Патријарх Иринеј се ипак не сели на Косово
Поглавар СПЦ нагласио да је измена имена веома добар предлог и да би волео да се то прихвати
Патријарх српски Иринеј поручио је да подржава идеју да се званичном имену Српска православна црква придода одредница Пећка патријаршија, међутим, како каже, неће се преселити на Косово.
Прочитајте и:
- Откривен разлог промене имена СПЦ, али то није све - патријарх ће се бирати на потпуно другачији начин
- Средњовековна хришћанска јерес у Србији и Босни - НИСУ ПРИЗНАВАЛИ НИ ПАПУ, НИ ПАТРИЈАРХА
- ПОЗНАТИ СВЕТСКИ ИСТОРИЧАР САСУО ХРВАТИМА ИСТИНУ У ЛИЦЕ: И ваши "цивили" и католички свештеници су убијали Србе
- Патријарх се не може преселити у Пећ јер је Београд ипак административни центар. Пећ остаје као историја наше прошлости где су били патријарси, архиепископи и без обзира на то шта је било, Пећ остаје историјски центар наше цркве. Све оно што доприноси да се очува историја, везаност наше цркве за Пећ и Косово, ми прихватамо - рекао је патријарх.
Иринеј је нагласио да је измена имена веома добар предлог и да би волео да се то прихвати.
Поред промене званичног назива, нови предлог устава СПЦ доноси бројне новине.
Предвиђено је да први човек СПЦ носи име ариепископ пећки, митрополит београдско-карловачки и патријарх српских и поморских земаља. На изради новог устава СПЦ радила је специјално формирана комисија, којом је председавао митрополит Амфилохије, а нацрт је послат свим архиепископима.
Новим уставом СПЦ биће промењена и процедура избора патријарха, који ће се бирати тајним гласањем владика, уз обавезну двотрећинску већину.
Уколико ниједан кандидат не обезбеди овакву подршку, гласање ће се понављат највише седам пута. Ако ни у седам кругова не добије двотрећинску већину, приступа се избору између два кандидата са највећим бројем гласова у седмом кругу.
Патријарху Иринеју се више допада садашњи начин избора, односно гласање "апостолским жребом", тачније, насумичним избором једне од три коверте са именима кандидата.
- Што се тиче предлога о новом начину избора патријарха, лично бих волео да остане досадашњи начин. То је моје мишљење, али видећемо како ће Сабор одлучити. То су све предлози, видећемо шта ће бити усвојено - рекао је партијарх Иринеј.