ПРЕДСЕДНИК У ЊУЈОРКУ: Познато када ће се Вучић обратити из седишта Уједињених нација
Председник Вучић обратиће се 21. септембра на Генералној дебати светских лидера као 13. говорник, у поподневним часовима.
У седишту УН на Исти Риверу у Њујорку у току су припреме за Генералну дебату светских лидера, а на једној згради осликано је и велико платно које упозорава да се свет налази на прекретници када је реч о климатским променама.
Иако је 77. заседање Генералне скупштине УН званично отворено 13. септембра, здање УН на Менхетну ће преплавити делегације из целог света током трајања дебате светских лидера, од 20. до 26. септембра, на којој ће говорити и председник Србије Александар Вучић 21. септембра.
"СРБИЈА ЈЕСТЕ И УВЕК ЋЕ БИТИ ИСКРЕН ПРИЈАТЕЉ ВАШЕГ НАРОДА" Вучић честитао јеврејску Нову годину Рош Хашана
"ПРЕД НАПОРНЕ И ВАЖНЕ САСТАНКЕ..." Прво оглашавање Вучића из Њујорка: Председник стигао у Америку (ФОТО)
ВАЖНА МИСИЈА У ЊУЈОРКУ: Борељ окупља лидере Западног Балкана, следи битан састанак
Екипа Танјуга ушла је у комплекс УН како би забележила припреме за тај скуп.
Осим органа реда, службеника УН и чланова појединих делегација, може се видети и понека медијска екипа.
Испред седишта светске организације у Првој авенији још нису окачене заставе земаља чланица.
За разлику од претходне године када су биле строге ковид мере, тренутно представници медија и чланови делегација могу да уђу без маски за лице.
Испред седишта УН прошле године су били свуда шатори за брзо тестирање на ковид, што за сада још није случај.
Иако још нема гужви, које су уобичајене за поцетак дебате, коју по традицији својим обраћањима отварају амерички и бразилски председник, појачане полицијске снаге су присутне око здања УН.
Генерална дебата УН прошле године је одржана у хибридном формату, пошто су делегације могле да бирају да ли ће се њихови представници обратити лично у седишту УН или послати видео поруку.
Премијерка Ана Брнабић се тада лично обратила, а у делегацији је био и министар спољних послова Никола Селаковић.
Ове године се на Генералној дебати очекује велики број делегација, док је на претходној било физички присутно око 70 председника држава и тридесетак председника влада.
Седамдесет седма седница Генералне скупштине Уједињених нација у оквиру редовног јесењег заседања почела је 13. септембра, а тема је "Преломни тренутак: трансформативна решења за међусобно повезане изазове".
Како су саопштиле УН, тема произилази из признања да се свет налази у критичном тренутку у историји Уједињених нација због сложених и међусобно повезаних криза, укључујући пандемију ковида 19, рат у Украјини, хуманитарне изазове без преседана, прекретницу у климатским променама, као и све већу забринутост због претњи глобалној економији.
Стога је неопходно пронаћи и фокусирати се на заједничка решења за ове кризе и изградити одрживији и отпорнији свет за све и за генерације које долазе, навеле су УН на свом сајту.
Генерална дебата светских лидера почиње у 9.00 часова 20. септембра и трајаће до 26. септембра, а шефови држава и влада тражиће решења за испреплетене глобалне изазове.
Председник Вучић обратиће се 21. септембра на Генералној дебати светских лидера као 13. говорник, у поподневним часовима.
Говори светских лидера по протоколу трају највише 15 минута.
Ипак, либијски лидер Моамер Гадафи је 2009. године говорио више од сат и по, а рекорд у дужини говора је поставио бивши кубански лидер Фидел Кастро чије је говор 1969. трајао чак четири сата и 29 минута.
Уједињене нације (www.un.org) основане су након завршетка Другог светског рата, потписивањем Повеље Уједињених нација у Сан Франциску 1945. године.