После змија, Србији прети НОВА ПОШАСТ! Најезда крпеља у нашој земљи!
Опрез!
Крпељи царују по Србији! Има их у трави, шибљу и дрвећу, а како стручњаци кажу, сваки трећи у себи крије изазивача лајмске болести.
Лекари већ увелико ваде крпеље из коже уједених људи, баш као што је то био случај у суботу са Београђанином М.Л. (62).
НАПАО ВАС ЈЕ КРПЕЉ? Ево како да га уклоните уз помоћ ОБИЧНЕ СОЛИ!
- Тек увече сам видео да ми се крпељ закачио изнад колена десне ноге. Отишао сам у Хитну помоћ. Тамо су га звадили и ставили у кесицу, пославши ме на ВМА да се испита да ли је заражен. Рекли су ми да је сваки трећи крпељ у Београду заражен. одмах сам отишао на ВМА и тамо затеко седморо људи које је ујео крпељ - наводи М.Л. и додаје да је на ВМА анализу платио 860 динара, да би требало по резултате да дође за два дана, а ако је крпељ заражен да се јави свом доктору.
ОЗБИЉНО УПОЗОРЕЊЕ: Најезда КРПЕЉА у Србији
Колика је најезда тих крвопија говоре и све чешће главобоље власника кућних љубимаца јер не знају чиме више да их штите.
Прим. др Невенка Димитријевић, лекар опште медицине једног престоничког Дома здравља, каже да свакодневно има пацијенте које су ујели крпељи.
- Људи су узнемирени. Паниче. Говорим им да нема разлога. Не траба да трче у најближи дом здравља, нити успаничено траже доктора. Могу и сами да изваде инсекта. Довољно је да га ухвате и окрену супротно кретању казаљке на сату. Чак и ако му глава остане, ни тада није паника. Имају довољно времена да се јаве свом лекару. Он ће да процени да ли су неопходни антибиотици - навела је прим. др Димитријевић.
Алармантно! Прети нам НАЈЕЗДА ЗМИЈА, а ево шта треба да радите ако дође до БЛИСКОГ СУСРЕТА
Проф. др Жарко Ранковић, директор Инфективне клинике КЦ “Ниш”, каже да је слична ситуација у том граду као и у Београду.
- Пацијенти долазе свакодневно. Крпеља сада има на сваком месту. Уколико сте дошли из природе пресвуците се и обавезно прегледајте кожу. Ако уочите крпеља слободно можете да га ухватите пинцетом и окренете у суспротном смеру кретања казаљке на сату. Ако то не смете, идите код лекара. Да ли је неко заражен, то не може одмах да се утврди. Идеално је да прође четири недеље од уједа крпеља, после чега се раде серолошке анализе и утврђује да ли је уједена особа инфицирана борелиом бургдорфери. Уколико вас је ујео баш заражени крпељ, симптоми неће настати одмах. У највећем проценту случајева после неколико дана јавиће се локално црвенило. Обично је то алергијска реакција организма на ујед крпеља, а не симптом лајмске болести. Уколико се осећате лоше, добијете температуру посетите свог лекара. Лајмска болест захвата првенствено кожу, а затим срце, зглобове и централни нервни систем - напомиње проф. др Ранковић.