ЗНАЧАЈ БРОЈА 11! Председничке посете, велики договори и мудри потези Србије у 2019. години
Протеклу 2019. годину политичку сцену Србије обележиле су важне посете председника других, пријатељских земаља.
Тиме што смо били домаћини, на челу са председником Србије Александром Вучићем, великом броју светских лидера поред побољшаног угледа у свету, потписали смо и низ споразума који ће у будућности у много чему утицати на бољитак наше земље.
Да кренемо редом.
Пре готово годину дана, у 17. јануара, нашу земљу посетио председник Русије Владимир Путин.
Током боравка руског председника у Београду потписано више од 20 споразума, а Путин је уручио председнику Србије Александру Вучићу орден Александра Невског.
Вучић је Путину поклонио шарпланинца Пашу, а ове фотографије обишле су руске медије.
Двојица лидера су положили венце на Гробљу ослободилаца Београда, а на крају посете су обишли Храм Светог Саве, где се шеф руске државе обратио пред 100.000 људи на српском рекавши “Хвала на пријатељству”.
Ово је уједно и једна од најважнијих, најпраћенијих посета која је и обележила протеклу годину.
Према најавама, председник Путин ће и 2020. године посетити Србију када ће присуствовати отварању Храма Светог Саве, који је и један од симбола руско-српског пријатељства.
Такође у јануару, само 28. у Београд је дошао председник Словеније Борут Пахор. Он је боравио у дводневној посети, а истакао је да му је велика част што је наступио пред посланицима Народне скупштине Србије, а посебно му је драго што је имао отворене разговоре са председником Вучићем.
Србија је Словенији 10. најважнији трговински партнер, а билатерална трговина премашује милијарду евра по години.
Агенција СТА навела је тада да је ово прва званична посета Пахора Србији после његовог поновног избора у новембру 2017. године, а пре тога је био у Србији 2014. године, што је била прва посета једног словенацког председника.
Трећа у низу, а скоро па подједнако важна као и долазак председника Путина, јесте посета председника Француске Емануела Макрона 15. јула.
Он је био у дводневној посети нашој земљи, а делегације Србије и Француске потписале су 22 споразума, међу којима и споразум о испоруци ракета "мистрал", као и изјаву о намерама о реализацији пројекта изградње београдског метроа.
Макрон и Вучић су положили венце на Споменик браниоцима Београда и на споменик Милунки Савић. Након тога, француски председник је у пратњи српског свечано отворио реконтруисани Споменик захвалности Француској на Калемегдану и положио венце.
Најупечатљивији тренутак о коме је брујала светска јавност јестед а је Макрон одржао говор на српском језику:
- Француска никада неће заборавити оно што је Србија учинила за ту земљу током Првог светског рата, рекао је на француски председник ставивши руку на срце.
Макрон је први председник Француске који је дошао у посету Србији после Жака Ширака, 2001. године.
Председник Мађарске Јанош Адер боравио је у нашој земљи 22. јула, постоји и велики разлог због ког је изабран баш тај датум посете.
Наиме, 22. јула 1456. године браниоци Београда, на челу са Сибињанин Јанком, извојевали су велику победу над Турцима. Председници Адер и Вучић су баш на том месту положили венце уз део композиције "Почивај у миру", а откривен је и споменик поменутом јунаку, након чега су лидери Мађарске и Србије одржали говоре.
Председник Србије је на ленти венца написао: "Храбром браниоцу Београда и Европе".
Чешки председник Милош Земан боравио је у дводневној посети Србији 10. и 11. Септембра.
Након приређеног дочека, Земан и Вучић су положили венце на Споменик браниоцима Београда 1914-1918 на Новом гробљу. Председник Александар Вучић изјавио је, после састанка са председником Чешке, да су односи између Србије и Чешке данас на највишем нивоу, да су две земље утростручиле спољнотрговинску размену.
Колико је велико пријатељство Чешке и Србије говори и податак да је током посете Земан обећао да ће на састанку уставних власти у Прагу поставити питање да ли је могуће повући прзнање независности Косова, што је касније и учинио.
Трећег октобра у Србију је дошао председник Јерменије Армен Саркисијан, а у нашој земљи је остао до 5. у месецу.
Председници Србије и Јерменије Александар Вучић и Армен Саркисијан положили су у Земуну венце на јерменски хачкар - крст камен, симбол српско-јерменског пријатељства.
Крст камен је и симбол захвалности јерменског народа седморици припадника РВ И ПВО погинулим 1988. док су превозили хуманитарну помоћ у земљотресом настрадалу Јерменију.
Председник Јерменије је свој говор започео на српском језику.
- Ово је моја прва званична посета Србији, а наши народи имају дугу историју и са задовољством бих нагласио да сам имао конструктивне разговоре.
Саркисијан поздравио је одлуку Србије да укине визе за грађане те земље, као и најаву отварања амбасаде Србије у Јерменији.
Само два дана након завршене посете председника Јерменије, у Србију у дводневну посету је допутовао шеф турске државе Реџеп Тајип Ердоган.
Првог дана посете, поред састанка двојице председника, одржана је седница Високог савета за сарадњу Србије и Турске, а размењено је и потписано девет споразума између две државе.
Одржан је и Српско-турски пословни форум на коме је учествовало више од 200 привредника из Турске, на коме је најављена изградња индустријске зоне код Београда са 16 турских компанија.
Такође, одржан је трилатерални самит Србија-Турска-БиХ, на којем су учествовали и чланови Председништва БиХ, а лидери су заједнички положили и камен темељац за ауто-пут Београд - Сарајево.
Иако није председник, већ премијер, Дмитриј Медведев заслужује да га уврстимо у овај ред.
Премијер Русије је у Србију дошао поводом 75. годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату, где му је домаћин био председник Србије Александар Вучић.
На свечаној академији у Сава Центру обратили су се Вучић и Медведев, а део програма биле су и пригодне музичке нумере које су извели руски војни ансамбл "Александров". Медведев је на свечаној академији рекао да је јако емоционално доживео комплетан програм, а посебно документарни филм "Пут победе" који је приказао најдраматичније тренутке битке за ослобођење Београда 1944. године.
Након тога, председник Србије Александар Вучић приредио је свечану вечеру за председника руске Владе Дмитрија Медведева и руску делегацију. Током вечере Вучић и Медведев су одржали здравице.
- Уз песму ''Ово је Србија'' испратисмо нашег пријатеља - написао је Вучић на Инстаграму.
Октобра 25. Протекле године председник Србије Александар Вучић угостио је председника Демократске Републике Конго Феликса Антоана Чисекеди Чиломба.
Вучић је изразио захвалност председнику Конга што је прихватио његов позив да посети Србију, Београд и напоменуо да је ово прва оваква посета после 31 године.
Након нешто мање од месец дана, тачније 22. новембра у дводневну посету Србији дошао је Стево Пендаровски, председник Северне Македоније.
Пендаровски је положио венац на Споменик Незнаном јунаку на Авали, а након тог уписао се у спомен-књигу.
Кључни део посете јесте слагање у вези са Вучићевом иницијативом о "Мини Шенгену", за коју је Пендаровски рекао да је одлична, јер ће, каже, између осталог, допринети да земље Западног Балкана науче да прво "играју на свом терену" пре него што се прикључе европском тржишту.
Последња посета која је обележила 2019. годину јесте дводневна посета Александра Лукашенка председника Белорусије.
Једини председник који је посетио Србију током бомбардовања 1999. године, и осведочени пријатељ наше земље.
Лукашенкова посета је још један показатељ одличних односа наше две земље, а мотор те сарадње су искрени и пријатељски односи председника Вучића и Лукашенка.
Представници Србије и Белорусије данас су у присуству двојице председника потписали седам споразума и меморандума о сарадњи у више области.
Лукашенко је Вучићу донео велику икону свеца његове крсне славе свети Никола, чиме је председник Србије био посебно дирнут. Одмах је пољубио икону и прекрстио се.
Међутим, детаљ који је свима запао за око је корпа пуна сухомеснатих производа и чоколада из Белорусије.
А најлепше је остављено за крај, Вучић је добио чувену траварицу и "кристални напитак" како Белоруси зову ракију.
Вучић је колеги дао мач на којем је уклесан завет сваког српског војника: "Не вади ме без повода и не враћај ме без части", део поклона је био и Пиротски ћилим, што је према речима председника, заштитни знак истока Србије.
И на крају Лукашенко је добио кутију најбољих вина Србије.
Председник Белорусије одржао је говор у Скупштини Србије, којим је изазвао одушевљење.
На крају обраћања је поручио да Србија није мала, већ велика земља, јер овде живи мудар, храбар и велики народ на светој земљи.
- Ја вас молим сачувајте ову свету земљу - поручио је Лукашенко.
Протекла 2019. година са десет посета кључних људи света је била једна од најуспешнијих, а ако је судећи по најавама наредна ће нам донети много више.