Петронијевић за СД: Програми запошљавања које спроводимо дају одличне резултате, незапосленост у Београду је пала испод 90 хиљада
У оквиру трећег "Медиа маркета" на штанду портала SrbijaDanas.com разговарали смо са Драгомиром Петронијевићем, чланом Градског већа и дипломираним економистом. Са њим смо разговарали о стартаповима и томе како град Београд помаже предузетницима.
Умрежили смо и републичке и градске институције које се баве запошљавањем људи и које субвенцијама подстичу запосленост. Учимо грађане како да дођу до новца фонда за развој, како да направе пројекат за кредит, шта је то колетерал и како могу да га обезбеде. Радимо са свим грађанима, а највише са младима кроз Академију за предузетништво која је део радионице "Знањем до циља". Ту најмлађе учимо како да дођу до средстава фонда за развој, како да дођу до бесповратних средстава РАС-а, шта су то пројекти самозапошљавања и бесповратна средства Националне службе за запошљавање, како да конкуришу на пројекте Секретаријата за привреду, које су то иновативне идеје.
Када смо кренули да радимо заједно са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Београдским универзитетом, у Научно-технолошком парку није нико радио, а данас, годину дана касније ради 560 људи. Сличан пројекат смо помогли у Косовској Митровици, пре десетак дана смо отворили ИТ центар где данас ради 15 младих људи, а ми као главни град у Србији помажемо и осталим градовима у Србији.
Оно што пре свега морам да кажем, јесте то да се овде на Сајму данас налази 50 стартапова, који ће за ових пет дана показати и презентовати своје производе. Они ће испричати грађанима које су проблеме имали и како су успели све да ураде.
Ми субвенционишемо и оне који су тек од идеје кренули да направе неки производ, па не знају да направе пројекат, фали им знање. То их учимо, а кроз то знање које стекну они долазе до првих средстава, као што су средства Националне службе за запошљавање. Научимо их како се пријављује за та средства. Ако ипак, желе да оду корак даље, они имају едукацију и Развојне агенције Србије и Фонда за развој, све то радимо кроз Савет за запошљавање и брендирали смо и направили смо свој производ. Наш пројекат је нефинансијска помоћ која вас води до финансија, то је ново што смо увели од 2014. године у граду Београду, да не постоји одговор: "Не нисмо надлежни за запошљавање". Надлежни смо, а уколико ми не можемо да помогнемо, ту су републичке институције које ћемо позвати да сарађују са нама. Удружили смо средства четири институција које се баве запошљавањем и то је оно што даје резултат. Београд има 89 хиљада незапослених, а када смо преузели Савет за запошљавање, тај број је био 110 хиљада, а ако гледамо линеарно то је смањење, а у апсолутној цифри је тај број много већи. Ипак, овде не стајемо, настављамо још агресивније да радимо, поделили смо прошле године 33 локала за покретање посла на 24 месеца без кирије, а ове године настављамо са тиме. Иако нису свих 33 фирме успеле, не стајемо ни ту него дајемо нову шансу, јер сваки покушај је нова школа.
Особе са инвалидитетом имају приоритет. Такође, и жене из сигурне куће јер је њима највише потребна помоћ јер су економски зависне. Када их оснажимо да постану економски независне оне крећу у свој живот. Имамо и старије особе којима је потребна помоћ, па смо тако помогли жени која има преко 50 година, која је покренула своју производњу за прављење сапуна. Ту смо да помогнемо, да дамо програме, да слушамо њихове предлоге јер ни део ових резултата не бисмо постигли да нисмо слушали наше суграђане и добијали њихове сугестије.
Први корак је да се добро информишу. Препоручујем радионице "Знањем до циља" јер ће ту научити шта све могу да добију од државе и шта све то држава нуди, а и то је место где могу да дају предлоге и сугестије. Морају да раде стално на себи, да стичу нова знања и вештине јер приватно тржиште је место где увек можете да радите више. Ако желите да постанете претузетници заборавите на све предрасуде и изговоре. Неће вам бити лако, али уз довољно труда ћете успети.
Сада мењамо и систем образовања, уводимо дуално образовање, трудимо се да га модернизујемо, јер постоји она прича: "Да се запослим ја у државном сектору, па ће све да буде уреду и немам никакав проблем у животу". Ми прво, морамо да мењамо себе, морамо да мењамо своју свест. Морамо другачије да гледамо на свет, јер не можемо да будемо демократско капиталистичко друштво док то не променимо. Определили смо се да развијамо наше друштво и да развијамо приватни сектор. Наш посао као државе и града Београда је да будемо сервис те привреде јер од њих примамо плату. Ми смо прво себе кренули да мењамо. Такође, радимо са приватним предузећима праксе, и поносан сам што је БГ пракса успешна. Трудимо се да терет обуке нових образовазних кадрова поделимо заједно са послодавцима.
Свакако ИТ сектор, јер су они најбрже растућа грана у Србији и свету. Пољопривреда, што се јако радујем, јер смо ове године кроз конкурсе дали 120 милиона динара. Давали смо и тракторе субвенционисане до 80 посто, пластенике, системе за наводњавање, опрему за пчеларство… То су две гране које су тренутно најразвијеније, а за то су заслужни млади људи који су се определили за то и направили фабрику идеја.