КРАЈ НАСТОЈАЊА ДА СЕ КОСОВСКА КРИЗА РЕШИ МИРНИМ ПУТЕМ! "Ми 23 године немамо рат, али немамо ни мир" - на данашњи дан почели преговори у Рамбујеу
Преговори у Рамбујеу су били преговори вођени на мировној конференцији о Косову, која је 6. фебруара 1999. почела у француском замку Рамбује код Париза. На конференцији су учествовали представници власти у Србији и косовских Албанаца, уз посредовање изасланика САД, Русије и ЕУ. Крах конференције, након безуспешних 17 дана преговора, означио је крај настојања да се косовска криза реши мирним путем. Уследило је бомбардовање тадашње СР Југославије.
На данашњи дан, пре тачно 24 године, почели су преговори у Рамбујеу у Француској између делегација Београда и Приштине који су, после 17 дана, безуспешно завршени, а после којих је уследило и бомбаровање СР Југославије у марту 1999. године. С једне стране стола Срби, с друге Албанци, а као посредници САД, Русија и ЕУ - Кристофер Хил, Борис Мајорски и Волфганг Петрич. Крах конференције, након безуспешних 17 дана преговора, означио је крај настојања да се косовска криза реши мирним путем.
"ОПОЗИЦИЈА ИМАЛА НАМЕРУ ДА УПАДНЕ У СКУПШТИНУ И ПРЕУЗМЕ ВЛАСТ" Шок тврдња: Онда када се направи инцидент, крену да се служе лажима
ОВАКО КУРТИ КУКА ЗАПАДУ: "Београд користи ЗСО као оружје против независности Косова"
ПРОТЕСТ У ПРИШТИНИ ЗБОГ СЛАЂАНА ТРАЈКОВИЋА! Огласила се жена ухапшеног Србина: "Апелујем јер долази Лајчак..." (ВИДЕО)
Упркос краху преговора, члан делегације Србије, Никола Шаиновић, казао је да би сви желели мировну конференцију која би узела у обзир интересе свих народа и људи који живе на Косову и која би дошла до праведног решења. Међутим, због актуелне геопоитичке ситуације, он не види да је тренутно могућа "добра конференција".
- Свако решење које није праведно није трајно и не обезбеђује мир. Ево ми 23 године немамо рат, али немамо мир. То што сви желимо не зависи смо од добре воље и од интелектуалних способности да се смисли неко решење већ, нажалост, од односа снага сила које утичу на овај простор. Ми смо у време Рамбујеа 1999. имали Америку као апсолутно доминатну силу, а онда је, нажалост, произашао онакав и резултат из те силе и моћи - казао је Шаиновић.
Последњих десетак година, како је указао, ситуација је била повољнија. Русија и Кина су се, како је рекао, у много већој мери вратиле на политичку сцену и настала је равнотежа у којој је Србија могла да афирмише своју политику и да косовско питање врати на дневни ред иако је запад сматрао да је са тим готово.
- Али сада имамо рат Русије и НАТО и сада је геополитичка ситуација другачија. С једне стране Русија је оптерећена сопственим сукобом, а са друге стране НАТО покушава да потпуно ресетује своју територију, односно да цео запад подведе под контролу НАТО. Не само нас, већ велике неутралне земље као што су Шведска и Финска. И да једну Немачку натера на апсолутну послушност. Тако да не видим да је тренутно могућа нека добра конференција. Могућа је лоша - закључио је Шаиновић.