Премијерка Брнабић поручила: Програм ''Европски прогрес'' од велике важности за Србију
Присутан и шеф делегације Европске уније Сем Фабрици
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да програм ''Европски прогрес'' у оквиру којег су финансијски подржане 34 локалне самоуправе у Србији са 24,6 милиона евра показује важност партнерства са Европском унијом.
Прочитајте и:
Програм са око 20 милиона евра финансира ЕУ, а око пет милиона евра је издвојила Влада Швајцарске.
На представљању резултата Европског прогреса наведено је да су реализоване 254 иницијативе, као и да је отворено више од 700 радних места, а најављене су и нове подршке које ће допринети јачању капацитета локалних самоуправа.
Премијерка каже да ЕУ није само политички партнер са којим се преговара о европским интеграцијама, отварању и затварању поглавља, већ је важан у ширем контексту, јер подржава друштвени, економски и политички развој.
Како каже, само за стратешке реформе у области модернизације јавне управе, образовања, ингерисаног упрваљања границама, Србија је добила од ЕУ директну буџетску подршку од 150 милиона евра.
- Влада показује да јој је важан регионални развој. Подигли смо Ниш на ноге, имамо планове за Крагујевац, Лозницу, Краљеву ћемо посветити још већу пажњу - рекла је Брнабић новинарима.
Брнабић поручила: Одлагање пописа државне имовине СКАНДАЛ
Наводећи да је пројекат јако значајан за локалне самоуправе, Брнабић је још једном подсетила да је ЕУ такође највећи трговински партнер, да највише робе Србија извози на тржиште ЕУ, а најавила је и могуцност да Европска инвестициона банка финансира почетиничке фирме и предузетнике.
Министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић каже да је "Европски прогрес" програм који је намењен одрживом и регионалном развоју и имао је бројне позитивне ефекте за 34 општине југозапада и југоистока Србије.
У њима је, каже Јоксимовић, отворено нових 700 радних места, а очекује се да ће у наредних годину, две бити још 850.
Јоксимовић истиче да је отворено 94 предузећа, те да су нека од њих повећала извоз, а програм Европски прогрес је омогућио да се уреди и локална инфраструктура.
- Најважније да смо показали да наше локалне самоуправе умеју да користе новац који долази из ЕУ. То је припрема за коришћење већих фондова који ће нам бити доступни када постанемо чланица ЕУ - истакла је министарка.
Држава и грађани Србије заједно у кампањи "Реци НЕ раду на црно!“
Како је објаснила, успешна реализација програма ће бити наша легитимација за Србија има спремне локалне самоуправе.
- Најбоља порука са скупа јесте да је новац остао у Србији, на корист грађанима и буџету - рекла је Јоксимовић.
Она је истакла да се настављају европске интеграција, да ће се преговори интензивирати и да ће Србија радити на отварању нових поглавља, наводећи да треба спроводити реформе у интересу бољег живота грађана.
Шеф делегације ЕУ Сем Фабрици истакао је да је јако задовољан јер постоје јачи капацитети локалних самоуправа, али и пословне заједнице.
- Сада можемо да кажемо да су све ове општине које су учествовале у пројекту много јаче, да могу боље да раде и апсорбују средства ЕУ. Око 70 одсто закона ЕУ треба имплеменирати на локалном нивоу и зато нам је потребна снажна локална самоуправа - рекао је Фабрици.
Он је најавио да ће у марту ЕУ започети нови програм који ће обухватити 99 општина јужно од Београда.
Амбасадор Швајцарске Филип Ге каже да је од програма Европски прогрес око 270.000 људи имали одређену корист и то не само у смислу да имају боље јавне услуге већ и када је реч о предузећма и приликама за повећање њихове конкурентности.
- Швајцарска остаје посвећена Србији - рекао је Ге.