Први оперативац СНС-а - Дарко Глишић: У јануару правимо рез, где нема конкретног учинка, људи морају да одступе
"Очекујемо убедљиву победу"
У освит божићних и новогодишњих празника у четири општине и једној градској општини у Србији биће одржани локални избори. Они су у запећку пажње српске јавности због оних који нас очекују следеће године, оних београдских. Какву су очекивања од ових поменутих избора, али и да ли ћемо имати само њих? Да ли ће СНС изаћи самостално пред Београђене или у коалицији, али и како коментарише критике опозиције, као и раскол у опозицији? Колико је тешко одржати дисциплину када у свом чланству имате 600 хиљада људи, али и како види појединачне сукобе у странци чији је први оперативац, само су нека од питања која су постављена Дарку Глишићу, председнику Извршног одбора Српске напредне странке.
Прочитајте и:
За нешто мање од три недеље очекују нас локални избори у Пећинцима, Неготину, Мионици, Прешеву и Костолцу. Једина сте партија која је кандидовала листу у свим тим местима. Друге странке су се поприлично мучиле да прикупе потписе или су једноставно одустале. Да ли би све осим убедљиве победе СНС било изненађење?
- Сматрам да грађани у тим општинама пре свега треба да вреднују оно што је у претходном периоду урађено и да свака странка, поготово она која је до да тада била на власти до расписивања избора, треба да добије онолико гласова, колико је заслужила у претходном мандантном периоду. Свакако и оне странке које хоће да буду алтернатива, треба да добију онолико гласова и подршке, колико њихови програми вреде.
Проблем опозиције и оних који су нам конкуренција јесте скупљање потписа и њихово кандидовање, али мислим да је то њихов проблем. То не говори ни о слабости, ни о снази, нас као појединачно најјаче странке, већ говори о квалитету рада у тим општинама, где је СНС, сем у Прешеву, свуда на власти.
Очигледно смо направили неке резултате који су довели до тога степена поверења да сви они који би желели да буду конкуренција и понудили нешто друго нису довољно убедљиви и њихови програми нису реални, те не заслужују неки потпис више и зато ће бити мањи број листа на тим изборима. Не рачунајући изборе у Прешеву, где ће бити доста албанских странака, с обзиром на то да су они тамо домицијално становништво и где ће све српске странке наступити на једној листи, потпуно јединствено, под називом "Александар Вучић - Јединствено за Србију" и надамо да се да ћемо после дуго времена коначно тамо имати једну српску парламентарну странку на локалном нивоу, што било веома значајно за српски живаљ у Прешеву.
СНС о Ђиласовим и Јеремићевим најавама о укидању комуналне полиције: То је скандалозно
Као што рекох, да ли очекујете убедљиву победу у свим општинама?
- Наравно да очекујем, јер мислим да су људи радили поштено и одговорно. Сматрам да су све те општине потпуно другачије сада, него што су биле на почетку мандата људи из СНС, који су били огледало СНС у тим општинама у претходне четири године. Због тога мој оптимизам јесте такав, иако нисам неки претерани оптимиста. Увек то гледам са једне друге стране, респектујући, поштујући сваког противника и не потцењујући никога ко је конкуренција. Али сматрам да су резултати толико очигледни и видљиви и да је толико тога урађено и померено напред, у некој општини више у некој општини мање, али свако померено са оне почетне тачке, тако да би све сем победе листе СНС било изненађење.
Дакле, ако говоримо о ове четири општине, не рачунајући Прешево, у три општине идемо заједно са СПС. То су Неготин, Пећинци и Костолац, а у Мионици посебно иде листа Српске напредне странке, а посебно Социјалистичке партије Србије.
Политички противници вам замерају да се кријете иза имена председника Србије и странке Александра Вучића, пошто су листе назване по њему. Како одговарате на те критике?
- Ми се поносимо нашим председником, зато што сматрамо да је Александар Вучић, човек који је променио Србију и јесте неко које много тога урадио и јесте особа која је дала модел како треба да се ради и како треба да се понаша неко ко представља грађане у овој држави. На тај начин треба да се понашају наши представници на локалном нивоу и да покушају да се са истом енергијом и жаром ухвате у коштац са оним што мучи грађане на територији поједине локалне самоуправе и зато смо ставили његово име у нашу листу.
Није наш проблем то што се опозиција стиди својих председника странака, па не сме да их стави у назив листе, јер знају да у Неготину за пола њих нису ни чули, а да не говорим о томе да и тамо где су чули, углавном су чули по нечему лошем. По грчењу, по стресу, по бесу и по разноразним аферама, које се многе од тих људи пратиле.
Ми, насупрот томе, поносимо се Александром Вучићем, сматрамо га човеком, који је заиста направио велике ствари у Србији. Због тога је и његово име у називу наше листе и биће у свакој локалној средини где год будемо излазили на изборе.
Чини се да је у Пећинцима посебно узаврела атмосфера. Прво инцидент са провалом у кућу одборнице Нове странке, коју је она повезала са изборима, док је полиција утврдила да се ради о класичној провали, а потом и оптужбе ДС да се купују гласови. Како ви коментаришете ситуацију у овој војвођанској општини уочи избора?
- Та жена никада није била одборник, нити је сада одборник у СО Пећинци, нити је кандидат на наредним изборима, барем на листима, које су предате. Дакле, она представља повереника те странке, која тамо није ни постојала до те вечери, када је Зоран Живковић, био на некој слави мало попио, па се чуо са њом и рекла му, да је тобоже, неко упао у њену кућу, направио метеж, покушао да покраде и побегао. Али, исти тај који је урадио то у тој кући у Пећинцима, у суседној општини је упао исто у једну кућу, јер се ради о истом лопову, то је полиција утврдила. А, та друга кућа, у коју је упао у суседној општини припада председнику Месног одбора СНС.
Нећемо сада рећи да је неко обијао нашу кућу имајући неки политички мотив или чинећи нешто што би требало да има неку политичку позадину. Не, ради се о људима који су крали, једној групи лопова, која је насумице одабрала једну, па другу, па трећу кућу. Три су куће, мислим, те ноћи обили.
То нема никакве везе са политиком, а Зоран Живковић је то искористио да се чује, да тобоже, његова странка постоји у Пећинцима. Ако постоји, требала је да скупи потписе, требала је да се кандидује, да на листи има довољно људи да уопште може да буде кандидиат, па да онда прича о отоме да има неку озбиљну странку.
Али, и то, као и изјава из ДС да се купују гласови у Пећинцима су покушај да држите главу изнад воде, да се за вас чује, да у недостатку било које друге теме, ви причате, измишљате нешто што би требало да вас стави у жижи јавног мњења и да људи онда причају о вама као мученицима или људима који су угњетавни од стране власти, па да се на вас сажале и дају неки потпис или глас.
СТЕФАНОВИЋ УОЧИ СЕДНИЦЕ СНС: Видећемо шта је већинско расположење унутар странке
Ја сам од њих очекивао да кажу, шта је то што би они боље урадили у Пећинцима, ново, квалитетније урадили, што би за последицу имало бољи живот те општине, баш као и у свим другим општинама, у којима су избори, баш као и на претходним председничким изборима, када су имали прилику да кроз разне кандидате које су предлагали, кажу шта је то што је њихова политика.
Њихова политика се свела на лажи и интриге, попут ових које смо поменули и на то да мрзе Александра Вучића, јер им он смета где год се појави и да би највише волели да се он не кандидује. То је нека нова демократија, коју они желе да уведу: "свако кога не можемо да победимо не треба да се кандидује и не треба да му стоји име на листи, да бисмо ми коначно успели да добијемо поверење грађана".
Мислим да је то лош пут, али их ја на том путу нећу ометати, нека само тако наставе. На нама је да озбиљно радимо. Ја очекујем у свим општинама добре резултате и вратићу се на оно прво питање - у Пећинцима очекујем најбоље.
Председник Вучић отворено о кампањи против њега: Лудило нема границе!
Но, поред ових појединачних наслова у медијима поводом предстојећих избора, пажња јавности је пре свега усмерена ка београдским изборима. Како Ви, као неко ко је на челу општине из унутрашњости, али ко је и стално на терену, видите ту ситуацију? Колико је лоше да се говори само о Београду, а да се из вида губи остатак Србије?
- Београд није Србија. Србија је и Суботица и Нови Сад и Врање и Краљево и Крушевац и Ужице и Лозница, дакле Србија су и мање општине, да не помињем само центре округа. Србија је и Бела Паланка и Бабушница и Босилеград и Тутин и Пријепоље и Осечина, да не набрајам појединачно сваку општину.
Али, Београд као главни град и град који има готово два милиона људи изазива највећу пажњу, а конкуренција је сама по себи нешто већа, јер за последње четири године Београд је на добром путу да постане озбиљна метропола. Град се невероватно изградио, стабилизовао, постао атрактивна дестинација. Подаци о томе колико туриста, из године у годину, овде долази су драмтично све већи и већи.
То је нешто, што сада онима који би да буду конкуренција, Београд ставља у фокус, јер све гледају кроз новац и неку своју корист. Кажу, ако има 500 градилишта у Београду, замислите онда 500 провизија на сваком од тих градилишта. Раније смо имали једно, два, три или десет, па смо се свађали где ће ко да има свој посао од кога ће, како се то народски каже, да ваља. Замислите сада 500 - па, сви би били добри. Али тих 500 је настало на једном мукотрпном и преданом раду, на нечему што је било заиста веома тешко и дошли смо до тог финала да Београд после четири године заиста изгледа другачије.
Стефановић о београдским изборима: До краја недеље ће се знати да ли се гласа ове године или не
Ту видим интересовање, али мислим да је Александар Вучић јасно показао у свом раду претходних неколико година и као премијер и сада као председник да за њега је свако место у Србији потпуно једнако и да он посвећује свима довољно пажње и да тих преко 70 фабрика су равномерно расподељене. Југ Србије је, први пут у неколико деценија уназад, имао председника и премијера државе који га је редовно посећивао, готово сваки месец, који је спавао доле, проводио време, решавао проблеме, градио инфраструктуру, отварао фабрике.
Мислим да смо ми делима показали да није само Београд Србија, а ови други гледају кроз тај финансијски мотив. Њих не занима ништа даље од Београда, јер сматрају да тамо нема новца. У Београду га има, па кажу "хајде да се сви ту кандидујемо па да видимо колико смо добри".
Када говоримо о кандидовању у Београду, да ли ћете на изборе изаћи самостално или са СПС-ом?
- Разговарамо, дакле, ми у овим општинама у којима сада идемо на изборе 24. децембра, негде идемо заједно, негде не. Видећемо како ће то да изгледа. После Нове године ћемо имати јасан став око тога и ко су коалициони партнери са којима идемо на једној листи.
Опозиција би на изборе у две колоне, па у коалицију, једино што ПРВО ТРЕБА ДА ПОБЕДЕ
Шта је са мањинским партнерима?
- Разговарамо, да ли ће ту бити све странке власти, које ће бити на једној листи или ће бити више листа, то је ствар унутарстраначких разговора, које председник странке води. Ми му помажемо у томе да та слика буде што кристалнија, што јаснија, да би одлука била права, одмах након Нове године, када ћемо испрофилисати ко су људи који ће носити листу.
Управо то. Да ли ће СНС изаћи са једним човеком, који ће сутра бити кандидат за градоначелника или тимом?
- Видећемо. То су одлуке, које су пред нама. Мислим да је још увек рано говорити о томе. У наредних месец, месец и по дана биће у потпуности све искристалисано, јер оног тренутка када предајемо листу, ми морамо имати потпуно чисту ситуацију испред себе, ко је са нама на тој листи, ко ту листу носи, ко ће бити онај ко ће ту листу представљати у јавним наступима и у наредних 30-40 дана имаћемо све одговоре на та питања.
Да ли ће се тада знати и коначан датум избора?
- Коначан датум избора биће онда када доспевају, негде око 1. марта, не знам која је недеља последњи рок, да ли последња недеља фебруара или прва или друга недеља марта, потпуно небитно. Они ће бити у законском року, онда када се наврши пун мандат, ове власти коју је предводио Синиша Мали. По мом мишљењу један од најуспешнијих градоначелника Београда у историји.
ИНТЕРВЈУ СА АЛЕКСАНДРОМ ВУЧИЋЕМ: Данас је дуг који је оставила прошла градска власт ПРЕПОЛОВЉЕН
С друге стране кога видите као најозбиљнијег политичког противника у борби за Београд? Наслућује се коалиција ПСГ-Народна странка-Драган Ђилас...
- Једни немају идеје, други немају новца, а Ђилас нема ни идеје ни новца, па би да се закачи за ову двојицу, да проба да уз помоћ њих се поново врати у Београд, јер очигледно да је пара понестало и да га види као плен. Они себе сматрају озбиљном коалицијом и ми их сматрамо озбиљном конкуренцијом. На њима је да покажу и да грађанима објасне, шта је то што су они бољи радили, пре свега мислим на Драган Ђиласа у односу на оно што је Синиша Мали радио као градоначелник Београда, односно шта је то што би они боље урадили у односу СНС, која је у претходне четири године урадила толико ствари у Београду.
Да грађани на основу тога донесу закључак, да упореде програме, да упореде њихове резултате и садашње резултате. Да упореде све оне афере, које су њих тада оптерећивале, а све до једне су биле са искључивим јединим финансијским моментом, користољубљем, оних који су били актери тих афера и да донесу коначну одлуку тамо негде у марту или када већ буду били избори у редовном року и да се определе за оне за које сматрају да ће на најбољи начин водити Београд.
Ја их лично не сматрам нити озбиљним људима, нити људима, који могу нешто ново да понуде, али ће грађани Београда о томе одлучити.
Да ли је ово заиста борба за бити или не бити? Да ли реторика превазилази границу доброг укуса?
- Ја ћу се вратити на једно од питања које сте ми претходно поставили и одговор ће бити готово идентичан. Они то раде у недостатку идеја, у недостатку конкретно тога шта да вам замере. Шта би вам замерили - да се премало гради? Имате 500 градилишта, то је не знам колкио пута више него када су они радили. У овој години имамо више отворених градилишта у Београду, него они за свих осам година колико су владали Београдом. Ако хоћете да вреднујете по томе, да ли је Београд постао атрактивнији - сада има више туриста него икада.
Да не упоређујем друге параметре, задуженост, економске аспекте, стабилност јавних предузећа, функционисање самог града - сви резултати су апсолутно на страни власти коју је СНС вршила у претходне четири године. Када онда немате адекватан аргумент и неку адекватну тему, онда је на вама да сплеткарите, да мрзите, причате којекакве глупости, да подижете реторику на тај ниво, не били скренули пажњу на себе и покушали да неки глас више освојите.
Али, ми ћемо се у кампањи бавити нашим послом, оним што смо ми радили. Мислим да је добро да опозиције има што више у медијима, што је више има у медијима, све мање гласове освајају, пошто их људи виде и како излгедају и на који начин се опходе и на који начин говоре и схватају да то није нешто што треба да представља њихову будућност.
Наравно да дан избора у Београду није бити или не бити. Живеће се и после тога, а на власти ће бити они који добију поверење грађана.
Председник Вучић поручио опозицији: Могу избори, ако мисле да сваке године треба да доживе пораз
Да ли ће београдски избори бити једини следеће године? Да ли ипак да очекујемо ванредне парламентарне изборе? Опозиција мисли да ће упркос одлуци Главног одбора СНС да се иде само на изборе у престоници бити и републичких?
- Да вам кажем једну ствар. Неће бити једини наравно. Осим избора у Београду биће избори у Бору, Аранђеловцу, Севојну, Смедеревској Паланци. Нека ми опрости неко, ако сам га заборавио, али мислим да нисам, пошто је то мој посао, па врло добро знам, где ће све бити избора. И негде тамо, када буду доспевали и избори у Мајданпеку и у Лучанима.
Ми смо одлуку донели. Страначки органи имају састанке на којима доносе озбиљне одлуке, које су правоснажне за сваког члана наше странке и обавезујуће да поштују. Ми ћемо те одлуке да поштујемо - ако смо рекли да нема парламентарних избора, неће их ни бити. Искључујем могућност шпекулација на ту тему, зато што мислим да смо превише озбиљни људи, да бисмо на другачији начин разговарали, да би данас доносили једну одлуку, а сутра је променили, преиначили у неку другу. То не би послало добру поруку о нама, као људима који су на веома озбиљним и одговорним функцијама. Наша одлука је донета.
Опозиција, да смо донели одлуку да идемо на парламентарне изборе, рекла би да ћемо је преиначити и да нећемо ићи, да смо само запретили парламентарним изборима. Сада када смо одлучили другачије, они то тумаче опет на супротан начин. Они чекају неку нашу одлуку, неки наш став, онда на основу тога заузимају супротно становиште, да би се ето показали као различити.
Безидејност, то је све што могу да кажем. Једно безнађе у којем се налази они који би требало да буду озбиљна конкуренција и који би требало да на неким идејама и паметним стварима покушају да оспоре све оно што смо радили, односно скрену пажњу на себе, као неког ко може и више и боље да уради, а то није случај. Сем заузимања тог гарда према нама и мржње према Александру Вучићу, ништа нисмо видели у тим програмима и наступима.
Нека они тврде шта год хоће, ми се спремамо за изборе у Београду, Бору, Аранђеловцу, Севојну, Смедеревској Паланци и након тога у Мајданпеку и Лучанима и планирамо да победимо на свим тим изборима.
Када говоримо о присустности опозиције у медијима, о чему сте и Ви малопре говорили, сведоци смо из дана у дана сукоба и раскола у опозиционим покретима или странкама, како год их окарактерисали. Како то коментаришете?
- Њихово је право да се понашају како год желе. Ми не волимо да се мешамо у туђа унутарстраначка питања. Онај ко је довољно озбиљан, ко има јасан план и програм, он уме да окупи и задржи људе око себе. Они који то не умеју, који су ушли у политику као авантуру или који су у политику ушли да би нешто украли, да би се на неки непоштен начин дочепали нечега, завршавају онако, како ових дана завршава Саша Јанковић. Истим путем ће кренути пре или касније и странка Вука Јеремића.
Судбина људи који се скупе, рекао бих онако слободно народски, с коца и конопца, само са једном идејом да некога мрзе и да се докопају власти као плена је баш таква, каква је задесила Покрет овог несрећног Јанковића. То ће задесити и све друге који се на тај начин буду конципирали и који на тај начин буду базирали неку своју политику и организацију, ако уопште имају организацију.
Међутим унутарстраначки сукоби нису страни ни напредњацима. Могу ли ови сукоби лоше да се одразе на странку?
- Не бих ја то назвао сукобима. Постоје размимоилажења, постоје супростављена мишљења, али нисам приметио да је ико напустио странку. Вероватно ће и у будућности бити неких ставова који су супротстављени, ово је странка са преко 600 хиљада чланова, ово је странка која је од 169 општина у Србији у готово 160 у власти, у преко 130 општина има председнике и градоначелнике, ово је странка која на покрајинском нивоу има покрајинског премијера и највећи број одговорних функција.
Опозиција уочи избора у ПОТПУНОМ РАСУЛУ: Јанковић спрема бојкот, Шутановац се кандидује?!
Са толико одговорности, са толико терета, који имате на својим леђима, десиће се да неке ствари различито видите и да може да дође до неких варница. Али као што сте видели то није значило да неко одлази у ону крајност да напушта или на било који други начин манифестује своје незадовољство. Већ само једна, рекао бих оштрија, по мом укусу, непримеренија размена мишљења, јер имамо сасвим довољно састанака унутар странке и сви дневно комуницирамо, да смо то могли и мимо очију јавности да обавимо, да се око неког питања ако треба и посвађамо, да бисмо дошли до најбољег решења у тој области.
Надам се да ћемо се клонити тога у будућности, али када је толика странка не искључујем да може да се деси да поново дође до неке варнице, која ће новинарима бити занимљива да шпекулишу на разне теме.
Дали сте ми добар шлагворт, кажете да имате преко 600 хиљада чланова. Поприлично сте нарасли за девет година постојања. Колико је тешко одржати дисциплину, фокус, а опет у складу са демократским постулатима дати простор свима да кажу своје мишљење и да се истакну?
- Није лако. То је дневни посао. То није посао у коме ћете ви да кажете "то ће сада да функционише тако и тако" и да се онда тиме не бавите до неке наредне седнице Председништва, Извршног одбора, Главног, Градског или Општинског. То је нешто што мора на дневном нивоу да се сагледава, да се бавите проблемима, да разговарате са људима, да дневно десетине и десетине њих саслушате, да сваки дан одете у неко место у Србији да разговарате са нашим људима, да имате фокус на ономе што они раде, да знају да нису без контроле, да знају да морају да буду посвећени послу, да знају да немогу да буду отуђени од странке, јер на та места нису дошли ни на један други начин него као чланови и представници странке на некој од листа на којој су се налазили.
Весић најавио нове пројекте: Након нове школе у Бегаљици градиће се и у Лештанима
Није лак посао. Ми имамо и најбројнији Главни одбор у историји свих странака, 700 чланова је у нашем Главном одбору. Имамо најбројније Председништво са 50 чланова. То показује наше ширину, то показује да нисмо затворени, то показује да СНС има највећи могући демократски капацитет. Лако је донети одлуку ако имате 50 или 100 чланова у неком телу у коме треба да одлучује. Али, када имате 700 različith људи, са различитим мишљењима, онда заиста треба да сте урадили праву ствар, заиста људи у вама треба да препознају енергију и заиста треба да недвосмислено виде резултате, да би вам на Главном одбору дали подршку за оно што тражите.
Што је већи број људи у тим телима, онда су одлуке које се доносе неупоредиво легитимније и имају већу тежину у оном тренутку када буду донете. Наш Главни одбор има више чланова и на наш Главни одбор дође више људи него што некима дође на митинг или на страначке скупштине. Ја вам сада кажем да ниједна странка не може да окупи 700 људи, колико нама дође на Главни одбор, 680 их је било на последњој седници.
Ту јесте квалитет и једна јасна визија, који је рекао да не жели да буде председник, тако што ће њих 50 или 100 да држи под контролом или неким притиском па да они увек дигну руку за њега, него хоће да их буде што више, да ти људи који су чланови тог највишег страначког органа кроз резултате дају њему подршку. Да они морају да виде шта је он урадио да би му дали подршку, јер не можете ви тако лако да утичене на 700 људи. Управо је то случај, ми смо, на седницима Главног одбора, увек давали подршку председнику, баш због тога што јасно видимо шта он ради и не видимо да може другачије и боље. Ако има, нека кажу, они који су конкуренција, како то да може другачије и боље.
Летос су најављене смене у појединим локалним одборима. Да ли је завршен тај процес, односно да ли сте задовољни стањем на терену?
- Тај процес се никада не завршава, тај процес се из месеца у месец обнавља и увек је некако занимљив људима, када до тога дође. Немогуће је да сви добро раде, превелики смо. Увек ће бити неког ко на одређени начин забушава или покушава да ради онако како не треба. Посао Извршног одбора странке и странке генерално је да то открије и да санкционише. И ми се сваких месец, месец и по дана преслишавамо.
Имали смо неке промене, имали смо и пре 15-ак дана промене у неколико одбора, имаћемо их сигурно и после Нове године, када видимо како је година прошла и какви су резултати постигнути у општинама у којима имамо изборе и какав је рад и помоћ била оних који су требали да помогну у тим општинама, па ћемо видети на који начин ћемо у јануару направити исто један мали рез.
Стефановић одговорио Јанковићу: ЗЛОНАМЕРНЕ тврдње да се доводе људи да гласају, подаци све ГОВОРЕ
Тиме шаљемо поруку да нисмо странка која се уљуљкује, која у некој самозадовољштини живи и да сматрамо да смо најбољи и најпаметнији и да смо се ми ту ето сада наместили на нека места и да нам је супер, већ тражимо резултате, тражимо конкретне учинке. Тамо где их нема, људи морају да се повуку. Нисам због тога можда најпопуларнији код многих наших страначких одбора, али је то мој посао да немилосрдно сагледавам и да доносимо неколико пута током године те одлуке, ево следећа је већ у јануару месецу.