КО ЈЕ НОВИ АМЕРИЧКИ СПЕЦИЈАЛАЦ ЗА СРБИЈУ? Долази на Балкан са ЈЕДНИМ ЗАДАТКОМ, а ево ШТА ДОНОСИ нашој земљи
Мајк Помпео га је јуче именовао за специјалног представника.
Како ће именовање специјалног изасланика за Балкан утицати на решење косовског проблема, односно покретање дијалога Београда и Приштине, и да ли Палмер, као што аналогија речи "специјални" сугерише, долази са посебним задатком
Како је јуче саопштено из Стејт департмента, амерички државни секретар Мајк Помпео именовао је Метјуа Палмера за специјалног представника САД за Западни Балкан.
Из Стејт департмента су најавили да ће Палмер предводити напоре на јачању дипломатског америчког ангажмана у подршци миру, стабилности и просперитету региона и да ће бити усмерен на интеграцију земаља Западног Балкана у западне институције, а амерички часопис Форин Полиси, позивајући се на неименоване изворе, објавио је да се очекује да Палмер преузме улогу у дијалогу Београда и Приштине.
ЗВАНИЧНИ ТВИТЕР МУНДОБАСКЕТА: Србија ОПТУЖЕНА за ВАРАЊЕ
ДОМИНАЦИЈА ГАУЧОСА! Ветеран се ПОИГРАВАО са нејаким Корејцима (ВИДЕО)
АФРИКАНЦИ ИГРАЛИ ДОБРО У ПРВОМ ДЕЛУ: Домаћин се РАЗГОРОПАДИО у наставку (ВИДЕО)
- У покушају да се поново покрене заустављени дијалог Србије и тзв. Косова, од Стејт департмента се очекује да постави новог специјалног изасланика за Балкан са циљем да заврши дуготрајни спор у југоисточној Европи. Метју Палмер, каријерни дипломата са искуством на Балкану, вероватно ће бити постављен за специјалног изасланика - навео је овај часопис.
Како ће именовање специјалног изасланика за Балкан утицати на решење косовског проблема, односно покретање дијалога Београда и Приштине, и да ли Палмер, као што аналогија речи "специјални" сугерише, долази са посебним задатком остаје да се види. Међутим очекивања из Србије су сложна у једном: Палмер би требало да почне са распетљавањем косовског чвора и покретањем обустављеног дијалога.
Са најавом Форин полисија слаже се и Ивица Дачић, шеф српске дипломатије који, постављање Палмера на место специјалног изасланика, види као знак да америчка администрација жели да погура преговарачки процес Београда и Приштине.
Дачић је оценио да САД жели да формализује оно што, како је рекао, стално говоре, односно да подстакне брзо решење овог питања. Он, међутим, као кључно питање Палмеровог мандата види то да ли ће се извршити притисак на Приштину да укине таксе.
Дачић је рекао да Палмер добро познаје ситуацију у региону, али је оценио да је његов "хендикеп" што је био дуго година у Стејт департменту и има утврђен систем вредности и начин размишљања "који можда у одређеном тренутку ствара одређене стереотипе у постојећој ситуацији".
- Али мислим да добро прати ту линију нове америчке администрације и жеље да се постигне решење које ће бити трајно и убрзавање тог решења - рекао је Дачић.
Ништа мање наде не полаже ни званична Приштина, будући да је председник привремених институција Хашим Тачи честитао на именовању Метјуа Палмера за специјалног представника САД и поздравио појачану улогу Америке.
СРПСКА ПРЕМИЈЕРКА У ПОСЕТИ ШПАНИЈИ: Важан састанак са новим шефом дипломатије ЕУ, главна тема КиМ (ФОТО)
НАЈНОВИЈЕ ИСТРАЖИВАЊЕ ЈАВНОГ МЊЕЊА: За СНС би гласало 53,4 одсто, а цензус пролазе још само ЧЕТИРИ СТРАНКЕ
"Држава ће брзо реаговати" Павловић прекинула ШТРАЈК ГЛАЂУ након састанка са Вучићем
- Поздрављам појачану улогу САД-а у интегрисању Косова и нашег целог региона у евроатлантски клуб нација - написао је Тачи на свом Твитер налогу.
- Палмерово именовање значи да Америка хоће да реши проблем у дијалогу Београда и Приштине. Самим тим они желе да покажу и да без њих и њиховог мешања тај проблем не може да дође до решења - сматра новинар Јакша Шћекић.
Шћекић сматра и да ће Пламеров мандат специјалног изасланика за земље Западног Балкана убрзати и процес уласка Србије у Европску унију.
- То доноси стабилност у региону. Међутим оно што Америку највише занима је да минимизира руски утицај у Србији - рекао је Шћекић.
Нови специјални представник САД за Балкан значи и да Америка не сматра да је Балкан довршен пројекат, и да је то нешто што Американци морају да доврше, каже Драган Ђукановић, председник Центра за спољну политику.
- У том смислу Палмерова улога је веома значајна. Мислим да ће његов мандат, у смислу овлашћења, превазићи све досадашње мандате - оценио је Ђукановић.
Нова улога Трамповог специјалца за Балкан је индикатор тога да САД жели да се што директније укључи у преговарачки процес између Београда и Приштине и да самим тим подстакне убрзавање у правцу завршетка овог процеса, односно постизање коначног договора, сматра Милан Крстић, асистент на Факултету политичких наука.
МЕКАЛИСТЕР ПРЕНЕО ВУЧИЋУ ДВЕ ВАЖНЕ ПОРУКЕ! Једна се тиче КОСОВА, а друга је у вези са ИЗБОРИМА
ОДЛИЧНА САРАДЊА ДВЕ ЗЕМЉЕ Словеначки премијер први пут у ЗВАНИЧНОЈ ПОСЕТИ Србији
(ВИДЕО) НАРОД СЕ ПОБУНИО ПРОТИВ ТАЈКУНА! Грађани тврде да СББ краде струју за своје уређаје?
Он Палмерову позицију не види као нешто ново, будући да је он и до сада, на одређени начин био умешан у преговарачки процес. Али његова улога, специјалног представника, наговештава и задатак коме Америка жели да се посвети.
- Сама чињеница да је он именован на позицију специјалног изасланика, је индикатор да овде постоји неки специјални задатак коме Америка жели да се посвети и да је такав задатак ван редовног оквира. То је симболички чин давања додатне важности овом региону, а највише у контексту преговора између Београда и Приштине - каже Крстић.
Да је специјални задатак, коме ће се Палмер у току свог мандата посветити, преговарачки процес Београда и Приштине, али и да је његово именовање озбиљна намера САД да се више ангажују на простору Западног Балкана, сматра и Стефан Сурлић, асистент на Факултету политичких наука.
- Тема дијалога Београда и Приштине ће засигурно бити приоритет његовог мандата, као и постизање финалног споразума у току следеће године. Реч је о веома искусном дипломати који добро познаје регион, који је службовао у Београду и лично познаје значајан број политичара и представника цивилног друштва - рекао је Сурлић за наш портал.
Он истиче и то што је Метју Палмер, како је рекао, пре званичног именовања био ангажован као незванични посредник између Београда и Приштине и заговорник укидања такси на српску робу које су увеле власти у Приштини.
- Ово озваничење долази након сусрета Помпеа и Вучића што можемо читати као интензивирање америчког ангажовања у циљу постизања решења - закључује Сурлић.
Да се самим именовањем специјалног изасланика може очекивати и убрзавање процеса преговарања Београда и Приштине сматра Милан Крстић, који каже да је ово само један у низу индикатора за тако нешто.
ГЛАВНА ТЕМА ПОЛИТИЧКА АТМОСФЕРА: Вучић се састао са делегацијом Европског парламента
МОРАМ ДА ИСПРАВИМ НЕПРАВДУ! Марконове речи о Србији одзвањају далеко!
"Омогућити им чланство у ЕУ пре 2025." Шеф дипломатије Мађарске се заложио за Србију!
- Најаве из вашингтонских извора да је јун наредне године рок до кога би Американци преферирали да дође до завршетка преговарачког процеса, изненадни састанак председника Вучића и државног секретара САД Помпеа, Вучићева изјава да одређени кругови око Џона Болтона, саветника за националну безбедност Беле куће, имају нешто више разумевања за нас су индикатори да се иде у правцу убрзавања процеса - каже Крстић и додаје:
- САД ће најпре покушати да одблокирају преговарачки процес, што није извесно, будући да нас очекују избори у Приштини, и да таксе највероватније неће бити повучене, а услов Србије за наставак преговора је укидање такси. Међутим намера Америке је да у неком наредном периоду, највероватније од краја ове, па до средине наредне године, покуша да допринесе томе да се нађе решење.
Деведесетих година, један Американац, тадашњи помоћник државног секретара Ричард Холбрук, имао је мисију која ће резултирати потписивањем Дејтонског споразума којим је окончан рат у Босни и Херцеговини. Да ли се Палмерова улога може поредити са Холбруковом, иако су, истичу наши саговорници, околности потпуно другачије?
- Сваки преговарач има свој стил, Холбрук је имао свој, а и људи преко пута њега су сада неки други. Циљ Палмеровог деловања је свакако скинути тај проблем са дневног реда и обновити позиције САД у Србији - сматра новинар Јакша Шћекић.
Ричард Холбрук деловао је у другачијим околностима, ратним и у контексту Босне и Херцеговине, а касније у контексту сукоба на Косову и Метохији. Овде је реч о замрзнутом конфликту и у том смислу је другачија дипломатска пракса, али, сматра Милан Крстић вероватно је да ће бити неких паралела.
Вучић и Брнабић крећу у дипломатску офанзиву: Састанци у Прагу, Берлину, Луксембургу, Њујорку!
Брнабић: То што Вучић још није позван на обележавање 80. годишњице Другог светског рата НИЈЕ САМО ПРОВОКАЦИЈА ПОЉСКЕ, ТО ЈЕ ТУЖНО
Скупштина Србије: Кукан и Флекенштајн са посланицима, Маја Гојковић са руским амбасадором
- Највероватније ће Палмер имати неку врсту шатл дипломатије, разговора са једном, па са другом страном, без директног сусрета представника Београда и Приштине - каже Крстић.
Претпоставку за начин преговора он види и као припрему терена за оно што ће касније уследити.
- Терен најпре треба припремити тиме што ће се одблокирати преговори, а тек онда да се дође до решења. Сама чињеница да је Палмер именован за специјалног изасланика га на неки начин повезује са Холбруком, али су околности ипак другачије. На сву срећу, сада није ратно стање као деведесетих - закључује Крстић.
БОНУС ВИДЕО: ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)