"МИ ПОЛАКО НЕСТАЈЕМО..." Отворено писмо председнику Вучићу - Српске организације у Црној Гори моле за помоћ
Они од председника Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић траже заштиту од, како наводе, очигледно пројектоване асимилације и дискриминације које озбиљно прете да трајно поремете националну, верску и језичку структуру српског становништва у Црној Гори.
Водеће српске организације из области културе, науке и медија у Црној Гори упутиле су отворено писмо председнику и премијерки Србије.
УПРКОС СВЕТСКОЈ КРИЗИ, СРБИЈА ЧВРСТО НА НОГАМА: Стигао нови извештај из Европе, наша земља постигла велики раст
"КО ПУМПА УСНЕ ТАЈ ЈЕ ВУЧИЋЕВ БОТ" Несвакидашње тврдње Јеремићеве посланице, опозиција почела да УДАРА НА СВОЈЕ
ВАЖАН САСТАНАК: Председник Вучић са Мануелом Сарацином (ФОТО)
Они од председника Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић траже заштиту од, како наводе, очигледно пројектоване асимилације и дискриминације које озбиљно прете да трајно поремете националну, верску и језичку структуру српског становништва у Црној Гори.
Писмо које потписују Српски национални савјет Црне Горе, Удружење књижевника Црне Горе, Институт за српску културу, Матица српска - друштво чланова у Црној Гори, Удружење новинара Црне Горе, Српски покрет "Његош" и С-Медији у Црној Гори, Спутњик је пренео у целости:
"Поштовани господине председниче,
Као представници српских организација из области културе, науке и медија у Црној Гори принуђени смо да од вас, званичних представника државе српског народа, затражимо заштиту од очигледно пројектоване асимилације и дискриминације које озбиљно прете да трајно поремете националну, верску и језичку структуру српског становништва у Црној Гори.
Положај српског народа у Црној Гори је изузетно сложен и показује да утврђена већинска воља грађана на последњим парламентарном изборима не омогућава промену вишедеценијског поништавања идентитета српског народа у Црној Гори. Ни након више од петнаест година од насилног издвајања Црне Горе из заједничке државе са Србијом и скоро толико времена од доношења новог Устава, српски народ нема решен уставно-правни статус, нити, нажалост, то још увек не захтевају наши политички представници.
У овом тренутку Срби у Црној Гори немају могућност да користе ни права мањинских народа, иако знамо да су Срби конститутивни народ, али ни могућност да себи обезбеде оно што су снагом државне моћи за себе већ оствариле све националне заједнице које живе у њој. Срби наводно припадају православној већини где Црногорци (Монтенегрини) добијају све, а Срби само промену идентитета. Исти је случај и са Српском православном црквом која, иако са далеко већим бројем верника, једина од традиционалних цркава нема решен статус, па се чини да је само питање времена када ће се поновити притисак државе на српске светиње, цркве и манастире.
Српском народу у Црној Гори прети тихо нестајање уколико не буде снажног културног у економског повезивања са својим сународницима у Републици Србији и Републици Српској. Наша очекивања нису усмерена на било каквој доминацији , како се у Црној Гори то жели представити, већ искључиво на остваривање слобода и једнакости по универзалним стандардима који једнако важе за све заједнице и грађане. Међутим, то у овом тренутку није могуће. Поред тога што гасе српске медије и српске организације, затамњују канале српских националних телевизија и промовишу очигледни фалсификати када је у питању историјска постојаност српског народа, готово у потпуности су смишљено прекинути односи са матицом српског народа и нама блиским земљама.
Дуго чекана одлазећа Влада Црне Горе није урадила баш ништа да се односи Црне горе и Србије поправе и устабиле. Потврдила је све одлуке претходне Владе које су донесене мимо већинске воље грађана и наставила маћехински однос према српском народу посебно на подручју права, слободе, културе и образовања.
Драга браћо и сестре,
У потпуности смо свесни тренутка у којем вам се обраћамо и тешкоћа које су очигледне и које ужасно прете да зауставе замах стабилизације и напретка Србије и српског народа али вас ипак молимо да не заборавите на нас Срне у Црној Гори који живимо у условима непризнатог народа.
Срби у Црној Гори су јединствени у жељи за нераскидивом повезаношћу са својим сународницима у Републици Србији и Републици Српској са којима нас у овом тренутку деле вештачки постављене границе. Нажалост, неразумевање и супротстављеност лидера политичких странака у Црној гори које подржава српски народ, умањује утицај и снагу српског народа за шта се мора пронаћи решење.
Од вас молимо и очекујемо сваку врсту помоћи кроз интензивирање билатералних односа са Црном Гором на остваривању легитимних права и потреба српског народа, а до тог времена и по могућности наставак материјалне помоћи како би се у Црној Гори очувале културне, научне и медијске организације српског народа".