ПРОВЕРИТЕ ПАСОШЕ: Ако му је пластика пукла, ЕВО ШТА МОРАТЕ да урадите и КОЛИКО СЕ ТО ПЛАЋА
Све више грађана се жали да им се прва страница биометријског пасоша дословце поломила приликом ношења
Због изузетно танког дела пластичне странице, многи морају да ваде нови документ што их, поред поновног вађења папира, додатно кошта 3.600 динара, а може им направити и непријатности приликом повратка у земљу.
Законом о путним исправама свако ко поседује пасош, чак иако му није истекао, има право да тражи нови, између осталог и у случају ако је дошло до оштећења путне исправе због чега не може да служи својој сврси.
СТРАШНО УПОЗОРЕЊЕ АМЕРИЧКИХ МЕТЕОРОЛОГА: Србији долазе нове ВЕЛИКЕ ПОПЛАВЕ
– Приликом подношења захтева за издавање нове путне исправе, без обзира на разлог издавања, потребно је приложити на увид важећу личну карту РС и претходну путну исправу, као и доказ о уплаћеној накнади за издавање новог пасоша Републике Србије, у износу од 3.600 динара (3.000 динара за образац пасоша и 600 динара за трошкове израде пасоша), а извод из матичне књиге рођених и уверење о држављанству само ако је дошло до промене у личним подацима, с тим да странка може дати сагласност да надлежни орган по службеној дужности у поступку издавања пасоша, у том случају, прибави податке из матичних евиденција – кажу у Министарству унутрашњих послова Србије.
Има решења и ако вам пукне у иностранству
У Министарству унутрашњих послова су одраније приметили да се у одређеном броју случајева јављају проблеми с оштећењем поликарбонатне стране пасоша, као и да су се такве непријатности догађале нашим грађанима у иностранству.
УЖАС: Син градоначелника избоден ножем у тучи у центру града!
– У случају да сте оштетили пасош док сте у страној земљи, можете да се обратите најближем дипломатском или конзуларном представништу Републике Србије и поднесете захтев за издавање новог српског биометријског пасоша или путног листа ради повратка у Србију, где онда касније можете поднети захтев за издавање новог пасоша. Захтев подносите у полицијској управи или станици Министарства унутрашњих послова, по месту пријављеног пребивалишта или боравишта – наводе у МУП-у.
Поједине државе траже поновно вађење виза
Многи су се запитали шта да раде са издатим визама које стоје у оштећеном пасошу. Одговор се, од амбасаде до амбасаде, разликује.
ПАЖЊА! Сви грађани ће данас примити овај СМС од државе
У случају подношења захтева за издавање новог пасоша, а у случају оштећења претходног, претходни пасош се поништава на прописан начин приликом преузимања новог пасоша. На захтев, може бити враћен његовом власнику, ради даљег решавања питања коришћења визе, унете у тај пасош, а што је у надлежности дипломатско-конзуларних представништава држава које су визу издале – објашњавају у министарству.
Чини се да је најгоре онима који су добили визу за Сједињене Америчке Државе јер стара виза не може да се пребаци у нови пасош, већ мора да се вади нова, а то “задовољство” кошта 150 долара и захтева много папира.