ПРЕМИЈЕР ВУЧЕВИЋ: Неће нам наметнути кривицу, ни стигму геноцидног народа
Не плаши ме што сам у овом тренутку преузео дужност премијера, али сам свакако свестан изазова који предстоје.
Србија се већ дуго суочава са великим изазовима, а рекао бих да кулминација тек следи. Ипак, верујем, да ћемо сви заједно, предвођени председником Александром Вучићем, напослетку успети да победимо.
Ту поруку шаље председник Владе Србије Милош Вучевић, одговарајући на питање да ли га плаши то што у премијерску фотељу седа у можда најтеже време по Србију и српски народ после бомбардовања.
У првом интервјуу након што је заједно са члановима свог кабинета положио заклетву у Народној скупштини, Вучевић говори о позицији наше земље на међународној сцени, бочним и директним ударима, очувању Косова и Метохије и Републике Српске, потреби јачања Војске, предстојећим изборима...
* Шта ће бити окосница вашег мандата у овим изазовним временима?
- Ово ће бити влада континуитета. Следићемо политику председника Вучића и трудити се да му на најбољи могући начин помогнемо у овим тешким временима и неравноправној борби коју води у међународној арени. Влада је хетерогена, чине је врхунски професионалци, имамо и ветеране и нова лица, заступљена су оба пола, припадници различитих етничких група, конфесија... Али оно што је важно - свима је Србија на срцу.
* Колико је реално да Сарајево Београду испостави рачун за ратну одштету ако резолуција у УН буде усвојена? На сличан потез спрема се и власт у Приштини...
- Не сумњам да се о таквим поступцима размишља и у Сарајеву и у Приштини, као што не сумњам и да такве идеје неће уродити плодом. Жао ми је што се политичке касте и у Сарајеву и у Приштини константно враћају на теме које нас деле, а не желе да разговарају о ономе што може да нас повеже. Ми ћемо и даље бранити наше национално достојанство и чувати мир.
* Очекујете ли да ће председник Вучић подржати Додикову идеју о мирном разлазу у БиХ? И може ли документ Немаца, уколико буде усвојен на Ист Риверу, само да убрза дезинтеграцију?
- Босна и Херцеговина је држава три конститутивна народа, међу којима је и српски. То је држава чији ми интегритет поштујемо и који никада нисмо доводили у питање, нити ћемо то чинити. Свако ће, увек, у Србији имати саговорника, уколико жели да ради на јачању дејтонске БиХ. Државе у којој ће се поштовати слово, а не произвољни дух Дејтонског мировног споразума из 1995. године. Државе у којој ће Република Српска моћи да остварује сва она права која јој следују и која српски народ жели да оствари. Нико нам не може забранити да волимо Републику Српску. Нико нам неће наметнути кривицу ни стигму геноцидног народа. Никада више Дрина неће бити река на којој је успостављен ембарго Срба против Срба. Републику Српску ћемо помагати, штитити и волети као нико други и као никога другога, па свидело се то некоме у међународној заједници, или не. Република Српска живи и живеће, а Србија ће увек бити ту за њу.
ИЗАЗОВИ ОКО ВОЈНОГ РОКА
* А Војска је председнику упутила предлог за враћање војног рока. Колико смо инфраструктурно спремни за ту одлуку?
Тан2024-05-0219293208_3- Биће неопходно уложити још напора, али ја верујем да ће сви логистички изазови ускоро бити превладани и да ћемо бити спремни за враћање редовног служења војног рока, о чему тек треба бити донета коначна одлука.
* Однедавно је Охридски споразум постао саставни део Поглавља 35. То значи да Србија не може ући у ЕУ ако се не сагласи са пријемом тзв. Косова у УН. Да ли би наставак евроинтеграција под тим условима значио да се Србија сагласила са гашењем сопствених црвених линија и комадањем сопствене територије?
- Србија се никада неће одрећи Косова и Метохије, ни по коју цену. То треба да буде јасно свима. Наравно да пуноправно чланство у Европској унији остаје наш стратешки циљ. Ми европски пут нећемо напуштати, јер је то у интересу наше привреде, инфраструктуре, наших грађана. Ипак, пуноправно чланство није близу, али не нашом кривицом. Прво Брисел мора да процени да ли је спреман за пријем нових чланица. Још једном подвлачим, ми од борбе за наш суверенитет и интегритет нећемо одустати. Србија коју предводи СНС никада неће признати једнострано проглашену независност тзв. Косова, а сигуран сам да ни њихов подухват уласка у Уједињене нације неће бити успешан. Борба није равноправна, али напослетку - ми ћемо победити!
* Да ли је власт пристајањем на измену изборних закона показала слабост? Није ли то преседан за све будуће опозиционаре да захтевају промену правила усред изборне утакмице?
- Не. Реч је о покушају да се унапреди култура дијалога и вештина компромиса. Знам да већем делу опозиције ни то неће одговарати, као што им ништа не одговара, јер им је тешко да прихвате чињеницу да их народ не жели. Ми ћемо без обзира на све притиске и даље инсистирати на томе да се избори одржавају унутар институција система, а не на улици путем рушилачких демонстрација.
* Колико је у предизборни инжењеринг уплетен амбасадор САД Хил? Наводно, он је највише заслужан што је Ђилас загризао мамац бојкота, којег на крају суштински нема, и извукао Манојловића на званичну политичку сцену... Генерално, мислите ли да је Хил својим понашањем последњих месеци прешао границу дипломатских правила? Он решава изборни спор, упућује Србе како да се понашају према Русији и Кини, теши Грухоњића на факултету....
- Господин Хил је искусан дипломата, који се дуго бави делом Европе којем припада и Србија. Његов посао је да заступа интересе САД. Да ли ми се ставови Вашингтона увек допадају? Не. Али, да ли ћу увек саслушати америчке представнике и са њима разговарати? Да, хоћу. Сједињене Америчке Државе су светска суперсила. Извесно, најмоћнија земља на свету. Наравно да је у најбољем српском интересу да градимо што је могуће боље односе са Американцима. И то ћемо и чинити. Тамо где постоје фундаментална неслагања, као када је реч о статусу Косова и Метохије, ми ћемо неуморно понављати наш став и никада од њега нећемо одустати.
РАДНО И НА ВАСКРС
* А Како проводите васкршње празнике?
- Радно. Присуствоваћу васкршњој литургији и провести колико могу времена са породицом. Нажалост, таквог времена неће бити много. Тежак је посао пред нама, а велики изазови тек следе.
Радићемо колико год је то потребно, да нас наши амерички партнери чују и, што је више могуће, уваже наше аргументе. У сферама у којима се наши и амерички интереси поклапају, радићемо вредно и посвећено на томе да степен сарадње буде још виши, а корист за наш народ још већа. Чврсто верујем да наши односи поново могу бити на високом нивоу, а да период који је отпочео 1991, око чије интерпрентације се политички вероватно никада нећемо сложити, може напокон прећи на поље историје и трезвеног сагледавања чињеница стручне јавности, са обе стране.
* Потписали сте изборну листу СНС у Новом Саду. Колико је реално да удружена опозиција победи у вашем граду? Такође, надају се и победи у Нишу, уз поглед у ретровизор да је тако почео и Милошевићев пораз...
- Очекује нас велика борба и свакако кампања која неће бити лака. Али ја сам оптимиста и очекујем победу и у Новом Саду и у Нишу. Знају добро и Новосађани и Нишлије како су изгледали њихови градови, а виде и какви су то центри данас. Много је још посла пред нама и сигуран сам да ће и Нови Сад и Ниш наставити да се развијају, баш као и Београд и сваки други град у Србији и сваки крај наше лепе и једине Србије.
* Одлазећи са места министра одбране остајете ли у уверењу да је Војска Србије кадра да одбрани државу и наш народ на КиМ уколико, не дај Боже, дође до напада Куртијевих насилника?
- Ми смо решени да чувамо мир. Нама су стабилност и мир неопходни, јер су они предуслов за државно благостање. Наша војска је данас моћна, најснажнија у региону и довољно је јака да одврати сваког потенцијалног агресора и сваки Куртијев покушај да изазове неки нови Мартовски погром или "Олују".
* Велику пажњу привукли су и уговори са Французима о набавци "рафала". Како одговарате на оцене да је реч о политичкој трговини и да смо за исти новац могли да купимо много више најмодернијих руских ловаца, те да би нашим пилотима у том случају било потребно много мање времена за обуку...
- Србија развија сопствену наменску индустрију и куповаће оружје и оруђе где год то може и када год јој је то потребно, како би унапредила своје одбрамбене капацитете. Наравно да улогу у набавци оружја игра и географија. Не знам да ли су ти који нам замерају сарадњу са Французима по питању "рафала" икада погледали географску карту, видели да смо окружени земљама НАТО, изузев БиХ, на чијој се територији налази Еуфор? И да их онда приупитам - како су мислили да набавимо тако софистицирано оружје и оруђе из Русије, када НАТО земље не дозвољавају ни увоз руског оружја, ни прелаз руског оружја преко својих територија?
* Да ли сте испратили увођење различитих пакета санкција Русији од стране земаља чланица НАТО?
- Ми водимо суверену и независну политику. Јачамо челично пријатељство са Кином. Не уводимо и нећемо увести санкције Русији. А у задатим геополитичким околностима, које су веома сложене, остварујемо максимум задатих циљева, које су пред нас поставили грађани Србије.
Извор: Србија Данас/Вечерње новости