ПОДЕЉЕНА МИНИСТАРСТВА: Дарија Кисић добија други ресор, у владу улази и Гордана Чомић, много нових лица и један обрт
Нова влада полако добија своје обрисе - имаће 21 министарство, од чега три нова
Нова влада полако добија своје обрисе - имаће 21 министарство, од чега три нова, а како се сазнаје, дугогодишња посланица Демократске странке Гордана Чомић, која је на изборе изашла на листи УДС, најизвеснији је кандидат за министарку за родну равноправност и друштвени дијалог. Чомићева у Немањину 11 улази као нестраначка личност.
ДОДИК: Неће ваљда Срби гласати за Бајдена који је обичан србомрзац, подршка Трампу
ЗАВРШЕН ФОРУМ ШАНГАЈСКЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЗА САРАДЊУ ! Учествовао и председник Србије Александар Вучић (ФОТО)
ВУЧИЋ НА САСТАНКУ СА РАМОМ И ЗАЕВОМ: Наредног петка кроји се судбина Балкана!
Ново лице у кабинету мандатарке Ане Брнабић биће и докторка Дарија Кисић Тепавчевић, која ће, по свему судећи, водити Министарство за рад и социјалну политику, док ће Милан Кркобабић, лидер ПУПС, доћи на чело новоформираног министарства за село.
Још се вага
Према Предлогу закона о министарствима, који је у скупштинску процедуру јуче ујутру упутила група од 167 посланика, нова влада ће имати 21 министарство. Формираће се министарство за бригу о породици и демографију, министарство за људска права, равноправност полова и дијалог и министарство за бригу о селу.
- У влади ће сигурно бити Синиша Мали, Бранислав Недимовић и Златибор Лончар, и то на позицијама које су обављали и до сада. Готово је извесно да ће на чело Министарства трговине, туризма и телекомуникација доћи Татјана Матић, досадашња државна секретарка тог ресора. Ресор просвете би могао да преузме Бранко Ружић из СПС, док би Министарство привреде у наредном периоду могла да води Анђелка Атанасковић, директорка трстеничке "Прве петолетке - наменска“, коју је председник Вучић недавно описао као "жену-змаја" - каже извор.
ОВО ЈЕ СПИСАК МИНИСТАРСТАВА
1. Министарство финансија
2. Министарство привреде
3. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде
4. Министарство заштите животне средине
5. Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре
6. Министарство рударства и енергетике
7. Министарство трговине, туризма и телекомуникација
8. Министарство правде
9. Министарство државне управе и локалне самоуправе
10. Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог
11. Министарство унутрашњих послова
12. Министарство одбране
13. Министарство спољних послова
14. Министарство за европске интеграције
15. Министарство просвете, науке и технолошког развоја
16. Министарство здравља
17. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања
18. Министарство за бригу о породици и демографији
19. Министарство омладине и спорта
20. Министарство културе и информисања
21. Министарство за бригу о селу
Иако је за актуелну министарку грађевине и саобраћаја Зорану Михајловић у новој влади био планиран сектор енергетике, она ипак, како се сазнаје, није сасвим искључена из игре за Министарство грађевине.
- Михајловићева није сасвим испала из игре за сектор грађевине. Једноставно, још увек је све неизвесно. Уколико, на крају, она ипак оде у Министарство рударства и енергетике, као потенцијални кандидат за министра грађевине помиње се Марко Благојевић - каже извор.
Како су раније медији писали, у Немањину 11, по свему судећи, улазе и Маја Гојковић као министарка културе, а врло вероватно и Марија Обрадовић и Ирена Вујовић. Министри Небојша Стефановић, који је досад водио МУП, и Александар Вулин, који је био на челу Министарства одбране, ротираће ресоре.
МУАМЕР ЗУКОРЛИЋ: Функција симболичка, али има тежину
Муамер Зукорлић, потпредседник парламента и председник Странке правде и помирења, поручио је да је његова функција у новом сазиву "симболичка", али да има своју тежину и да је види као шансу да допринесе квалитету рада Скупштине.
- Ова функција је симболичка у погледу циља, али свака функција је важна, а њена стварна важност зависиће пре свега од тога ко је и како обавља. Мислим да она поприма једну нову димензију управо из тог разлога - навео је Зукорлић .
Данас Скупштина, сутра Председништво
- Питање је и шта ће још социјалисти добити у овој прерасподели, да ли ће Александар Антић бити министар или можда директор ЕПС - додаје извор. И док се коначни списак нових министара финишира, посланици ће се данас окупити у 10 часова како би расправљали о поменутом предлогу закона. Пре седнице, Ивица Дачић, председник Скупштине, заказао је за девет часова колегијум парламента. Колегијум Скупштине чине председник и потпредседници парламента и шефови посланичких група.
Дан касније, у недељу, Српска напредна странка одржаће седницу Председништва, након чега ће и саопштити коначан састав нове владе.
ПОДЕЉЕНИ ОДБОРИ У СКУПШТИНИ: Пајкић и Поповићева у Одбору за уставна питања
У оквиру конституисања парламента, након избора Ивице Дачића за председника Скупштине формирано је и 18 скупштинских одбора. Александар Мартиновић, шеф посланичке групе СНС, и у овом сазиву ће водити скупштински Одбор за административно-буџетска и мандатно-имунитетска питања, док је за председника Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу изабран посланик СНС Владимир Ђукановић. Посланица СНС Јелена Жарић Ковачевић водиће убудуће Одбор за уставна питања и законодавство, а поред ње у одбору су и Миленко Јованов, Лав Григорије Пајкић, Милена Поповић... У одбору за одбрану и унутрашње послове су посланици СНС Александар Марковић, Зоран Драгишић, социјалиста Душан Бајатовић.