СРБИЈА СЛАВИ ДАН ВОЈСКЕ: Данашњи дан 1815. био је прекретница у стварању модерне српске државе и војске
Србија слави Дан војске
Војска Србије данас обележава свој Дан, 23. април, у знак сећања на исти датум када је 1815. године подигнут Други српски устанак, који је био прекретница у стварању модерне српске државе и војске. Тог дана, на Цвети, у Такову, на скупу виђенијих старешина донета је одлука о почетку устанка за ослобођење Србије од турске власти.
После пропасти Првог српског устанка, српски народ се нашао у горем положају. Турци су настављали са убијањем људи, паљењем села, малтретирањем... Многе српске породице су побегле преко границе у Срем и Банат. Оваква ситуација је изазвала поновно појављивање хајдука, који су и даље одржавали ратно стање у земљи.
ОБЕЛЕЖЕН ДАН ВОЈСКЕ СРБИЈЕ: Велики број званица на прослави на Топчидеру (ФОТО)
Дошло је поново до сусрета кнезова који су добили онакву улогу коју су имали уочи претходног устанка. Помоћу проте Матеје српски кнезови су упутили молбе за помоћ Аустрији, Русији и осталим европским силама које су учествовале на Бечком конгресу.
Односи између Порте и Срба су се још више заоштрили, а Турци су и даље наставили са терором. Због тога, у пролеће 1815. године избија Други српски устанак, а за вођу је изабран Милош Обреновић. Оружани сукоби трајали су око 4 месеца. Једна од значајних победа устаника била је код Љубића.
Оружани сукоби са турском војском нису имале онај интезитет и оне размере као у Првом устанку. Доста је утицала и ситуација на руском фронту и Наполеонов пораз; постојала је могућност руске интервенције на основу осме тачке Букурешког уговора, па је Порта започела преговоре са Србима. Дошло је до преговора Марашли Али-паше и Куршид-паше са Милошем Обреновићем и закључивања усменог договора Марашли Али-паше и Милоша.
ОВО ЈЕ ПРАВА ИСТИНА О ИСПОРУЦИ МИГОВА: Када ће стићи и шта све стиже са њима
Тако је прекинута оружана борба, мада то није прекинуло устаничке борбе за остварење циљева постављених 1804. и 1815. године.
Други српски устанак је дугорочно донео Србији независносто и самосталност. Иако је почетно представља војни сегмент српске историје, у каснијем периоду су уследиле дипломатске и политичке активности, које су довеле да се Србија ослободи врховне турске власти те Други српски устанак на одређени начин представља темељ за стварање српске државе односно српске војске.
Други српски устанак је употребом постојећих војних ефектива и организације војске довео до коначног ослобођења и признавања модерне Србије, као државе са пуним ингеренцијама и међународно-правним субјективитетом на Берлинском конгресу 1878. године, а као продукт самосталности српске државе уследило је стварање стајаће војске и формирање Гарде, од 76 "по стасу и угледу" најбољих младића из угледних сеоских кућа.
Председник Николић одликовао припаднике Министарства одбране и Војске Србије
Како је стварање стајаће војске, од најпре "уписника", а касније "солдата", прошло неопажено од Порте, тадашња Народна скупштина је озваничила назив "солдати". Уводе се и први регрути који су остајали у војсци десет година, имајући у виду да им рок службе није био одређен.
Стајаћа војска живела је у касарнама и примала плату, а установљене су униформе, односно "мундири".
Од петка, 21. априла, војним свечаностима и полагањем венаца и цвећа на спомен-обележја погинулим припадницима, у свим командама, јединицама и установама прослављен је Дан Војске Србије. Дан Војске Србије - 23. април, биће ове године обележен полагањем венаца и цвећа на Авали и у Такову, почасном артиљеријском паљбом са Калемегдана и променадним дефилеом војних оркестара у Нишу и Београду.