79. ЗАСЕДАЊЕ ГЕНЕРАЛНЕ СКУПШТИНЕ УН: Бајден одржао последњи говор на ГС УН, Гутереш и Ердоган упозорили на катастрофу на Блиском истоку
У Њујорку је почело 79. заседање Генералне скупштине Уједињених нација, на којој се окупило више од 140 светских лидера и представника држава. Учесницима се вечерас обратио и председник Србије Александар Вучић.
Генералну дебату отворио је генерални секретар УН Антонио Гутереш. Он је поручио изјавио да свет не може да дозволи да Либан постане друга Газа.
„Либан је на ивици. Народ Либана, народ Израела и народи света не могу дозволити да Либан постане друга Газа“, рекао је.
Гутереш је упозорио да некажњивост, неједнакост и несигурност по питању глобалне ситуације стварају "неодрживи свет". Он је у уводном говору рекао да више не може тако и позвао на хитан прекид ватре у Гази. Према његовим речима, брзина и обим убијања и разарања у Гази нису слични ничему што је он видео током година колико је генерални секретар.
"Више од наших 200 запослених је убијено, па ипак, жене и мушкарци Уједињених нација настављају да испоручују хуманитарну помоћ", рекао је Гутереш.
Након говора генералног секретара УН, присутнима се обратио председник Бразила Луиз Инасио Лула да Силва. Он је у свом говору рекао да су Бразил и Кина предложили план од шест тачака за почетак преговора између Русије и Украјине како би се окончао њихов сукоб.
Такође је упозорио и да се сукоб у Гази "опасно" шири на Либан.
Бајденово последње обраћање у ГС УН
За говорницу је након бразилског председника изашао председник САД Џозеф Бајден. Он је рекао да је "пропао" рат руског председника Владимира Путина и да свет мора да изабере да ли ће да пружи подршку Украјини или да се удаљи од те "агресије".
"Он (Путин) је кренуо да уништи Украјину, али Украјина је и даље слободна. Желео је да ослаби НАТО, али НАТО је већи, јачи, уједињенији него икада раније, са две нове чланице, Финском и Шведском. Мој одговор је да нећемо одустати од наше подршке Украјини", нагласио је Бајден у свом обраћању на Генералној скупштини Уједињених нација.
Поручио је да су НАТО савезници и партнери у више од 50 нација устали против Русије и што је, како је рекао, најважније, украјински народ је устао.
Такође је рекао да свет мора да се "тргне" од ужаса који се догодио 7. октобра када је почео рат у Гази и да таоци и невини цивили у Гази пролазе кроз пакао.
Бајден је нагласио да је дошло време да се финализује споразум о прекиду ватре и да се таоци врате кући.
У завршном делу свог говора на Генералној скупштини Уједињених нација, Бајден је поменуо своју одлуку да одустане од кандидатуре за реизбор раније овог лета.
"Била ми је част да будем председник. Колико год да волим (овај) посао, више волим своју земљу. Одлучио сам да је после 50 година јавне службе дошло време да нова генерација поведе моју земљу напред", рекао је Бајден.
Ердоган: Зауставити геноцид у Појасу Газе
Трећи на листи говорника је председник Турске Реџеп Тајип Ердоган.
Он је у говору позвао на "савез човечанства" да би се зауставио геноцид који спроводи Израел у Појасу Газе, наводећи да вредности система УН и западни свет "умиру" у Гази.
Ердоган је критковао УН да последњих година не спроводи своја овлашћења и позвао Савет безбедности да спречи геноцид над палестинским народом у Појасу Газе и заустави, како је навео, "угњетавање и варварство". Турски председник је поставио питање шта УН чекају да зауставе мрежу масакра која увлачи цео регион Блиског истока у рат.
Након говора турског председника за говорницу је изашао краљ Јордана Абдулах II бин Ал-Хусеин.
Након краља Јордана учесницима Генералне скупштине УН обратио се предсдник Гватемале, Бернардо Аревало.
Следи обраћање председника Швајцарске, Колумбије, Јужне Африке, Литваније, Малдива, Таџикистана, Сијера Леонеа, Анголе, као и емира Катара.
Председник Вучић је 14. на листи говорника првог дана генералне дебате.
Вучић је одмах по доласку у Њујорк најавио да ће Косово бити најважнији део његовог говора и да ће "подсетити на речи које су изговарали наши представници 1999. године у УН" да се сви присете.
"Само мирно, стрпљиво, ја ћу овде разговарати са најважнијим, у реалном животу, америчким званичницима. Када им ми кажемо 'што газите Резолуцију 1244' онда Запад, Турци и сви ти из НАТО који их наоружавају одговоре да се променила ситуација кад су признали независност Косова", рекао је Вучић.
Истакао је да верује да ће му говор бити интересантан, и да је сигуран да ће као и претходних пута бити најгледанији и најчитанији.