Породицу су ми довели у опасност: Американци настављају да прогоне Србе, мета овај пут - српски генерал
Бившем команданту српске Жандармерије Горану Радосављевићу Гурију прекјуче је забрањен улаз у САД
То је учињено због, како је саопштио Стејт департмент, умешаности у грубо кршење људских права и кредибилних доказа да је умешан у убиство тројице браће Битића, током рата на КиМ 1999. године.
Америчка администрација ставила је Радосављевића, његову супругу Светлану и ћерку Ану на "црну листу", према Закону о операцијама у иностранству и повезаним програмима Стејт департмента, секцији 7031 (ц), која омогућава да у случајевима када државни секретар има има поуздане информације да су страни званичници умешани у значајну корупцију или груба кршења људских права, ти појединци и чланови њихових породица немају право уласка у САД.
- Са убиством браће Битића немам никакве везе и до сада сам поводом тог случаја неколико пута давао изјаве. То што раде мојој породици је недопустиво. Ако мисле да сам крив, то је њихов став, али не разумем зашто им сметају моја супруга и ћерка и зашто им објављују имена - рекао је Радосављевић.
Пензионисани генерал МУП Србије Горан Радосављевић Гури каже да овом одлуком његову породицу доводе у у опасност.
- Због чега? Због нечега за шта нисам крив, а камоли оне. Моја Ана је 1999. имала 15 година. Коме је она крива? Ово је недопустив притисак на моју породицу. Згбог одлуке САД лично се секирам много.
Случај Илаја, Аргона и Мехмета Битићија, држављана САД лбанског порекла саставни је део сваког разговора представника маеричке администрације са властима у Србији последњих 20 година. Расветљавање овог случаја, као и паљења Амбасаде САД, два су услова за напредак у saradnnji Србије и САД, на којима америчка администрација инсистира. О томе су говорили бивши потпредседник САД Џозеф Бајден, некадашњи државни секретар Џон Кери и саветница за националну безбедност Сузан Рајс, као и Вес Мичел, помоћник државног секретара за Европу.
Иначе током НАТО бомбардовања 1999. године, Радосављевић је био један од старешина у посебним јединицама полиције. После 5. октобра 2000. године постао је први човек ПЈП, а дужности је разрешен августа 2004. године.
Ердоган поново долази у Србију: Разлог посете је 140 година од ЈЕДНОГ ВАЖНОГ ДОГАЂАЈА
Браћа Битићи били су припадници "Атлантске бригаде". Ова паравојна формација окупљала је око 400 добровољаца, махом Американаца албанског порекла, који су се на Косову борили у саставу ОВК. Браћа су ухапшена на административној граници Србије и КиМ, а полиција их је, због кршења закона о кретању и боравка странаца одвела у Куршумлију где им је судија за прекршаје одредио казну затвора од 15 дана. Три дана пре истека казне 8. јула 1999. године пуштени су из прокупачког затвора, а новодно су одведени у базу САЈ код Петровог Села. Њихова тела нађена су 2001. године у једној од две масовне гробнице у том месту, везаних руку и са прострелним ранама на потиљку.
Због сумње да су мучили браћу Битићи и повредили њихово право на правично суђење, судило се Сретену Поповићу и Милошу Стојановићу, бившим припадницима МУП Србије, али су ослобођени због недостатка доказа.
Из Тужилаштва за ратне злочине потом је саопштено да није стављена тачка на овај случај, јер се води још истрага и преткривичних поступака. Досадашња истрага није утврдила умешаност Горана Радосављевића Гурија.
БОНУС ВИДЕО: Овако је изгледао колапс у Београду због затварања Таковске улице