ПОВРАТНИЦИ СА РАТИШТА У БОСНИ КАО НА ИЗЛЕТУ: У затворима регрутују нове терористе, крећу се без икакве контроле
Повратници са ратишта у Сирији и Ираку из затвора у БиХ излазе много радикалнији и опаснији него што су то били пре изрицања казни.
То тврде бројни стручњаци за безбедност, упозоравајући да БиХ нема осмишљену стратегију ресоцијализације и дерадикализације фанатика који су се борили на страни терористичке Исламске државе.
Одлично обавештени извори “ЕуроБлица” из безбедносних структура откривају да је према до сада расположивим подацима, с којима баратају надлежне институције, из БиХ на територију под контролом ИСИС отишло 280 држављана БиХ. Од тога је 180 мушкараца, који су се, према речима наших саговорника, одмах након доласка у Сирију и Ирак придружили оружаним формацијама терориста.
"ЈАСЕНОВАЦ ЈЕ МЕСТО НЕВИЂЕНЕ ПАТЊЕ" Јаздгерди положио венац за жртве логора
БОЈКОТ КОМЕМОРАЦИЈЕ У ЈАСЕНОВЦУ док се не уклони табла ''ЗА ДОМ СПРЕМНИ''
- Велики број радикалних исламиста из БиХ са собом је у кризна жаришта на Блиском истоку одвео комплетне породице, жене и децу. Према подацима домаћих безбедносних служби, који обухватају период од 2012. до 2016. године, до сада је на страни ИСИС погинуло 70 држављана БиХ. У исто време у БиХ је регистрован повратак 46 исламских „светих ратника“, од којих је до сада њих 12 кривично процесуирано и кажњено с укупно 25 година затвора! Осуђени повратници са ратишта у Сирији и Ираку своје симболичне затворске казне издржавају у казнено-поправним заводима у Зеници, Сарајеву, Тузли и Бихаћу – откривају извори.
Они, међутим, истичу да за осуђене фанатике у наведеним затворима није организован било какав програм ресоцијализације и дерадикализације, који би, како кажу, дојучерашње ИСИС-овце покушао да врати у нормалне животне токове.
Бившем пилоту у Сплиту уништен аутомобил због БГ таблица, а рођени је Сплићанин
- С осуђеним ИСИС-овцима, од којих су многи вероватно учествовали у стравичним злочинима, у затворима не ради ниједан психолог или социолог који би те људе покушао да ресоцијализује и спречи да учествују у новим кривичним делима. Напротив, такви осуђеници су најчешће врло популарни међу својим затворским колегама и својим радикалним верским учењима регрутују нове потенцијалне терористе. Из затвора нико не упозорава полицију или локалну заједницу да у року од месец дана на слободу излази особа која је осуђена за тероризам. На тај начињ их после казне нико не контролише нити прати њихово кретање – упозоравају саговорници.
Кажњавање добровољаца
Министар безбедности БиХ Драган Мектић јуче није одговарао на наше телефонске позиве тако да смо остали ускраћени за његов коментар о овој теми.
Иначе, Мектић је недавно устврдио да, према подацима с којима располаже, у последње две године нису забележени нови случајеви одласка држављана БиХ на страна ратишта. Он је рекао и то да је око 40 особа до сада обухваћено кривичним процесима због одласка на ратишта у Сирији и Ираку.
БУРЕ БАРУТА! На Балкан се вратило 300 џихадиста из Сирије и Ирака
Професор Факултета безбедности у Београду Зоран Драгишић за „ЕуроБлиц“ оцењује да је потпуни промашај стављати у затворско окружење људе који су верски радикализовани и обучени за тероризам, осим ако им у казнионицама, како каже, није обезбеђен програм дерадикализације и поновне социјализације.
- Ако са радикалним исламистима у затвору нико не ради и није им пружена адекватна психолошка и социјална помоћ, такви из затвора излазе још гори него што су тамо ушли. Нисам присталица дуготрајних казни тако да, по мом мишљењу, није проблем у томе што повратници из Сирије и Ирака добијају годину или две затвора. Проблем је у томе што са тим људима нико не разговара и не постоје програми који ће спречити понављање криминалног понашања – каже Драгишић.
Стручњак за безбедност Дарко Трифуновић такође сматра да ће осуђени ИСИС-овци из затвора у БиХ изаћи још радикалнији те да ће, како тврди, представљати глобалну безбедносну опасност.
"СМРТ ПУТИНУ, ДОЛАЗИМО УСКОРО": Џихадисти фотографијом запретили руском председнику (ФОТО)
- Такве људе је изузетно ризично стављати у било какву заједницу. Они делују на принципима секте и ако се с њима стручно не ради на ресоцијализацији и дерадикализацији врло је вероватно да ће у свој круг увући нове чланове. Ако се после изласка из затвора поново не врате у Сирију, постоји реална опасност да ће негде извести терористички напад – упозорава Трифуновић.