ОСУЂЕНИ И ЗА ЗЛОЧИНЕ ЗА КОЈЕ СУ БИЛИ ОСЛОБОЂЕНИ Детаљи пресуде Станишићу и Симатовићу
Судски поступак трајао 20 година.
Бивши руководиоци Службе државне безбедности Јовица Станишић и Франко Симатовић осуђени су данас правоснажно у Механизму за кривичне судове у Хагу на 15 година затвора за злочине почињене у шест градова у БиХ и један злочин на Даљској планини у Хрватској у рату почетком деведесетих.
Жалбено веће укинуло им је првостепене казне од по 12 година затвора на које су били осуђени 2021. године због подржавања и помагања злочина у Босанском Шамцу 1992. године и осудило их на по три године веће казне.
ПАЛА ПРАВОСНАЖНА ПРЕСУДА У ХАГУ: Станишићу и Симатовићу по 15 година затвора
Они су сада осуђени и за неке злочине за које су пре две године били ослобођени. Жалбено веће је у тим појединим ставкама делимично прихватило жалбу тужилаштва и прогласило их одговорним за протеривање несрпског становништва из великих делова БиХ и Хрватске.
Осуђени су и за учествовање у удруженом злочиначком подухвату, како је суд навео, да се почине кривична дела убиства, депортације, нехумана дела, прогони, присилна премаштања приликом заузимања Бијељине, Зворника, Босанског Шамца, Добоја и Санског Моста у пролеће 1992. године и за злочине у Трнову у јулу 1995. и у септембру исте године у Санском Мосту. Механизам у Хагу прогласило их је одговорним и за убиства у Даљској планини у Хрватској у јуну 1992.
- Жалбено веће је утврдило да је Служба државне безбедности Србије финансирала Српску добровољачку гарду и плаћала њихове команданте и припаднике. Станишић и Симатовић су тим финансирањем заједнички допринели извршењу заједничког злочиначког циља приликом убистава у Санском мосту 1995 . године - казала је председавајућа Жалбеног већа судија Грасијела Гати Сантана.
- Оснивали су кампове за обуку добровољаца и имали заједничку намеру да се спроведе заједнички злочиначки циљ и протерају несрби. Одговорни су за учешће у удруженом злочиначком подухвату и кривична дела која су починили други, главни извршиоци.
Станишић и Симатовић су ослобођени одговорности за УЗП у Босанском Шамцу, јер, како је то навела судија Сантана, није утврђено да су лично планирали злочине и имали намеру и утицај на починиоце да их изврше.
Жалбено веће је у потпуности одбацило жалбе Станишића и Симатовића по свим тачкама, а прихватило део жалбе тужилаштва.
Ово је иначе последња пресуда у предметима за злочине у Југославији деведесетих, који су суђени у Хашком трибуналу.
Жалбено веће је Станишићу и Симатовићу продужило притвор у којем се непрекидно налазе последње две године у Схевенингену. У њему ће остати до пребацивања у затвор у одређеној европској земљи.
Станишић је до сада у притвору провео седам година и два месеца, а Симатовић осам година и три месеца. После десет година у затвору могу да траже од председника Механизма у Хагу условни отпуст на основу две трећине издржане казне.
Судски поступак трајао 20 година
Судски поступак против њих двојице трајао је 20 година, од 2003. године када је подигнута оптужница и када су ухапшени у Београду у акцији "Сабља" и изручени Хагу. Након првог суђења обојица су ослобођени 2013. године, међутим, тужилаштво се жалило, па је та првостепена пресуда 2015. године укинута и наложено је да им се поново суди. Друго суђење почело је 2017. године и они су у јуну 2021. године проглашени кривим за злочине у Босанском Шамцу 1992. године и осуђени на по 12 година затвора. За друге оптужбе су ослобођени. На ту пресуду су се жалили и они и тужилаштво, па је Жалбено веће сада донело коначну одлуку и осудило их и за додатне злочине, а казну повећало на 15 година затвора.