Само за Србе доживотна робија
Најстрожа казна
Првостепена пресуда Хашког трибунала која је изречена Ратку Младићу и којом га суђују на доживотну казну затвора је најстрожа казна коју овај суд може да изрекне. Ово је чак шести пут да Трибунал изриче ову казну, наравно Србима.
Прочитајте и:
Доживотну казну затвора добили су поред Младића, Љубиша Беара, Станислав Галић, Милан Лукић, Вујадин Поповић и Здравко Толимир.
Једина мања казна од ове је казна од 40 година, а изречена је тројици Срба, Горану Јелисићу, Миломиру Стакићу и Радовану Караџићу.
Суштинске разлике за осуђеног који је већ у поодмаклим годинама нема. Најизвеснији исход за Србе осуђене и на 40 година и на доживотну робију је заправо затвор у коме ће провести остатак живота.
Адвокат Тома Фила објашњава за портал SrbijaDanas.com разлику између казне од 40 година и доживотног затвора.
- Доживотна казна у западном свету, не значи доживотну. Таква казна оставља могућност помиловања после 20 до 25 година и тада осуђенике, обично, пуштају на слободу - каже Фила.
Међутим, наш саговорник каже да Трибунал инсистира на дословној примени казни, без могућности помиловања које је национално право западних земаља и уобичајено је да се примењује код доживотних осуђеника.
Када се ствари поставе овако, делује да је казна од 40 година заправо тежа варијанта од доживотне.
Фила, ипак, каже да се и код казни од 40 година примењује право на помиловање након одслужених три четвртине казне, дакле након 25 до 30 година.
- Тежа варијанта је свакако доживотна робија. То је најтежа казна која може да се изрекне - нагласио је Фила.
Казна од 40 година свакако је "блажа", јер гледано по правним последицама, доживотна казна представља врхунац који један суд може да одреди и представља заправо санкцију за најтежа кривична дела и злочине.
Више о Србима осуђеним у Хагу и двоструким стандардима Трибунала који је ослобађао све злочинце над српским народом можете прочитати ОВДЕ.