Усвојен закон: Путарина поскупљује за 12 одсто, од Београда до Ниша 900 динара
Завршетак радова очекује се за 2,5 године
Скупштина Србије усвојила је данас измене Закона о накнадама за коришћење јавних добара којима се цена путарине у Србији повећава за 12 одсто. Цена путарине повећава се како би могла да се одржи даља изградња и одржавање путева и делимично се постиже усклађивање са директивом Европске уније која прописује да путарина треба да обезбеди реалне трошкове одржавања, развоја и изградње аутопутева.
У образложењу у Скупштини Србије речено је да на српским ауто-путевима има све више аутомобила, наводећи да је 2018. године прошло 53.700 возила, што је за 45 одсто више него 2014. године.
Од данас веће цене путарина на ОВОЈ деоници: Ево колико ћете новца морати да издвојите
КОМПЛЕТАН НОВИ ЦЕНОВНИК ПУТАРИНА: Вожња кроз Србију скупља за 700 динара, а за туристе цех је још већи
УДАРАЈУ ПО ЏЕПУ СТРАНИХ ВОЗАЧА: Европски суд одлучује данас о немачким путаринама
Скупштина Србије усвојила је данас Закон о комуналној милицији који омогућава да и општине, а не само градови, могу да планирају њено формирање. Закон уводи два нова овлашћења - заустављање и прегледање возила као и прикупљање обавештења у циљу откривања прекршаја и њихових учинилаца.
Припадницима комуналне милиције биће омогућен рад у цивилу, али искључиво по писменом налогу начелника комуналне милиције.
- Радом у цивилу омогућиће се да се успостави комунални ред посебно у областима бесправног заузећа јавне површине, нелегалне продаје, нелегалног такси превоза, као и буке у угоститељским објектима - истакао је у расправи министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић.
Комунални милиционари ће, према Ружићевим речима, моћи да сниме доказе о комуналном прекршају и тако докажу било какво ремећење комуналног реда, попут паркирања на пешачким прелазима, трамвајским шинама или у жутој траци, бацања смећа, пуштање гласне музике и друге комуналне прекршаје. Као јако важну измену, Ружић је навео да сви прекршиоци морају да поступе по налогу комуналног милицонара, што до сада није био случај.
Комунална милиција ће асистирати локалним јавним службама и предузећима - грађевинској инспекцији када треба да затвори неко бесправно градилиште или на пример, еколошком инспектору, који покушава да спречи неко загађење. Комунални милиционар ће моћи да пише прекршајни налог, а новим законом су дефинисане казне за физичко лице од 10.000 динара, ако плати у року од 8 дана онда је 5.000 динара, а ако то лице сматра да није крив, онда ће по том случају поступати надлежни суд.
Комунална милиција ће вршити контролу над применом закона којим се уређује употреба државних симбола, осим у односу на државне органе, органе територијалне аутономије и јединица локалне самоуправе. Такође, законом се уређује и поступање према малолетницима, тако да један број комуналних милиционара мора да положи испит за поступање са малолетницима. У наредне три године свака локална самоуправа која има комуналну милицију самостално ће одредити изглед и боју униформе која треба да садржи локалне специфичности, а која ће се разликовати од полицијске униформе.
Ружић је рекао и да је велика пажња посвећена професионализацији службе, јер се уводе строжи критеријуми за запошљавање. Укида се досадашње ограничење - један милиционар на 5.000 становника.
Скупштина Србије усвојила је данас Закон о утврђивању јавног интереса и посебним поступцима ради реализације пројекта изградње инфраструктурног коридора ауто-пута Е-761, деоница Појате-Прељина, познатији као Моравски коридор.
Почетак изградње Моравског коридора се очекује средином јула, а завршетак за 2,5 године. За његову реализацију планирано је кредитно задужење "код страних инвестиционих корпорација и фондова" на износ од 800 милиона евра.
Моравски коридор дужине око 110 километара, повезао би пола милиона становника и на тој деоници послује око 20.000 малих и средњих предузећа. Током изградње ауто-пута урадиће се и регулација реке Мораве, а такође се прави и телекомуникациони коридор.
Моравски коридор повезаће сва већа насељена места на том подручју: Chićevac, Сталаћ, Крушевац, Трстеник, Врњачку бању, Краљево, Чачак. Коридор ће бити директна веза између Коридора 10 и 11, односно биће боља интерна повезаност западних и југозападних са јужним и југоисточним деловима Србије и даље са Бугарском, Грчком и Турском.
Скупштина Србије усвојила је данас Закон о науци и истраживањима којим се истраживачима омогућава "двојно финансирање" - из буџета и преко пројеката. Истраживачи више неће зависити од тога да ли су прошли на неком пројекту или не, али ће морати да покажу резултате.
Према речима министра просвете, науке и технолошког развоја Младена Шарчевића, очекује се израда подзаконских аката који ће дефинисати шта се очекује као резултат за институционално финансирање. Он је у начелној расправи рекао да се од научне заједнице очекује да да допринос друштву. Шарчевцих је казао да Закон о науци и истраживањима заједно са Законом о Фонду за науку ствара правни основ за прелазак са искључиво пројектног финансирања на двојно финансирање - институционално и пројектно.
Скупштина Србије усвојила нове законе о туризму и угоститељству, а ево које ПРОМЕНЕ доносе
ВЕСИЋ: Буџет Београда после ребаланса 134,7 милијарди динара
Развојни Фонд Војводине: Обезбедили смо 2,5 милијарди РСД за финансирање привреде
Министар је прецизирао да је буџет за науку од 2015. до 2019.године повећан за 35,8 одсто и да су се издвајања за науку приближила једном проценту укупног републичког буџета. Фонд за иновациону делатност је у последње две године подржао 141 пројекат и 264 предузећа и подељено је више од 320 инивационих ваучера, што укупно износи 18,6 милиона евра.