ПРИЈАТЕЉСТВО СНАЖНИЈЕ ОД ЧЕЛИКА! Србија и Кина јачају братство и сарадњу из године у годину, ЦИФРЕ све говоре, кад кажу Европа, они мисле на Србију!
Постигнуто је много тога
Србију и Кину историјски повезује наслеђе комунизма, односно социјализма као облика друштвено-политичког уређења. Затим, како се често истиче, Кина је једна од две сталне чланице Савета безбедности Уједињених нација која није признала једнострано проглашену независност Косова.
Повећано присуство Кине у региону је поздрављено како од политичара тако и шире јавности. Србија представља главног партнера Кине на Западном Балкану. Поред политичке подршке коју је Србија добила од Кине на пољу међународних односа, забележен је и пораст улагања која из Кине стижу у Србију.
Када је у питању економска сарадња, Кина је најважнији трговински партнер Србије у Азији, а исто тако, Србија је најважнији партнер Кине кад је реч о инфраструктурним пројектима.
Робна размена Кине и Србије расте из године у годину
Тако је током 2012. године укупно размењено робе за 1,4 милијарди долара, извезли смо за 20 милиона, а увезли за 1,38 милијарди долара. Да би 2018. године укупна робна размена досегла чак 2,26 милијарде долара. Од тога смо извезли за 92 милиона, а увезли за 2,1 милијарду. У 2019. години укупно је размењено робе за 2,83 милијарде долара. Извезено је робе за 329 милиона, а увезено за 2,5 милијарде. Да би 2020. године укупна робна размена износила је 3,66 милијарде долара, када је извезено робе за 377 милиона, а увезено за 3,29 милијарде долара.
Србија одржава веома јаку војну сарадњу са Кином. Постали смо прва европска земља која је купила кинеску авијацијску опрему.
Даље пријатељство између Србије и Кине биће развијано на већ постојећим политичким везама, на везама између српске привреде и кинеских инвеститора, као и на будућим заједничким политичким и економским пројектима.
Укупна робна размена Србије са светом расте из године у годину, а најјаче економије света наши су највећи трговински партнери. Извоз робе из Србије у Кину расте, а у 2022. достигао је рекордних 1,2 милијарде долара. Све већи број домаћих компанија види перспективу у извозу у ову земљу, а споразуми о слободној трговини са великим тржиштима несумњиво би значило и више инвестиција и већи обим робне размене.
Циљ Владе Србије јесте да поред актуелних споразума са Турском, ЕФТА, Великом Британијом, ЕУ, ЦЕФТА, итд.. закључи нове споразуме и унапреди постојеће са земљама као што су Кина, УАЕ, Јужна Кореја и Египат.
Кинеско тржиште - респектабилно тржиште
Кина је тржиште од преко милијарду потрошача чија куповна моћ непрестано расте захвљаујући континуираном привредном расту ове азијске земље. НР Кина се сврстава међу првих пет најзначајнијих економских партнера Србије, према критеријумима укупне робне размене, као и према вредностима извоза и увоза.
Тако је Кина, подсећања ради, 2022. године била наш други спољнотрговински партнер (после Немачке), са укупним износом робне размене од 6,1 милијарди долара, што представља повећање од 20,5 одсто у односу на 2021. годину и извоз робе у вредности од 1,2 милијарди долара. Тада је забележен раст од 23,5 одсто, док је увоз у вредности од скоро 5 милијарди долара повећан за 19,8 одсто. Дакле, Пекинг је од 2021. године и наш први партнер када је увоз у питању.
Споразум о преференцијалном приступу кинеском тржишту
Веома је важно нагласити да Србија закључивањем Споразума са НР Кином добија преференцијални приступ кинеском тржишту за наше производе. На тај начин се смањује спољнотрговински дефицит и доводи до уравнотежења робне размене. Долази до проширења производних капацитета и инвестиција у нашој земљи као и јаче конкурентности. Ваља подсетити да је НР Кина друга на листи највећих инвеститора у српску привреду.
Кључна област сарадње између двеју земаља представља реализација пројеката у области инфраструктуре, нискоградње, високоградње, као и мостоградње, тако је према проценама, вредност пројеката Кине и Србије у области саобраћајне инфраструктуре израчуната на око 7,5 милијарди евра.
Што се тиче извоза Србије у НР Кину, ту спадају храстово необрађено дрво, дрво букве, руде бакра, катоде од бакра, док када говоримо о увозу у Србију ту спадају паметни телефони, портабл машине за АОП, котлови са водогрејним цевима, дакле финални производи, итд..
Војна сарадња Србије и Кине
Оно што такође треба нагласити јесте изузетна војна сарадња последњих година између Србије и Кине. Пекинг је сваке године присутан на Међународном сајму наоружања и војне технике Партнер, где редовно виђамо новитете које ова земља производи када је у питању војна индустрија. Србија важи за земљу која је веома заинтересована за кинеску војну технику, па тако Војска Србије ускоро очекује допремање кинеских ракетних система ПВО HQ-17AE за ојачавање српске трупне ПВО и заштиту кинеских ракетних ПВО система средњег до дугог домета ФК-3. Србија је и купила HQ-17AE кинеске ПВО системе.
Пошто једну испоручену батерију ФК-3 већ брани једна батерија руских Панцира-С1Е значи да су купљене минимум три батерије HQ-17AE које ће бранити преостале три батерије ракетног система ПВО ФК-3 које тек треба да се испоруче.
О овом престижном систему знамо да је продат оружаним снагама Саудијске Арабије, а ако је једној од најбогатијих земаља на свету која може да бира шта ће да купи од оружја на тржишту наоружања, добар, онда ће овај систем ПВО сигурно одговарати и Србији!
Подсетимо, кинески ракетни system HQ-17 је мобилни систем противваздухопловне одбране кратког домета који може да дејствује у свим временским приликама дању и ноћу. Настао је као копија руског система ПВО ТОР-М1 који је Кина набавила од Русије још ’90-их година прошлог века, а која је унапређена кинеском електроником тако да је цео систем дигитализован.
Србија је постала богатија за два комплета, тј. система са укупно шест наоружаних кинеских беспилотних летелица ознака CH-92A. Најава ових летелица била је још у јануару 2021.године и заиста, то се догодило, као што је обећано, Војска Србије је добила најмодерније кинеске беспилотне летелице које ће бити коришћене у војне сврхе. Том приликом, председник Србије Александар Вучић потврдио је на војном аеродрому у Батајници да је Србија набавила ове летелице од Кине.
- Оне имају велики домет, могу да гађају циљеве са удаљености од девет километара и снимају терен, објекте од интереса за Србију дубоко у непријатељској територији - рекао је Вучић на приказу нових беспилотних летелица CH-92A Војске Србије на аеродрому у Батајници. Србија је купила од Кине наоружане беспилотне летелице CH-92A, које се користе за извиђање и снимање терена, али могу да носе и бомбе и ракете.