ОТКРИВЕНА ТАЈНА: Шта је Ђинђић донео из Америке, а онда рекао "Ја ОВО нећу преживети"
Премијер се вратио очајан
Вашингтон је 2002. године испоставио списак захтева Зорану Ђинђићу који су му, како се показало, запечатили судбину. Ђинђић је саставио списак услова које му је испоставио Колин Пауел.
Прочитајте и:
- Шест УСЛОВА Америке скупо коштали премијера: Због једног ПАПИРА Ђинђић је убијен, а на њему су били ОВИ ЗАХТЕВИ
- ЛАПСУС ГОДИНЕ НА РТС: Потпредседник ДС кренула оштро, а онда се потпуно погубила у "Упитнику" (ВИДЕО)
- Видела Европа право лице Змије - критике због књиге о Тачију: Промовишете ЗЛОЧИНЦА, ТЕРОРИСТУ И ТРГОВЦА ОРГАНИМА
Ђинђић је тај папир назвао „најлошијим развојем догађаја“, набрајајући редом шта нас све чека у наредном периоду, од економских притисака (преко ММФ) и стављања на лед преговора са ЕУ до уцена и притисака везаних за Хаг, Косово, Републику Српску. Премијер је руком дописао детаље за које је сматрао да су посебно важни.
После сусрета са државним секретаром САД Колином Пауелом рекао: „Ја ово нећу преживети“. У Београд се вратио очајан и сазвао колегијум Владе.
Американци су тражили безусловну сарадњу са Хагом, хапшење Ратка Младића, потпун приступ војним архивама и сведоцима, привођење тзв. вуковарске тројке (Шљиванчанин, Мркшић, Радић), али и прекид војнотехничке сарадње са Либијом, односно Гадафијем.
Када се погледа списак, јасно је зашто је Ђинђић по повратку у Србију рекао да му „народ ово неће опростити“, како сведочи Небојша Човић.
Ђинђић је био свестан да мора да испуни оно што му Американци траже, док је са друге стране знао да ће га због тога прогласити за издајника. У крајњој линији, таква перцепција га је и коштала живота, пише Српски телеграф.
Док су извештаји које је слао отправник послова САД писани бирократским језиком, папир који је Ђинђић лично саставио по повратку садржи много директнија запажања. Показало се да готово до танчина предвиђа све што ће се дешавати и са чиме ће се Србија суочавати, а суочава се и данас.