог света, нека му Бог да ума да размисли шта чини и да не заслужи проклетство и осуду целог српског народа и Српске православне цркве, изјавио је патријарх Иринеј у емисији "Разговор са патријархом" објављеној на Јутјуб каналу ТВ Храм.
- Покушаји и та дела која намеравају да се учине чине да се сви владари црногорски преврћу у гробовима својим, видећи шта чини њихов наследник, нажалост. Човек који седи на престолу Светог Петра Цетињског, Његоша, великог српског песника и краља Николе, једног мудрог владара. Чуде се томе да је на њихов престо дошао човек који ратује против Црне Горе, против Срба у Црној Гори - рекао је патријарх.
Целу изјаву патријарха можете прочитати ОВДЕ.
Они који скрнаве цркву нек се врате Богу и себи
Поглавар Митрополије црногорско-приморске Амфилохије управо бесједи о Сабору, православљу и позива оне "који би да скраве мошти Светог Василија Острошког и Светог Петра Цетињског да се врате себи и Богу".
Позвао их је да доносе законе какве је писао Свети Петар Цетињски "да не стварају раздоре и мржњу".
Из Митрополије су јуче упутили позив верницима да испред храма не буду никакве идеолошке, политичке или националне заставе и симболи, што су окупљени испоштовали.
Мандић: Наставља се антисрпска политика у Црној Гори
Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве (СПЦ) и опозициони Демократски фронт саопштили да верници у Црној Гори припадају српској цркви и поручили властима у Подгорици да се не обрачунавају с неистомишљеницима.
- На сабору желимо да пружимо подршку нашим епископима, свештенству, да заједно са Српском православном црквом којој припадамо пошаљемо поруку црногорском режиму и Милу Ђукановићу који је најавио обрачун с нашом Црквом кроз форму наводног обнављања аутокефалности црногорске православне цркве - да то не раде, да је то опасан посао и да је то само наставак антисрпске политике коју они спроводе - казао је Мандић у Јутарњем програму РТС у јављању уживо из Подгорице.
Он је црногорске власти позвао да се зауставе и да, како каже, престану да чине то што чине не само српском народу који живи у Црној Гори него и Србији и свим Србима на планети.
Више о томе можете прочитати у ПОСЕБНОЈ ВЕСТИ!
Забрана уласка на црногорско тле
Црногорска полиција забранила је у суботу у раним јутарњим сатима улаз свештенству Епархије милешевске уЦрну Гиру, које је кренуло на Тројичиндански сабор у Подгорици.
Ова епархија у Црној Гори обухвата и подручје општине Пљевља. Такође, десетак аутобуса из Прибоја заустављено је на граници и за сада им није
омогућено да уђу у Црну Гору. Такође, уочи сабора више особа приведено је на информативне разговоре у станицама полиције.
Мутне радње црногорске власти
Црногорска власт на све начине саботира Тројичиндански сабор па су, код Вирпазара, нашли баш јутрос да асфалтирају саобраћајницу не би ли на тај начин изазвали застој и спријечили вернике да дођу на Сабор у Подгорици, преноси портал ИН4С.
Полиција зауставља аутобусе
Јутрос рано из свих црногорских средина кренули су верници на Тројичиндански сабор за одбрану вере и светиња ка Саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици.
На платоу испред храма окуплили су се архијереји, свештенство, монаштво, верни народ. Отац Предраг Шћепановић је саопштио да се очекује долазак око 80 аутобуса са југа и севера државе.
Према сазнањима медија на неколико места полиција је заустављала аутобусе што је додатно успоравало долазак људи у главни град Црне Горе.
Почела литургија
Света архијерејска литургија почела је у 9 сати, а у 11 сати биће прочитана декларација која ће одредити даље кораке које ће правити Митрополија црногорско при морска, чврсти темељ државе Црне Горе.
САМО ИМ ЈЕ БИТНО ДА НИСУ СРБИ - Милов режим не преза од разарања српства у Црној Гори ОТИМАЈУЋИ СВЕТИЊЕ
Снажна порука за Србе у Црној Гори: "Покушавају да ЗАТРУ СРПСТВО, а Мило гори од усташа и УЧК"
Апел Црногорцима: Нико није добро прошао ко је ишао против светиња!
У 9 часова почела је Света архијерејска литургија у Саборном храму Христовог васкрсења, а затим од 11 часова почиње Свенародни Тројичиндански сабор.
Епископ будимско-никшићки Јоаникије казао је најављујући Сабор да ће народ бити спреман да голим животима брани цркве и манастире, који ће данас симболично бити и закључани.
Лидери Срба у Црној Гори упозоравају да црногорске власти желе да се домогну Острога и милиона евра које верници тамо остављају, али им је примаран циљ да униште православље на простору те земље. Због тога се, кажу, неће либити ни да гурну људе у сукобе. Напомињу и да ће данас сигурно огроман број људи доћи испред Храма Христовог васкрсења и да се "не може знати каква ће бити реакција Милогораца на тај скуп".
Црногорски медији блиски власти победу су већ прогласили, на предњим странама штампе уз фотографију митрополита Амфилохија јуче су објављивани наслови попут: "Време је да се српски попови иселе из црногорских цркава".
- Верски рат у Црној Гори је потребан газдама Мила Ђукановића. У читавој тој хијерархији моћи Мило је пион којим непосредно управљају Тачи, Харадинај и остала великоалбанска клика, а посредно они који су покровитељи великоалбанског пројекта. Читав овај прогон Цркве који Ђукановић најављује нема као свој покретачки основ тај новац од добровољних прилога из Острога, који често помињу, наводећи да он одлази у Србију и Српску, циљ је уништити православље на простору Црне Горе, а наводни огромни новац из Острога је само стављен на тацну као ратни плен који би ђавољи шегрти требало да узму за себе, када би успели у свом болесном науму - тврди Марко Ковачевић, портпарол Нове српске демократије и функционер Демократског фронта.
Снажна порука за Мила: АКО ТИ ЈЕ ДО ВРАЋАЊА, ВРАЋАЈ СВЕ ШТО СТЕ ТИ И ТВОЈИ ОТЕЛИ ОД ДРЖАВЕ!
МИЛО ОТИМА ПАРЕ ЖРТВАМА: Становници Мурина враћају одштету због НАТО бомбардовања
МИЛО, БОЈИШ ЛИ СЕ БОГА!? Ђукановић ПРЕКРШИО ЗАВЕТ патријарху Павлу! (ФОТО)
- Мило, ако кренеш на нашу цркву, ми ћемо кренути на твоју кућу. Ако такнете Цркву, чекајте народ у свом дворишту. Ово је одавно надишло политику, ово је борба за голи опстанак - порука је коју је, позивајући народ на Сабор, послао Марко Милачић, председник Праве Црне Горе.
И шеф српске дипломатије Ивица Дачић упозорио је јуче да је опасно то што режим у Црној Гори оваквим законом покушава да уради.
- Свима саветујем да не иду против светиња. Свако ко је ишао против светиња није добро прошао. Зар неко стварно мисли да ће заузети Острог и отети га од СПЦ? - упитао је Дачић.
Тројичиндански сабор, иначе, организује Митрополија црногорско-приморска у сагласју с осталим епископијама из Црне Горе - Будимљанско-никшићком, Милешевском и Захумско-херцеговачком.
Атанасије Ракита, владика милешевски, говорећи о учешћу на овом скупу јуче је казао:
- Реч је о светој, саборној и апостолској Цркви Христовој, која на овом нашем географском простору организовано траје већ више од 800 година и која је сада позната у целом свету као Српска Патријаршија. Ја се залажем за очување те истинске природе Цркве и њене историјске организације, њеног поретка, њених права, њених светиња, за право њених верника... - навео је владика.