Поздрав из манастира Горњак: Задужбина кнеза Лазара (ФОТО)
Први управник манастира био је Григорије Синајит
Манастир Горњак (раније Ждрело) налази се у долини реке Млаве, на осамнаестом километру пута од Петровца до Жагубице. Од средњовековних грађевина сачувана је само главна манастирска црква посвећена Ваведењу пресвете Богородице и капела посвећена Светом Николи, која је уклесана у стени изнад цркве.
Прочитајте и:
- ЗАХУКТАВА СЕ ПРЕДИЗБОРНА КАМПАЊА У СМЕДЕРЕВСКОЈ ПАЛАНЦИ: Још три странке подржале СНС!
- СКАНДАЛОЗНА ИЗЈАВА САНДЕ РАШКОВИЋ ИВИЋ: Изборе у Београду упоредила са Стаљинградском битком
- ЕКСКЛУЗИВНО: СПИСАК 250 ИСЛАМСКИХ РАТНИКА СА БАЛКАНА У СИРИЈИ И ИРАКУ (3): Елвира Балић (29) оставила двоје мале деце и отишла у рат!
Манастир је задужбина кнеза Лазара Хребљановића, између 1378. и 1381. године.
Први управник манастира био је монах са Синаја Григорије Синајит, који је 1379. заједно са својим ученицима дошао у Лазареву Србију.
У малој пећини, која се налази у стени изнад цркве, Григорије је направио капелу посвећену Светом Николи, у којој се налазе његове мошти.
У време вишевековне окупације Србије од стране варвара из Турске манастир је више пута спаљиван.
Унук деспота Ђурађа Бранковића, деспот Ђорђе Бранковић, којег СПЦ данас прославља као Светог Максима, замонашен је 1503. године у Горњаку, а 1947. године сабрат манастира постао је старац Тадеј, који ће 1989. године бити произведен у чин архимандрита, пред моштима кнеза Лазара.
О значају коју манастир, смештен у прелепом природном окружењу, има у православном свету, говори податак да му је Руска црква у прошлом веку поклонила један мали манастир у Москви.
Манастир је некад био права ризница драгоцености. Између осталог, у њему су чуване повеља кнеза Лазара, повеља Патријарха Спиридона, барјак цара Душана Силног и чаша кнеза Лазара са угравираним иницијалима, али су их у време Првог светског рата опљачкали варвари из Бугарске. Њима је и то било мало, па су опљачкали чак и манастирска звона.
У Другом светском рату манастир су запалили варвари из Немачке, када су изгореле манастирска ризница и библиотека. После ослобађања од нациста, Горњак су користили комунистички варвари, који су се 1953. напокон дозвали разуму и манастир вратили Српској православној цркви.