Прошло 26 година од Деветомартовских демонстрација. Вук тада гинуо за ИДЕАЛЕ, ево шта сада поручује
На улице Београда 1991. године изашли и тенкови
Лидер Српског порета обнове (СПО) Вук Драшковић, који је пре 26 година био један од вођа деветомартовских демонстрација у Београду, оценио је данас да су се учесници тих протеста уписали у "трајне и најсветлије странице историје савремене Србије".
ХИЉАДЕ ЉУДИ НА УЛИЦАМА У БУКУРЕШТУ: Демонстранти направили заставу ЕУ на протестима
У саопштењу поводом годишњице тих демонстрација Драшковић је у оценио да "отпор деветомартовске Србије, нажалост, није спречио крваво убиство Југославије" али је "одбранио и Србију и српски народ од историјске оптужнице да су ћутали пред злочинима и злочинцима или да су их подржавали".
- Побуна против тадашњег режима комунистичког једноумља, терора и пропагандног тровања српског народа мржњом према другим народима у Југославији и демократским државама Запада, која је покренута 9. марта 1991, трајала је наредних скоро десет година - наведено је у писаној изјави Драшковића.
Он је додао да 9. март подстиче и огорчено сећање на 5. октобар 2000. године, када су по његовим речима "продани идеали деценијског отпора злу, тако што је оборен само Слободан Милошевић, челник режима, а његови команданти ескадрона смрти проглашени за хероје и ослободиоце".
- Од тада па до данас, траје убијање Србије са Трга слободе... Од тада па до данас, убија се и сећање на 9. март, и памћење народа о злоделима чињеним у његово име читаву деценију - наведено је у саопштењу Вука Драшковића.
НОВИ протест у Македонији, грађани против "Тиранске платформе", уздају се у помоћ велесила
Данас се навршава 26 година од првих великих опозиционих демонстрација које је у Београду, због ратнохушкачке политике тадашње државне Телевизије Београд 9. марта 1991. организовао Српски покрет обнове (СПО).
Током демонстрација на којима је учествовало на десетине хиљада грађана, погинули су ученик Бранивој Милиновић и полицајац Недељко Косовић, а више стотина грађана је повређено.
ЦРНА ГОРА: Мајкама дозвољено да протестују још седам дана
Демонстрације су накратко уздрмале власт тадашњег председника Србије и лидера Социјалистичке партије Србије (СПС) Слободана Милошевића.
Протест је предводио председник СПО-а Вук Драшковић, са захтевом да тадашњи директор државне телевизије Душан Митевић и уредници Славко Будихна, Предраг Витас, Иван Кривец и Сергеј Шестаков поднесу оставке, јер је непосредан повод за протест био коментар на ТВ Београд у којем је Славко Будихна оптужио СПО да је продужена рука "усташког" хрватског режима.
Након сукоба у центру Београда, Председништво СФРЈ одлучило је да пошаље тенкове на београдске улице, а Драшковић и тадашњи потпредседник СПО-а Јован Марјановић су ухапшени.
Пољакиње протестују у ЦРНОМ и Влади удељују ЦРВЕНЕ картоне, а ево зашто носе ПЛАВУ траку (ФОТО)
Наредног дана увече на Теразијском платоу, у центру Београда, окупило се хиљаде студената који су поред оставки челника ТВ Београд, тражили и оставку министра полиције Радмила Богдановића и ослобађање ухапшених опозиционих лидера, међу којима је био и Драшковић.
Скупштина Србије је убрзо после демонстрација усвојила оставке челника ТВ Београд, као и оставку Радмила Богдановића.
Феминисти упали у Кремљ, па с балкона истакли СКАНДАЛОЗНЕ транспаренте (ФОТО)
СПО је данас у коалицији са Српском напредном странком коју предводи Александар Вучић и заједно са СПС-ом и другим коалиционим партнерима подржава кандидатуру Вучића за председника Србије.