ПОНИШТЕНА СРАМНА ОДЛУКА О ЗАБРАНИ ИЗРУЧЕЊА ВОЂЕ ОВК У СРБИЈУ - Врховни суд затражио поновни поступак, а ево ко је ЗЛИКОВАЦ
Врховни суд Северне Македоније поништио је данас одлуку скопског Кривичног суда којом је забрањено изручење лидера некадашње тзв. ОВК Бљерима Рамаданија Србији и поново вратио тај предмет на Кривични суд, преноси Телма.
''Кривично веће Одељења за организовани криминал и корупцију Основног кривичног суда у Скопљу, приликом доношења решења којим је утврдило да нису испуњене законске претпоставке за изручење именованог лица, није добро образложило разлоге којима се руководио приликом прихватања да се поступак започет по члану 75. став 1. Закона о међународној сарадњи у кривичним стварима, као скраћени поступак, развија као редован поступак по члану 68. у вези са чланом 51. истог. закона'', наводи се у саопштењу Врховног суда, чиме се одлука Кривичног суда сматра нејасном и неразумљивом, и због чега је затражен поновни поступак.
Македонски портал А1он преноси да је Одељење за сузбијање организованог и тешког криминала при МУП-у Северне Македоније доставило Основном јавном тужилаштву за гоњење организованог криминала и корупције (ОЈО GOKK) обавештење због постојања основа сумње да су службена лица која су донела решења о изручењу Рамаданија починила кривично дело.
Суд, како се наводи из МУП-а, донео је одлуку коју државне институције тешко могу да спроведу у потпуности и да је мера кућног притвора страних држављана на страној адреси преседан у досадашњој пракси.
Ко је Бљерим Рамадани?
Рамадани је био припадник Оперативне зоне тзв. ОВК Неродимље, која је позната по прогону више стотина Срба из урбаног дела Урошевца и села Неродимље, Крајиште, Велики и Мали Алаш, Слатина, Голеш, Помазатин, паљењем српских кућа и рушењем цркава, киднаповањем и убиством више десетина Срба и прогоном српског становништва из општина које је та оперативна зона покривала.
Рамадани је пре месец дана ухапшен на македонској граници по потерници Интерпола која је расписана на основу замолнице Србије, због сумње да је почино ратни злочин на Косову и Метохији.
Одређен му је екстрадициони притвор од 30 дана у затвору Шутка, а затим је та одлука замењена кућним притвором.
Танјуг