Дачић пред Саветом безбедности: Србија искрено посвећена дијалогу Београда и Приштине
У Њујорку је данас по подне почела седница Савета безбедности УН о Косову
Србију на седници СБ Уједињених нација представља први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић који ће у излагању дати осврт на Извештај генералног секретара УН о раду УНМИК-а у извештајном периоду, односно изнеће српску оцену актуелне ситуације на Косову и Метохији и деловању УНМИК-а.
Прочитајте и:
Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић поручио је данас у Савету безбености УН да је Србија, као и до сада, снажно и искрено посвећена дијалогу Београда и Приштине који се води уз посредовање ЕУ, али да мора да констатује да напори Београда нису праћени истим приступом друге стране, посебно у односу на имплементацију до сада постигнутих договора.
Дачић је истакао потребу за додатним јачањем свих капацитета Мисије Унмик на Косову и Метохији како би се обезбедио неопходан ниво заштите основних људских права и слобода интерно расељених лица и стварања оптималних услова за одржив повратак.
То, рекао је Дачић, укључује и повраћај имовине, односно гарантовање власничких права.
Он је позвао међународну заједницу да уложи додатне напоре како би се на КиМ изградило друштво где ће се поштовати владавина права, креирали услови за ефективно, непристрасно и кредибилно процесуирање ратних злочина и расветлила судбина несталих, чиме би се дао подстицај процесу помирења међу заједницама.
- Полазећи од чињенице да је коначно у потпуности дефинисан правни оквир за покретање и вођење одговарајућих поступака пред Специјалним судом за злочине почињене на Косову и Метохији, очекујемо да ће се, без даљег одлагања, против свих осумњичених лица за злочине почињене према Србима и другим неалбанцима на КиМ, покренути и водити кредибилни судски поступци - навео је Дачић на седници СБ УН о Косову.
Дачић је поручио и да без обзира на бројне сумње, критике и изазове са којима смо се у овом процесу суочавали, Србија је демонстрирала конструктивност и спремност за изналажење компромисних решења која нису ни лака ни једноставна.
Овакав приступ, указао је, потврђен је имплементацијом са наше стране низа преузетих обавеза у дијалогу, међу којима и недавно реализоване интеграције судија и тужилаца у правосудни оквир Покрајине.
- Опредељење Србије да се сва отворена питања морају решавати мирним путем, кроз дијалог, пре свега је мотивисано јасним уверењем да овакав приступ нема алтернативу, те да у статусно неутралном оквиру доприносимо миру и стабилности региона и процесу његове интеграције у европску породицу народа - навео је Дачић.
Одговоран приступ потврђен је и храбром политичком одлуком посланика „Српске листе" да након одржаних парламентарних избора, уђу у „Владу Косова" на чијем је челу Рамуш Харадинај, рекао је Дачић.
Ова одлука, додао је, потврдила је још једном политичко јединство Срба на КиМ и континуитет конструктивне политике у заштити њиховог положаја и интереса.
Образлажући своју одлуку представници „Српске листе" су саопштили, подсетио је, да су услови под којима су одлучили да учествују у „Влади Косова" више него јасни, да су опредељени искључивом потребом да се заштите интереси Срба, те да је кључ свих њихових захтева формирање ЗСО, заштита имовине и повратак расељених лица.
- На жалост, морам да констатујем да напори које Србија улаже да се кроз компромис на реалан начин пронађу статусно неутрална и заједнички прихватљива решења, није праћен истим приступом друге стране, посебно у односу на имплементацију до сада постигнутих договора - рекао је Дачић.
Истакао је и да мора да констатујем да и данас, после готово четири и по године, нема напретка у спровођењу обавеза преузетих у вези са успостављањем Заједнице српских општина као кључног дела Првог споразума о нормализацији односа што, на наше изненађење, није ни поменуто у извештају.
- Успостављање ЗСО за нас представља најважније питање, које би требало да допринесе унапређењу заштите интереса Срба на Косову и Метохији - рекао је Дачић.
Тачи уверен да ће историјски споразум између Београда и Приштине бити СЛЕДЕЋЕ ГОДИНЕ
Политички рат у региону? Изетбеговићева изјава о независности Косова отворила многа тешка питања
Извештај генералног секретара УН ће Савету безбедности представити његов специјални представник на Косову, Захир Танин.
У свом Извештају, који је раније објављен, Гутереш је поновио значај дијалога између Београда и Приштине, истичући важност спровођења договора који су постигнути још 2013. године.
Он је указао и на значај даљег напретка у нормализацији односа Београда и Приштине, за који је истакао да изискује чврсту посвећеност, признајући да је примена споразума потписаних 2013. често одлагана.
Први човек Уједињених нација је, у свом редовном тромесечном извештају амбасадорима Савета безбедности, такође, упозорио косовске лидере да се уздрже од запаљивих изјава у вези са почетком рада Специјалног суда који ће, под окриљем ЕУ, процесуирати злочине које су током рата починили припадници ОВК.
Приштину би требало да представља амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку.