Премијерка о наставку дигитализације: Од 1. јануара 2019. електронско плаћање пореза на имовину
Ана Брнабић је најавила даљи развој електронских сервиса, међу којима и онај о електронској уплати пореза
Не може бити речи о модернизације јавне управе ако је све на ''папиру'' и у књигама, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић и најавила даљи развој електронских сервиса, међу којима и онај о електронској уплати пореза на имовину од 1. јануара 2019. године.
Одговарајући на питање новинара шта је остало од главних пројеката да се уради кад је реч о дигитализацији јавне управе, Брнабићева је рекла да је завршен регистар матичних књига, да ће до краја године бити завршен пренос чињеница о држављанству у електронски облик, да се ради и на регистру грађана, те да се завршава регистар адреса.
Навела је да више од 50 одсто грађана Србије није имало валидну адресу или су живели у улицама у којима не постоји назив, посебно у руралним срединама где постоји само назив села, и у кућама без бројева, такозваним bb.
- То морамо да завршимо. Републички геодетски завод (РГЗ) завршио је израду елебарата за све локалне самоуправе у Србији. Око 30 локалних самоуправа је преузело те елеборате, именовало улице, сада РГЗ даје кућне бројеве. То треба да завршимо до средине следеће године - рекла је премијерка.
Онда ће, додала је, постојати два основна регистра и може се даље ићи у том процесу.
Нагласила је да је за увођење електронских сервиса било потребно донети законе о е-Управи, о електронском бизнису, а сада и закон о заштити података о личности који је, истиче, изузетно важан за е-Управе.
- Нас грађани доста критикују како ја промовишем дигитализацију, е-Управу. Грађани морају да разумеју да тек сада стварамо основе и уводимо нове сервисе. Од 1. јанура 2019. моћи ћете да електронски проверите, да имате увид у ваш порез на имовину, електронски да платите, без обзира да ли је ваша некретнина у Београду, Врњачкој Бањи или Куршумлији - каже Брнабићева.
Такви електронски сервиси су нешто чега ће, наводи премијерка, бити полако све више.
- За мене је то важно, јер је то начин да учините рад јавне управе, не само Владе, транспарентним, ефикасним и да се борите против корупције. Када имамо све електронски, не може неко да вам тражи 50 или 100 евра да би ваш предмет био на врху те гомиле папира - поручила је Ана Брнабић.
Вучић са представником Европског парламента Куканом: О европском путу Србије, КиМ, реформама
Ради се, наглашава, великом брзином од када је основана Канцерија за ИТ управу.
- Разумем да су грађани исфруистрирани али ово радимо на системски и институционални начин који тражи време - додала је премијерка.
Пратите нас и на нашем инстаграму СрбијаДанас.