Ево неких корисних ПРАКТИЧНИХ САВЕТА РХМЗ како да преживимо ЛЕДЕНИ ТАЛАС!
Будите спремни за ванредне и опасне метеоролошке и хидролошке непогоде
Ледени дани и још хладније ноћи следују нам већ од данас поподне, али начина да пребродимо највеће минусе од почетка зиме – има. Низ практичних савета које је издао РХМЗ у случају ванредних и опасних метеоролошких и хидролошких непогода, помоћи ће вам да се припремите за студене дане, екстремно ниске температуре и таласе хладноће.
Прочитајте и:
Пре почетка ледених дана проверите дихтовање врата и прозора. Да би се задихтовали отвори на кући, можете користити гумене, алуминијумске или траке од сунђера. Увијене пешкире можете ставити у прозоре. Обавезно проверите и сервисирајте грејна тела, како на струју и класичан огрев, тако исто и на гас. Проверите функционалност оџака.
Обезбедите средства за грејање, као и свеће јер једна упаљена свећа може у мањој просторији да повиси температуру ваздуха за неколико степени Целзијуса. Припремите храну за неколико дана и обавезне лекове за терапију хроничних болесника. Ако имате чесму за воду у дворишту, заштитите је од смрзавања, а најбоље је да је искључите. У просторијама у којима не боравите, искључите и испразните воду из свих инсталација.
Болесним или старијим особама који живе сами помозите да се што боље припреме за наступајућу хладноћу. Подучите их како да се понашају за време појаве. Ако поседујете аутомобил, припремите га за веома ниске температуре. Уколико је могуће, користите гаражу.
Без обзира на хладноћу, с времена на време отворите прозор како би ушао свеж ваздух и кисеоник. Надзирите рад шпорета или сличног уређаја за грејање. чији неправилан рад може бити кобан због повећања концентрације отровних гасова.
Придржавајте се упутстава о коришћењу грејалица, ТА пећи и сличних уређаја који користе електричну енергију или природни гас. Будите опрезни и пажљиви, јер у оваквим данима често избија пожар. Отворена грејелица никада не сме да буде близу кревета, фотеља и сличих предмета, завеса, папирних предмета, отровних материја или течности на бази алкохола.
Избегавајте нагли излазак из топле просторије на хладан ваздух. Утоплите се за активности које морате обавити ван топлих просторија. Носите непромочиву одећу, обућу и заштитите руке, главу, уши и нос од хладноће.
Ако дуже боравите на хладноћи и уочите дрхтавицу, мамурлук, бледило на прстима, ако споро и неразговетно говорите или губите памћење - то је сигуран знак хипотермије! Трљајте руке и ноге како би успоставили циркулацију и обавезно се склањајте од хладноће.
Избегавајте алкохол, јер он шири крвне судове и поспешује губитак топлоте из организма. Пушење проузрокује скупљање периферних крвних судова, па се са тим шансе за смрзавање повећавају. Избегавајте средства и лекове која изазивају дехидрацију, каква је кафа, јер то је један од фактора који поспешује хипотермију.
Рационално користите електричну енергију. Свака уштеда је важна, јер у оваквим данима потрошња електричне енергије је огромна и прети колапс у систему дистрибуције електричне енергије. Обавезно гасите светла за собом.Готово је сигурно да ће у наредним радним данима доћи до веома отежаног саобраћаја. Без преке потребе не крећите на пут. Зимска опрема и ланци за точкове неопходни су на аутомобилу, као и лопата за дуже путање.
Очистите стазе у дворишту, или испред зграде, као и тротоаре. Поспите ове стазе пепелом, песком, или употребите неко друго средство. Ходајте веома опрезно и носите прикладну обућу. Уколико радите напољу, чешће се одмарајте јер хладан ваздух отежава дисање, рад постаје напорнији и може доћи до срчаних сметњи. Никако не покушавајте да склањате снег са кровова све док је мраз и опасност од проклизавања велика. Када отопли, опрезно очистите кровове.