ПОКРЕНУТА ИСТРАГА ЗА УТВРЂИВАЊЕ ПОРЕКЛА НОВЦА: Ђилас би могао 10 година у затвор ако се докаже кривица
Скупштина је донела законска решења по којима сви који су имали незаконите радње у вези са корупцијом, изношењем новца и порезом могу да буду санкционисани.
Драган Ђилас, лидер Странке слободе и правде, против кога су надлежни органи покренули истрагу за утврђивање порекла новца који држи на неколико рачуна широм света, могао би да добије и десет година затвора уколико се докаже да га је стекао злоупотребом положаја, те утајио порез, објашњавају стручњаци!
Специјалиста педијатрије упозорава: Ако деци дајете АНТИБИОТИКЕ ово МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ!
НАРОДНА БАНКА СРБИЈЕ: Није тачно да смо утврдии законитост рада Ђиласове фирме "Мултиком опен" у Швајцарској
НАСТАВЉА СЕ РАСКРИНКАВАЊЕ, ПАПИРИ ИЗ ХОНГКОНГА ОТКРИЛИ ИСТИНУ: Драган Ђилас управља новим рачуном са милонима евра! (ФОТО)
Након што је у јавност испливала информација да Ђилас има рачуне у банкама на Маурицијусу, те у Швајцарској и Хонгконгу, а по свему судећи и у Монголији, Управа за спречавање прања новца почела је са прикупљањем података, информација и документације у земљи и иностранству у циљу провере битних финансијско-обавештајних података који указују на сумњу у прање новца, утају пореза и прикривање стварног власништва од стране правних и физичких лица повезаних са Ђиласом и привредним друштвом "Асканијус Лтд".
Како објашњава адвокат Светозар Вујачић, имајући у виду досадашња сазнања, све слути на то да је Ђилас изиграо закон.
- Имајући све у виду, највероватније је у питању изигравање закона, тачније фиктивно отварање фирми ради избегавања пореза, што је најгори вид криминала. Ако се докаже да је било пореске утаје, како делује, прети му одузимање комплетне имовине и кривични поступак у ком може добити до 10 година затвора. Истовремено, по свему судећи, било је и злоупотребе положаја, но, то би свакако ишло у једном поступку и казна не би ишла преко укупно десет година затвора - оценио је Вујачић.
Објашњава и да, у случају да се покаже да је било и прања новца, законом му прети одузимање 75 одсто имовине, али имајући у виду претходно наведено, то би ушло у читав случај.
Да треба да буду по закону кажњени сви који су се окористили о државне паре и изнели их земље, сматра Александра Томић, председница скупштинског Одбора за финансије.
- Све што смо могли од Ђиласа да чујемо пада у воду, јер су се сада појавили докази. Пре свега, треба имати у виду енормни раст прихода његових компанија за време његовог мандата као градоначелника, те да је сам у имовинској карти пријавио 25 милиона евра и силне квадрате станова. Кад је реч о рачунима у иностранству, питање је како је пренео тај новац, да ли га је пријавио, да ли је платио порез на њега, као и порез на добит, а ту је и чињеница да су вртели новац у кругу три особе - навела је Томићева.
Како је закључила, најважније је да је Скупштина донела законе и законска решења по којима сви који су имали нечасне и незаконите радње у вези са корупцијом, изношењем новца и порезом могу да буду санкционисани.