Председник у уторак борави у Паризу: Ово су главне теме разговора Вучића и Макрона
Састанак од велике важности за Србију
Председник Србије Александар Вучић боравиће у уторак 17. јула у Паризу где ће се састати са француским колегом Емануелом Макроном.
Прочитајте и:
Билатерални односи, економска сарадња и дијалог Београда и Приштине биће кључне теме на састанку два председника.
Како се сазнаје, очекује се да састанак буде одржан у најужем саставу, после чега ће бити уприличен и ручак.
- Састанку ће осим Вучића и Макрона присуствовати и њихови најближи сарадници. Двојица председника имају веома пријатељски однос, а до сада су се више пута срели у Њујорку, Паризу и Софији. Макрон је показао интересовање да помогне Србији - наводи извор из врха власти.
Председници Србије и Француске разговараће о билатералним односима две државе, а акценат ће бити на економији и покренутим и планираним заједничким пројектима у Србији.
- Свакако ће највише речи бити о регионалној сарадњи, а акценат ће бити и на регионалној сарадњи Београда и Приштине - каже извор.
Велика част: Брнабић на пријему код принца Чарлса у Лондону
Посета је радна, не званична, па се не очекује церемонија свечаног дочека. Оно што је важније од церемоније јесте то што је Маркон одлучио да се заједно са нашим председником обрати медијима након састанка.
Вучић је крајем лета најавио да ће посета Макрону бити прилика да се разговара о свим питањима и да верује у подршку Француске на европском путу Србије и долазак још већег броја инвеститора у нашу земљу.
- Емануел Макрон, председник Француске, велики је лидер и он је у Софији врло јасно говорио, и ја мислим да добро разумем какав је његов став. Зато, донекле разумем фрустрираност неких земаља - рекао је Вучић.
Састанак са Макроном пада у веома изазовном тренутку за Србију, имајући у виду притисак Запада да се проблем Косова и Метохије реши споразумом о нормализацији односа.
У међувремену, Макрон је изашао са ставом да проширењу ЕУ на Западни Балкан треба да претходи реформа Уније, што у Бриселу, када је реч о перспективи земаља кандидата региона, дефинишу кованицом “усидрење уместо проширења”.