ПРОТОКОЛАРНА ПОДРШКА ДИЈАЛОГУ ИЛИ ГАРАНЦИЈА ЗА ЈАЧИ ВЕТАР У ЛЕЂА: Кофер пун чега ће вратити Лајчак из Америке?
Лајчак је своју мисију специјалног изасланика започео почетком априла прошле године
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак започео је пре два дана прву званичну посету Америци од како је пре годину и по дана преузео дужност. Посета је уприличена у занимљивом моменту, одмах након што је у Бриселу гасио ватру око косовског питања, у чему му је помагао изасланик Стејт дипертмента Габријел Ескобар. Са каквим ће се кофером вратити, протоколарном подршком дијалогу или гаранцијама за јачи ветар у леђа?
"ДА ЛИ СИ СЕ НЕКАД ДРОГИРАО?" Хаос у студију - нико није очекивао овакав Шешељев одговор (ВИДЕО)
ИСПЛИВАЛА ИСТИНА О ТИТУ И ЈОВАНКИ! Строго забрањено било да се слика - Броз са собом водио девојку од 29 година
БИЋЕ САХРАЊЕН УЗ НАЈВИШЕ ВОЈНЕ ПОЧАСТИ У АЛЕЈИ ЗАСЛУЖНИХ ГРАЂАНА: Последњи испраћај доктора Зорана Станковића
Лајчак је своју мисију специјалног изасланика започео почетком априла прошле године, и себи зацртао амбициозан план да у току мандата приведе крају дијалог Београда и Приштине. Показало се да је био оптимиста, а за ових осамнаест месеци ауторитет и снага ЕУ стављени су неколико пута на пробу.
Прво су избори у Приштини успорили дијалог, па онда одбијање Приштине да разговара о формирању Заједница српских општина, а последњи пут криза је избила након што је Приштина увела реципроцитет око регистарских таблица.
Не само то, довукли су оклопна возила и специјалне јединице РОСУ на административне прелазе Јариње и Брњак, што је изазвало огорчење Срба који су онда поставили барикаде.
Десет дана су се две стране гледале преко тих барикада, ЕУ је за то време апеловала, исказивала забринутост, све док технички преговарачи Београда и Приштине Петар Петковић и Бесим Бисљими нису отпутовали у Брисел.
После два дана преговора договор је направљен, али не без помоћи Америке. Важну улогу иза кулиса одиграо је Габријел Екобар, а само његово присуство дало је сигнал да без ЕУ САД нема договора.
Истина, Ескобар је након што је договор у Бриселу постигнут, у разговору са новинарима истицао важност улоге ЕУ у дијалогу и похвале на рачун Лајчаковог рада.
Али, није искључио могућност да САД именују изасланика за дијалог, што је у администрацији бившег председника Доналда Трампа био Ричард Гренел,
- Остаје да се види да ли ће до тога доћи. У међувремену ја ћу радити као представник Стејт департмента у региону што сматрам да је веома озбиљно и бићу активан и отворен за проналажење билатералних решења у координацији са ЕУ - рекао је Ескобар током недавне аудио конференције.
А управо је Гренел убацио дијалог у "пету брзину" и довео до потписивања Вашингтонског споразума.
Трампов "булдожер", како су га медији звали Гренела, буквално је "киднаповао" дијалог и прво издејствовао споразум о железничком саобраћају који је потписан у Берлину, а онда и довео представнике Београда и Приштине у Белу кућу на потписивање Бриселског споразума.
Све би то било по вољи Брисела, да у овим важним дипломатским акцијама није наступао као соло играч, далеко од очију и званичника ЕУ.
Зато и не чуди изјава високог представника ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Ђузепа Бореља који је оценио да је сарадња са САД по питању Западног Балкана много боља, а недавна криза између Београда и Приштине решена јзахваљујући добром послу Лајчака.
- Морам да кажем да је наша сарадња са америчким изаслаником (Габријелом Ескобаром) била веома позитивна - рекао је Борељ.
Он је истакао да САД остају најближи и најважнији стратешки партнер ЕУ и да не треба имати сумњу око тога.
Да ЕУ не жели ништа да препусте случају, ни да се понови солирање САД, показује Лајчаково путовање у Америку. Нарочито ако се има у виду да је и Ескобар, попут Гренела, започео мандат амбициозном прогнозом: да би косовско питање могло да се реши у року од годину дана.
То сматра и Страхиња Суботић, програмски менаџер у Центру за европске политике.
- Чињеница је да ЕУ не жели да се понови сценарио у којем амерички изасланик самостално и без координацију ЕУ решава самостално тако комплексно питање. Видели смо да је то дизало тензије, показало нејединство трансатлантског партнерства. САД прави кораке како би сачувала утицај у региону, а када има жељу да буде активна, Брисел жели да то Америка чини у координацији са ЕУ - напомиње Суботић.
- Бајденова адмистрација има мало више поверења у ЕУ него Трампова, што показује и ова Лајчакова посета. Ипак, ни Бајденова админстрација није успела да врати односе са ЕУ на ниво као пре Трампа, што показује и недавни договор оку куповине подморница. ЕУ се осећа занемареном, покушава то да промени и што се питања Београда и Приштине- закључује Суботић.
Последњи пут високи представници Београда и Приштине, председник Србије Александар Вучић и премијер Косова Аљбин Курти, састали су се у Бриселу крајем јула. Требало је да се поново састану у септембру, али је криза око реципроцитета то одложила.