Подела у Савету безбедности УН: Русија и Кина ПРОТИВ промене формата седница о Косову
Руски представник је указао да међународна заједница у формату СБ УН и УНМИК-а треба да и даље помно прати ситауцију на КиМ, ради обезбеђивања безбедности и сигурности у српској покрајини
Сједињеним Америчким Државама и Великој Британији данас су се придружиле још четири западне чланице Савета безбедности УН у залагању за промену формата седница тог тела посвећених Косову, а с друге стране, томе су се успротивиле Русија, Кина и Србија. Шведска, Велика Британија, Француска, САД, Пољска и Холандија оцениле су, на данашњој редовној, тромесечној седници Савета безбедности УН о Косову, да је скоро 20 година по окончању сукоба на Косову време да се промени формат расправе о косовској кризи у седишту УН.
Прочитајте и:
Представница САД изјавила је да буџет УНМИК-а, од 38 милиона долара, претерано велики и да је реч о "расипању ресурса".
Овакву иницијативу поменутих шест западних чланица подржава тзв. косовска амбасадорка у Вашингтону Вљора Читаку, која је на седници рекла да Приштина тражи окончање Мисије УН на Косову.
С друге стране, заменик руског амбасадора у УН Владимир Сафроников рекао је да се Русија противи најавама да би мандат и буџет УНМИК-а или формат седница Савета безбедности УН о Косову могли бити промењени.
Он је упозорио да је ситуација на Косову таква да се решење на назире, већ се ствари погоршавају.
- Ситуација на Косову далеко је од ружичасте какву представљају заговорници независности Косова, па се чудимо намерама о повлачењу неких међународних снага са КиМ - рекао је он, упозоривши да би таква ситуација могла да дестабилизује Балкан у целини.
Руски представник је указао да међународна заједница у формату СБ УН и УНМИК-а треба да и даље помно прати ситауцију на КиМ, ради обезбеђивања безбедности и сигурности у српској покрајини.
Он је подсетио да је СБ УН оформио УНМИК, истакавши да само то тело има право да одлучује о Мисији УН о Косову, "док једнострана мишљења немају правну снагу".
И представник Кине је истакао да СБ УН треба да настави да посвећује пажњу Косову и да Кина подржава УНМИК под руководством Захира Танина.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић критиковао је чланице Савета безбедности УН које траже промену формата у којем се одржавају седнице о Косову, као и њихова настојања да се смање обим и буџет УНМИК-а и да се промени мандат Мисије УН на Косову.
Он је истакао да настојања да се смањи УНМИК и његов буџет, промени његов мандат, прореде седнице СБ и слично не доприносе стварању повољне климе већ само уносе додатне несугласице како међу чланицама СБ, тако и између Београда и Приштине.
Он је навео да дебате о томе да ли СБ треба да посвети овој теми три сата свака три месеца (12 сати годишње) нису потребне у овом тренутку. "Оно што је потребно је да се све што је договорено спроведе без додатних условљавања и да се за сва нерешена питања пронађу решења искључиво путем дијалога".
- СБ има дужност и обавезу да помогне у проналажењу тог решења и нормализацији прилика на КиМ, који су, не смемо заборавити, важни и за стабилност читавог региона - поручио је Дачић на седници СБ УН.