Пахор у Београду: "Морамо да учинимо све да сачувамо мир у региону и нека живи словеначко-српско пријатељство"
Ако се поново овај део Европе уплете у неки конфликт, морамо сви знати да би то била потпуна олуја, поручио је данас председник Словеније Борут Пахор у обраћању у српском парламенту и додао да то не могу да реше други уместо нас.
- Морамо сами све да урадимо за мирно решавање конфликата у региону, јер конфликти нису историјска нужност на Балкану - нагласио је Пахор током обраћања посланицима Скупштине Србије на посебној седници.
Зато је важно да сви народи и све државе у региону сарађују безусловно и да решавамо сва отворена питања, поручио је он и додао се зато мора јачати међусобно поверење и поштовање.
Он је нагласио да уместо нас то не може нико други да уради, па чак и ако је светска велесила.
- А, ми са својим знањем и горким искуствима, али и са одговорношћу према свој нашој деци и грађанима можемо да урадимо одлучујуће кораке и тражимо корисна и одржива решења да се сачува мир у реигону. И Западни Балкан као и међународна заједница се налази на раскршћу.
Пахор додаје да су отежавајући фактори мања предвидивост и безбедносни ризици у међународној заједници.
Он је поновио да Словенија од почетка подржава Србију да постане чланица ЕУ и истакао да је то свима у интересу.
- Све то време и тада и данас оцењујемо да би улазак Србије у ЕУ био у обостралном интресу и Србије и ЕУ и да би то много допринело политичкој и привредној стабилности овог дела Европе - нагласио је Пахор.
Подсетио је да је још 2016. године оценио да може да се деси да ће се ЕУ у наредном периоду више бавити собом него ширењем и да нећемо моћи да очекујемо неку велику политичку вољу за проширење ЕУ, због чега би могло доћи до успоравња динамике преговора о чланству земаља Западног Балкана са Европском комисијом.
- Словенија подржава Србију на путу ЕУ без обзира на могуће успоравање динамике проширења Уније. Србија може да рачуна да у Словенији увек може да има пријатеља и савезника - поручио је Пахор.
Додао је да Словенија разуме право Србије да суверено изабере своју безбедносну политику и поштујемо то да је приоритет Србије сарадња са Русијом.
Напоменуо је да је јасно да ће брже доћи до завршетка преговора са ЕУ, ако буду добро уређени односи између ЕУ и Русије.
Он је рекао да је пре десет година, након дуго времена погоршаних односа између Словеније и Србије, посетио Београд као председник владе, када су га дочекали тадашњи председник Борис Тадић и премијер Мирко Цветковић и тада је, каже, отворено ново поглавље у односима две државе.
Пре тога је, каже, односе две земље, оптерећивао различити однос према Косову и Метохији, али су надаље сви други изазови окренуто у корист обостраних интереса.
Како каже, пре пет година је посетио Београд као први председник Словеније и тадашњи домаћин му је био Томислав Николић.
Сарадња две државе је, додаје, тада била у пуном замаху, а илустрација пријатељства је бла помоћ Србији у борби са поплавама које су је тада задесиле.
Наводећи да су и Словенију посетили и бројни српски представници државе, Пахор је казао да му је у лепом сећању остала посета Николића са којим је отворио "Клупу пријатељства" у парку у Тиволију.
Две земље, каже, су у том периоду не само нормализовале односе, уредили билатерална питања и повећали привредну сарадњу, већ су се, побинуле за учвршћивање људских симпатија два народа.
Ана Брнабић допутовала у посету САД: Следе састанци који су ВЕОМА БИТНИ ЗА СРБИЈУ
Пахор је рекао, такође, да Словенија подржава сва настојања Београда и Приштине да пронађу решење за питање КиМ, али да обе стране морају да поштују потписане споразуме којима уређују међусобне односе.
- Што се тиче неких замисли за уређивање неких најосетљивијих билатералних питања, Словенија наглашава елементарни услов - преговори морају да теку мирним путем без претњи и употребе силе, а резултат мора да буде мирна примена договора без колетералних безбедносних последица у региону - рекао је Пахор.
Навео је да га многи државници питају да ли је то могуће и да им каже да јесте ако имамо довољно мудрости и знања, као и ако имамо огромну склоност ка мирном решавању спорова.
Пахор је рекао да се пријатељсто Србије и Словеније развило до те мере да званичници учествују на нивоу председника у процесу "Брдо-Бриони", али и у Берлинском процесу на којем су присутни и европски званичници.
Следећи процес "Брдо-Бриони" који, по његовим речима чува лично поверње међу регионалним лидерима, се одржава у мају у Тирани.
Како је рекао, тај процес је основа за Берлински процес који је првенствено посвећен еконосмком сарадњи, а представља и прилику за оцену о европском процесу проширења.
- То је лакмус папир да осетимо атмоферу у региону- рекао је Пахор и захвалио председнику Србије Александру Вучићу, јер учествује у том процесу.
Пахор истиче да су две земље уредиле билатерална питања и омогућиле раст привредне сарадње и трговинске размене.
Како је рекао, постоји одлична сарадња и узајамно поштовање, иако две државе имају различите безбедносне политике али ту разлику поштују узајмано.
На крају обраћања, Пахор је на српском језику поручио да ће учинити све што је у његовој моћи да Србија и Словенија узамајно и свестрано сарађују, у корист народа и свих грађана две државе, региона, али и еврпоског и светског мира и благостања.
- Хвала вам за пажњу и част које сте ми указали. Нека живи словеначко-српско пријатељство - завршио је Пахор.