Ово заиста функционише у нашој земљи: Ево ко све може код лекара ПРЕКО РЕДА
Лепе вести
Све особе са инвалидитетом, њихове родитеље или старатеље, као и оболеле од појединих тешких хроничних болести, здравствене установе требало би убудуће да примају и са упутима без заказаног термина, и то што је брже могуће.
Ових шест нових промена морају да знају сви грађани Србије ако иду код лекара
Велики ПОДВИГ на ВМА: Враћање делова тела могуће - пацијенту пришили ОВАЈ одсечени део, сви ЗАНЕМЕЛИ
Упутство да се одмах примају на прегледе односи се на децу са сметњама у развоју и са инвалидитетом, децу оболелу од епилепсије, аутистичне особе, особе са менталном ретардацијом, оболеле од церебралне парализе и са сличним деформитетима, оболеле од ретких болести, слепе и слабовиде, глуве и наглуве, психијатријске пацијенте.
Затим на родитеље, старатеље или хранитеље наведене популације, жртве насиља, трговине људима, самохране родитеље, особе које су смештене у сигурне куће, ратне војне инвалиде.
То је нова инструкција Министарства здравља, која би требало да се примењује у оквиру Интегрисаног здравственог информационог система (ИЗИС), путем којег се, тамо где је уведен, заказују прегледи на сва три нивоа здравствене заштите: примарном, секундарном и терцијарном.
Министарство здравља препоручило је амбулантама, домовима здравља и болницама посебан режим за пријем угрожених категорија становништва, на иницијативу групе грађана.
– Проблем на који смо указали решен је за само два дана и већ имамо информације да људи успевају по новој инструкцији Министарства здравља да остваре то своје право у пракси, а надамо се да ће заживети у свим здравственим установама – каже Драгица Максимовић из Иницијативе грађана за систематско решавање проблема тешко болесне деце.
– Раније су нас враћали из домова здравља и болница са упутом без термина, јер тријажу раде медицинске сестре, а сад се тај однос мења. Институт за мајку и дете, рецимо, дао је термине за пацијенте са посебним потребама који из немедицинских разлога не могу да чекају преглед. Мени су у Институту за рехабилитацију у Сокобањској, где су термини попуњени за два месеца, само на помен да сам мајка детета са посебним потребама већ за понедељак заказали рехабилитацију. - рекла је она
У кол центру, који је основало Министарство здравља, кажу да се у Београду, где је сконцентрисано највише здравствених установа, дневно оствари више од 2.500 прегледа на примарном нивоу здравствене заштите.
Хитни пацијенти се и у домовима здравља и у болницама примају одмах, док се осталима прегледи на примарном нивоу заказују за два, три радна дана, тврде у кол-центру, а специјалистички које заказују изабрани лекари углавном у законском року од 30 дана.
Клинички центар Србије, рецимо, за март је дао 43.900 прегледа за пацијенте који долазе са нижих нивоа заштите, и око 30.000 термина за интерклиничке прегледе у оквиру КЦС. КБЦ “Звездара” отворио је 9.230 термина за март, КБЦ “Др Драгиша Мишовић” 7.612…