Велике ПРОМЕНЕ: Ово су новине са којима ће се сусрести ђаци у новој школској години!
Министар просвете Младен Шарчевић најавио идеју министарства
Ђаци у више од 700 српских основних школа већ од 1. септембра носиће униформе на часовима, открива министар просвете и образовања Младен Шарчевић. Према његовим речима, ова новина биће засад уведена у 55 одсто од 1.350 школа, које ће саме одлучивати ко ће правити униформе и како ће их финансирати.
Некоме ће се свидети, а некоме не: Од 1. септембра новине у школама којима се нисте надали
Министарство просвете је издало препоруку да све школе треба да уведу униформе, а оне које то још нису учиниле имају обавезу да се изјасне до краја септембра да ли то желе. Ако препоруку одбију, биће у подређеном положају када дође на ред финансирање на основу укупног вредновања школа.
Нема униформи, нема пара
- Школе које не буду хтеле да уведу униформе биће у подређеном положају када дође на ред финансирање - Младен Шарчевић
Невероватних 2000 компанија је заинтересовано за дуално образовање у Србији!
Униформе за све
Министар Младен Шарчевић истиче да је идеја министарства да што више школа уведе обавезно ношење униформи.
- Све школе имају обавезу да се изјасне о препоруци министарства у вези с увођењем униформи. За сада је нешто више од половине школа одговорило позитивно, али ми чекамо да сви доставе одговоре, па ћемо изаћи са конкретним бројкама. Зато ћемо тек крајем септембра имати прецизнију слику. Школе, наравно, имају могућност и да одбију да уведу униформе, али ће онда бити у подређеном положају када дође на ред финансирање. Овде поента није у униформисању, већ у укидању социјалне разлике међу ученицима. Желимо да се избегне хвалисање скупом и маркираном гардеробом. Не треба да постоји разлика међу ђацима, јер је школа место где се показују ред и васпитање. Свака школа ће сама одлучивати о изгледу униформи, а правиће их текстилне школе широм земље. То могу бити одела за дечаке и девојчице, посебне мајице, дуксеви са шивеним амблемом школе. На вољи је ученика, наставника и директора да одлучују о томе - објашњава Шарчевић.
За основце три нова предмета
Министар просвете Младен Шарчевић истиче и да ђаке основних школа од ове године очекују и три нова предмета која ће се учити кроз пројекте и неће им задавати додатну муку.
- Предмети су информатика, физичко и здравствено васпитање, као и техника и технологија која представља модернизовано техничко образовање. Настојимо да као међупредметни садржај уведемо предузетништво и финансијску писменост. Одмах да се разумемо, ово неће бити додатни предмети који ће оптерећивати ђаке. То ће се учити кроз већ постојеће предмете у школи, кроз пројекте и семинаре уз обуку стручних лица - открива Шарчевић.
- Што се тиче плаћања, деца која потичу из социјално угрожених категорија униформе ће добијати бесплатно док ће остали плаћати симболичну цифру уз помоћ локалних самоуправа, али и нашег министарства. Цена ће зависити од онога за шта се школе одлуче - наглашава министар.
Да је повратак униформи у основне школе одлично решење за многе проблеме у овом сектору сматра и председник Форума средњих стручних школа Милорад Антић.
- Ученице у школу долазе обучене у кратким сукњама, са дубоким деколтеима, голих стомака, а ученици глуме мангупе са градског асфалта. Такмиче се ко ће се лепше и скупље обући. То није прикладно за децу тих година и додатно прави разлику међу имућнима и сиромашнима. Зато би увођење школских униформи требало то да промени. Драго ми је што је министарство већ спремило потенцијалне санкције за школе које не уведу униформе - каже Антић.
У ОШ "Никола Тесла" у Винчи, где ђаци већ годинама носе униформе, кажу да је ова идеја дала резултате.
- За дечаке смо изабрали плаве, а за девојчице розе униформе и сви су задовољни, нико нема потребу да се истиче гардеробом. Идеја је да се умањи социјална разлика међу ученицима, али и да родитељима буде практичније јер деца неће прљати своју гардеробу - сматра директор ове школе Драгољуб Гачић.
Ђаци мигранти у хиџабу?
Од 1. септембра у државне школе у Србији кренуће и око 750 деце миграната. Највише се очекује да их буде у београдској општини Палилула и у Шиду. Ова одлука узбуркала је јавност због могућег одевања избеглица у муслиманску верску ношњу. Према речима ресорног министарства, избеглице са Блиског истока имаће иста права и квалитет наставе као и српска деца и све ће бити подређено њиховим обичајима и навикама како би брже савладали градиво.
- Деца мигранти ће имати два часа дневно у разреду и два часа у оквиру тематских и језичких радионица. Сви ће бити распоређени према узрастима и знању по одељењима и учиће кроз редовне предмете. Што се тиче њиховог одевања, о којем се спекулише ових дана, о томе нећемо много дискутовати јер је Србија културна земља која људе не дели на основну вере и националности. Свакако док се уставни суд не позабави тиме, школа не може забранити девојчици да носи хиџаб у школи - кажу у министарству.