Срамотно понашање власти БиХ: Председник Србије остаје без дедовине у Бугојну?
Бројни примери у којима су Срби на овакав начин доведени пред свршен чин
Породица председника Србије Александра Вучића могла би да остане без некретнина које поседују у Бугојну јер нико од чланова није обавештен о пројекту регистрације некретнина у БиХ.
Прочитајте и:
Нико од чланова породице се није јавио надлежној служби како би регистровао посед или власништво над имовином у катастарској општини Чипуљић у Бугојну. У тој градској општини поступак бесплатне регистрације почео је још 2011. године што значи да је породица Вучић одавно требало да добије обавештење од Општинског суда у Бугојну.
Додатни проблем су законске одредбе према којима се након десет година омогућава такозваном савесном поседнику право власништва на некретнину. То у пракси значи да власник имовине постаје онај ко је користи десет година. Ако власник против поседника некретнине није покренуо судски поступак - сматра се да је практично дао одобрење. А бројни су примери у којима су Срби на овакав начин доведени пред свршен чин.
Према изводу из катастарске општине Чипуљић породица Вучић поседује кућу, зграду, двориште, њиву, воћњак и шуму укупне површине нешто веће од пола хектара. Имање деле отац српског председника Анђелко и његови брат и сестра Данило и Смиљка Вучић.
- Катастар непокретности успостављен је 1953. године. Они су тада били уписани као поседници и то тако пише и данас. Чак и да су некоме поклонили некретнине то није уписано у катастру јер није направљен уговор о поклону и препису власништва. Зато су Вучићеви морали бити позвани јер су уписани у катастар као поседници – преносе медији.
Нико од Вучићевих се јуче није јављао на телефон. У Одбору за заштиту српске имовине у ФБиХ кажу да је очигледно да се у процесу регистрације имовине не ради о добрим намерама.
- Сваки грађанин у РС, који је власник само једног дела непокретности, добијао је позив на кућну адресу са заказаним термином. Зато у Српској није забележена ниједна жалба припадника било којег народа, док су учестале и масовне жалбе Срба, углавном расељених и избеглих лица на поступак у ФБиХ - кажу у Одбору за заштиту српске имовине у ФБиХ.
Пројекат регистрације некретнина за који је Светска банка донирала више од 34 милиона долара ентитети спроводе на различите начине.
РС за разлику од ФБиХ од грађана за то не тражи и не наплаћује издавање докумената и уверења. Из управе за геодетске и имовинско-правне послове, међутим, не шаљу обавештења о пројекту на кућне адресе, већ обавештење о регистрацији, која након тога треба да буде обављена у року од 60 дана, буде објављено на сајту надлежног суда.
Зато већина избеглих и расељених Срба из ФБиХ има додатне проблеме. У РС из Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове позиве упућују сваком грађанину лично.