Овде Никола Тесла, тамо Фрањо Туђман: Како су имена два аеродрома најбоље описала две државе
"Ништа не описује Хрватску као бег у иностранство преко Фрање Туђмана", дајемо реч и хрватским коментарима у овом тексту
Хрватска је свом аеродрому “Плесо” у Загребу прошле године променила назив у “Фрањо Туђман”.Нису дали име по Мирославу Крлежи, нити по Дражену Петровићу, а ни по Ивану Мештровићу, већ по првом хрватском председнику. Није ништа необично да државе дају имена ваздушним лукама по својим познатим личностима и политичарима. Међутим, ова одлука непријатно је изненадила многе, како у региону, тако и у самој Хрватској.
Име Фрање Туђмана недавно је поново доспело у жижу јавностикада је отворен нови терминал и када је службено аеродром понео његово име, а то нас је све поново вратило у прошлост. Мрачну прошлост нашег региона.
РУДАН ОСУЛА ПАЉБУ: Хрватска није држава! Све су наше вође биле лопови, лажови и злочинци!
Македонија и даље кључа: Настављени протести против Тиранске платформе
Као по неком обичају, уместо да идемо напред, гледајући у будућност за коју се надамо да ће бити боља, упорно се враћамо, или тачније речено, нас враћају у болна и тешка времена, једна од најтежих у заједничкој новијој историји. Али, тако не мисле они који управљају животима својих грађана и који доносе одлуке у име истих. Хрватски премијер Андреј Пленковић је на отварању новог терминала рекао да “ова зрачна лука одише Европом 21. века” и да ће ново здање аеродрома “бити права врата модерне Хрватске”. Аеродром који је назван по једном од главних актера рата у бившој Југославији.
Овако изгледа нови терминал Зрачне Луке Фрањо Туђман! #zagreb #airport #croatia #travel pic.twitter.com/ltDSxmBIm4— Антена Загреб (@AntenaZgb) January 30, 2017
Док је изговарао ове речи у позадини је одзвањала расправа о жалби која се у том тренутку одвијала у трибуналу у Хагу, на коју су на првостепену пресуду поднела шесторица званичника некадашње Херцег-Босне осуђена за ратне злочине у БиХ. Тужиоци Хашког трибунала на расправи су тврдили да су доказали да је Хрватска с Фрањом Туђманом на челу била директно умешана у рат и многе злочине на територији БиХ.
Хрвати имају новог Туђмана, видећемо да ли ће за СРБЕ бити ГОРИ од старог (ФОТО)
Првостепеном пресудом утврђено је да је председник Туђман био на челу удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било успостављање “хрватског ентитета, делимично у границама Хрватске бановине из 1939. године”, насилним и трајним протеривањем муслиманског становништва из осам општина у БиХ. Шесторица Хрвата осуђена су на укупно 111 година затвора.
О новим догађањима у хашком трибуналу од хрватских политичара није се чула ни реч. У водећим медијима је такође владао мук.Предлог за именовање загребачког аеродрома по Туђману изнела је влада СДП-а на челу са тадашњим премијером Зораном Милановићем, док га је актуелна Влада коју предводи ХДЗ спровела у дело, која га је иницијативно и предложила. Ово је био један од ретких тренутака да су се власт и опозиција лако договорили око неких “битних” ствари. И све то у јеку предизборне кампање.
С том одлуком сложио се и француски конзорцијум ЗАИЦ (Загреб Аирпорт Интернатионал Company), који чине Управа Аеропортс де Парис, француска грађевинска компанија Bouygues Батимент Интернатионал и хрватска грађевинска компанија Виадукт, којем је дата концесија у трајању од 30 година за изградњу новог путничког терминала и управљање и коришћење аеродрома.
Књижевница и феминисткиња Ведрана Рудан за Telegraf.rs дотакла се актуелне теме о промени имена аеродрома и рекла да је земљиште истог у власништву Француза.
ШВАЈЦАРСКА ИЗРУЧУЈЕ БИХ ЖЕНУ МОНСТРУМА: Искасапила је српског дечака, одсекла му уши и руке
- Мислим да је то велика увреда за Фрању Туђмана јер је тај комад земље у Загребу француски 50 година. Француска га је добила за ситну лову да би га користила, а на њој ће зарадити милионе. Рецимо, сат паркирања на том аеродорму је четири евра. С тим у вези, француски аеродром у Хрватској назвати “Фрањо Туђман”, који је познат и остаће упамћен по узречици “Ово је Хрватска”, увреда је за Фрању Туђмана. А, Хрватска као земља ионако не постоји, према томе други немају због чега да се вређају, али да сам ја син Фрање Туђмана, француски комад земље се никада не би звао по мом оцу – рекла је за Телеграф књижевница.
Готово симболично је да када је званично почело комерцијално пословање новог путничког терминала загребачког аеродрома “Фрањо Туђман”, на његову писту у јутарњим часовима слетео авион “Ер Србије” из Београда са аеродрома под именом “Никола Тесла”. Летелица названа по чувеном светском научнику и проналазачу око којег се и данас свађају Србија и Хрватска чији је он заправо.