Потписан споразум о социјалној сигурности између Кине и Србије
Економско-трговинска сарадња унапређена до новог нивоа
Министар за рад, запошљвање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић данас је са заменицом министра за људске ресурсе и социјалну сиругност Кине Јиџен Џанг потписао Споразум о социјалној сигурности између две државе.
Прочитајте и:
На основу овог споразума представници инвестиционих предузећа, запослени у авио компанијама као и други радници из Кине и Србије ће у другој земљи бити ослобођени обавезе пензионог осигурања за случај незапослености, рекла је Џанг након потписивања споразума у Палати Србија.
- То ће још више интензивирати економско-трговинске односе Кине и Србије, олакшати размену радника, смањити трошкове предузећима при запошљавању и повећати поверење инвеститора. Истовремено ће интереси и права социјалног осигурања радника наше две земље бити још боље заштићени - навела је Џанг.
Министар Ђорђевић је оценио да је данашњи споразум круна рада и пријатељства две земље у области социјалне заштите.
"Поред пријатељства које гаје наш председник Александар Вучић и кинески председник Си Ђинпинг, на нама у Влади Србије је да свако у свом ресору проба да унапреди односе са Кином на најбољи могући начин", навео је министар.
Он је пренео да је са кинеском колегиницом причао о свему што може да се унапреди између Кине и Србије, од запошљавања, незасполености, преквалификације, инспекцији рада, подсећајући да кинеских инвеститора има највише у Србији.
"Ми желимо да их има још више", нагласио је Ђорђевић.
Такође су се дотакли питања српских бања јер постоји жеља кинестих инвеститора да улажу у бање у Србији.
- Србија је једна од ретких држава у Европи која је укинула визе за грађане Кине и ми желимо да они осим инвестирања у нашу земљу, своје годишње одморе могу да проведу у Србиј - напоменуо је Ђорђевић.
Он је захвалио Кини што, како је рекао, свуда подржава нашу земљу погово када је у питању наша територијална целовитост - односно непризнавање такозване државе Косово, напомињући да и Србија иако мала земља, подржава Кину свуда, где год је то могуће.
Џанг је истом приликом подсетила да је председник Кине након прошлогодишњег сатанка са председником Србије рекао да обе стране морају да убрзају повезаност развојних стратегија, интензивирају координацију по међународним и регионалним питањима и продубе обострано корисну сарадњу.
У том контексту је и напоменула да је трговинска размена између Кине и Србије 2017. године порасла за 27,2 одсто у односу на 2016. године.
"Влада Кине поклања велику пажњу развоја односа са Србијом и негује чврсто традиционално пријатељство, а конкретна сарадња у областима запошљавања и социјалне сигурности представља важан саставни део наших билатералних односа и ми смо спремни, да даље јачамо комуникацију и сарадњу са Србијом у тој области", поручила је Џанг.
Она је истакла да ће економско-трговинска сарадња Кине и Србије бити даље унапређена до новог нивоа.
- Постићи ћемо још више резутата у оквиру иницијативе "Појас и пут" као и сарадње "16 1"' - закључила је Џанг.