"ПАРАЛИСАН РАД МИСИЈЕ ОЕБС" Министар Дачић разочаран: Нису испунили своја очекивања....
Министар Дачић је рекао је да ће сутра покушати да испреговарају ко ће бити на тим функцијама, а да, ако не успу, постоји предлог да их обављају њихови заменици.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас да су проблеми који постоје на међународној политичкој сцени готово потпуно паралисали рад ОЕБС-а, пошто се одлуке у тој организацији доносе консензусом.
Барошевић на отварању реконструисаног објекта Удружења за помоћ недовољно развијеним особама „Плава птица“ у Кули
ЛАЖНА ДРЖАВА ПРКОСИ И БРИСЕЛУ: Куртијев заменик тражи од Београда ЈЕДНУ ствар да би дозволио изборе на КиМ
ПОТВРЂЕНИ ПРИЈАТЕЉСКИ ОДНОСИ ДВЕ ЗЕМЉЕ Селаковић се састао са министром Азербејџана Сахилом Бабајевим (ФОТО)
- Проблеми који постоје су готово закочили рад те организације. То је наравно последица свега што се дешава у међународним односима, рата у Украјини, међусобних блокада током доношења појединих одлука. Одлуке се овде доносе консензусом. Једини пут у историји ОЕБС-а када је одлучивано, а да није био консензус, то је било око Југославије. Тада је напрасно био уведен принцип консензус минус један. Тада и никад више. У овом тренутку сада готово да су све одлуке паралисане - рекао је Дачић у изјави новинарима на Министарском савету ОЕБС-а у Скопљу.
Додао је да је зато била идеја међународних западних дипломата и земаља да омогуће да руски шеф дипломатије Сергеј Лавров дође на министарски савет, јер без Русије очигледно не могу да се доносе одређене одлуке.
- Али већ 3-4 године ми не можемо да донесемо овде ни једну политичку одлуку. Немогуће је да се донесе ни једна декларација, резолуција, зато што нема сагласности. Чак сада не може да се донесе ни одлука о буџету, не може да се донесе одлука о мандатима тзв. четворке, коју чине е генерални секретар ОЕБС-а, директор ОДИХР-а, повереника за слободу медија и за људска права и комесара за мањине. Значи, ово је једна општа парализа организације - навео је Дачић.
Рекао је да ће сутра покушати да испреговарају ко ће бити на тим функцијама, а да, ако не успу, постоји предлог да их обављају њихови заменици.
Једино што је договорено је да за 50. годишњици од успостављања ОЕБС-а 2025. председавајући буде Финска, у знак сећања и почасти на прву конференцију која је била у Хелсинкију.
Дачић је навео и да је договорено да следећи домаћин Министарског савета буде Малта, што је компромис, јер требало да буде Естонија, с чим се није сложила Русија.
Он је подсетио да је ОЕБС организација која је окупља 57 чланица, и да се простире од Ванкувера до Владивостока.
- Та организација је и направљена због тога да би она била једна платформа за превазилажење конфликата, за спречавање конфликата, превенцију конфликата, рано узбуњивање да тако кажем, да не дође до конфликата. Нажалост, време у којем сада живимо је донело потпуно другачију једну политичку сцену међународном плану и видели сте да овде имате веома различите оцене, осуде, али никаквог договора нема за будућност мира у свету. Не мора да влада љубав, али да влада договор, нарочито кад је безбедност у питању - поручио је српски шеф дипломатије.
Додао је да су се чешће сретали амерички државни секретар и руски шефови дипломатије сигурно не би дошло до рата у Украјини.
- Зато је ОЕБС измишљен. То је платформа која служи да се долази до преговора. Да се воде преговори. Нажалост, није испунила своје очекивања. Надам се да ће бити боље - рекао је Дачић.
На питање да ли ће се срести са Лавровом, Дачић је одговорио да нису имали билатерални састанак јер је тамо кратко због избора у Србији, али да су се видели.