ПРЕДСТАВЉЕН ИЗВЕШТАЈ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ: Србија постигла напредак, али мора још да ради!
Србија је у извештају Европске комисије (ЕК) за 2016. постигла значајан напредак у многим областима, али још доста тога мора да се уради, речено је данас у Привредној комори Србије (ПКС) на представљању тог извештаја.
Како је речено на том скупу, извештај је показао са је Србија постигла успех у макроекономској стабилности, подстицају привредног раста, као и реформи јавне управе, али да треба да јача владавину права и више буде посвећена борби против корупције.
Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт казао је на представљању тог извештаја , да је Србија кренула амбициозно са спровођењем реформи, и да оне већ дају резултате, али да они треба да буду још конкретнији.
Он је казао да Србија иде одлучно ка постизању свог стратешког циља који је поставила, а то су евроинтеграције, наводећи да ту велику улогу има ПКС која свакодневно има разговоре са привредницима о сваком поглављу.
- Ми смо импресионирани одлучношћу свих у Србији ангажованих на овом послу. Посвећеност и одлучност Србије да приступи ЕУ је очигледа - нагласио је Девенпорт, подсетивши да је ЕУ највећи донатор у Србији и да Србија око 65 одсто трговине обавља са европским земљама.
Он је најавио да ће ЕУ у наредном периоду уложити у најразличитије области у Србији још око 1,5 милиона евра.
ДАЧИЋ И ХАН: Можда већ следеће недеље договор о поглављима
Према његовим речима, у Србији постоји и даље велики потенцијал у приватном сектору и потенцијал за стране инвестиције, али треба направити бољу пословну климу, да би фирме боље пословале.
Девенпорт је навео и да је извештај показао и да је Србија веома погођена проблемом избеглица, али да је упркос том оптерећењу наставила добру сарадњу са својим суседима и да ту ситуацију решава ефикасно и хумано.
Истакао је да је напредак забележен и у дијалогу са Приштином и да је ту требала јака политичка воља.
Он је похвалио конструктивну улогу Србије на унапређењу сарадње у региону.
Шеф Сектора за европске интеграције у Делегацији ЕУ у Србији Радица Нусдорфер која је детаљније је представила преглед привредних тема у годишњем Извешају о напретку Србије је навела да су препоруке Европске комисије подстицање развоја предузетништва, приватног сектора, промоција алтернативних видова финансирања, као и усклађиивање образовања са потребама привреде.
СРБИЈА УСКОРО ОТВАРА ПОГЛАВЉЕ 5: Ево какву ће корист Србија имати од тога!
Она је додала да је потребно и унапређење инфраструктуре, али и увођење техничких прописа и стандарда, као и борба против корупције и сиве економије.
Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић је навела да је ПКС партнер Србији у преговарачком процесу и да помаже у разумевању суштинског значаја приступања ЕУ.
Према њеним речима, Србија треба што пре да крене са радом на поглављу 33 које се односи на прикупљање средстава из фондова ЕУ, наводећи да је већ урађен први нацрт тог поглавља.
Потпреседник ПКС Мирослав Милетић казао је да ПКС активно учествује у процесу европских интеграција, пружајући снажну подршку чланству у ЕУ, уз пуно уважавање интереса привреде.
Овогодишњи Извештај ЕК оцењен је као позитиван и нас посебно радује да видимо да су активности које планирамо и реализујемо у ПКС од представљања новина који се односе на усаглашавање техничких прописа до промоције Програма Европске уније намењених малим и средњим предузећма - казао је он.